Punkty karne niemal nie do skasowania...

Policjant z
Policjant z
Piotr Mazanek

06.11.2010 16:33, aktual.: 02.10.2022 22:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka dni temu informowaliśmy o zmianach, które mają ułatwić życie kierowców. Dzisiaj mam niestety złe wiadomości dla tych, którzy mają na koncie punkty karne. Od przyszłego roku będzie o wiele trudniej się ich pozbyć.

Dotychczas każdy kierowca mógł dwukrotnie w roku za opłatą w wysokości 300 zł odbyć kurs. Na kilkugodzinnym spotkaniu trzeba wysłuchać wykładu oraz obejrzeć kilka filmików na temat wypadków. Policja po okazaniu zaświadczenia o takim kursie odejmuje 6 punktów karnych, zatem w ciągu roku można pozbyć się aż 12 punktów.

Za organizację tych kursów odpowiadają wojewódzkie ośrodki drogowe. Co istotne kierowcy, którzy przekroczyli próg 24 punktów karnych nie mogą w nich uczestniczyć. Tacy muszą przejść normalny egzamin z jazdy oraz przepisów drogowych, by odzyskać prawo jazdy.

Od przyszłego roku kierowca będzie mógł zredukować swoją liczbę punktów do 0 przechodząc kurs reedukacyjny. Będzie on jednak droższy o blisko 200 zł oraz kierowca będzie mógł go przejść jednorazowo. Po nim na kierowcę czeka pięcioletni okres próbny!

Jeśli podczas tych pięciu lat kierowca uzbiera 24 punkty karne jego prawo jazdy zostanie natychmiast odebrane. Aby je odzyskać trzeba będzie przejść kurs i egzamin taki sam, jaki przechodzą kandydaci na prawo jazdy. Przepisy po zaakceptowaniu przez sejm i senat wejdą w życie od najbliższego roku (jednak nie od stycznia).

Źródło: Onet.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)