Przepisy bardziej przychylne kierowcom

Zamiany w przepisach o Ruchu Drogowym
Zamiany w przepisach o Ruchu Drogowym
Artur Kuśmierzak

31.10.2010 09:00, aktual.: 02.10.2022 21:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Senat właśnie uchwalił nowelizację ustawę dotyczącą zmian w przepisach o ruchu drogowym. Akt normatywny został przyjęty przez sejm około miesiąca temu, teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Co zmienią nowe przepisy?

Pierwszą zasadniczą zmianą jest ograniczenie liczby fotoradarów. Już niedługo gminy nie będą mogły traktować fotoradarów jako maszynek do zarabiania pieniędzy. Z polskich dróg znikną wszystkie atrapy, a właściwe urządzenia pojawią się wyłącznie w najbardziej niebezpiecznych miejscach i będą musiały być odpowiednio oznakowane. Przepisy nowej ustawy wydłużają okres postępowania mandatowego z 60 do 180 dni celem odciążenia sądów grodzkich, do których trafia za dużo spraw dotyczących niezapłaconych mandatów.

Nowy akt normatywny zawiera również poprawki Senatu dzięki, którym limit prędkości na drogach ekspresowych wzrośnie do 120 km/h, a na autostradach do 140 km/h. Ponadto kierowcy będą mogli przekraczać dozwoloną prędkość o 10 km/h bez żadnych konsekwencji. Nadzór nad radarami od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przejmie teraz Inspekcja Transportu Drogowego, z kolei funkcjonariusze Straży Miejskiej będą mogli odtąd kontrolować kierowców nie tylko na obszarze zabudowanym, ale także poza nim na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Przepisy wejdą w życie już wkrótce.

Źródło: Moto.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)