Nie znała nowych przepisów. Za "blachy" może iść do więzienia

Policyjna kontrola - zdjęcie ilustracyjne
Policyjna kontrola - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

04.06.2024 14:27, aktual.: 04.06.2024 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aż 5 lat w celi grozi kobiecie, która po zakupie sprowadzonego z zagranicy samochodu postanowiła obejść przepisy, by od razu jeździć nowym wozem. Wpadła tylko dlatego, że nie zapaliła świateł.

Około 15.30 policjanci w Jastrzębiu-Zdroju zauważyli kobietę, która prowadziła samochód bez włączonych świateł. Interwencja, która początkowo rysowała się jako standardowa i nudna, bardzo szybko nabrała jednak rumieńców. Mundurowi postanowili sprawdzić auto i okazało się, że świeżo sprowadzony mercedes, którym jechała 41-latka, nie został jeszcze dopuszczony do ruchu. Już samo to oznacza karę 1500 zł oraz 3 punkty karne. Ale był to dopiero początek kłopotów kobiety.

Jak się okazało, kierująca postanowiła oszukać system, by móc jeździć niedopuszczonym do ruchu autem. Żeby nie zwracał on uwagi policji, kobieta umieściła w ramkach tablice rejestracyjne z innego auta. Po sprawdzeniu w bazie danych policjanci szybko dowiedzieli się, że "blachy" są przypisane do auta marki Nissan. Wszystko wskazuje na to, że 41-latka sądziła, iż to tylko sprytny i w sumie dość niewinny fortel. Jest jednak zupełnie inaczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od października 2023 r. używanie tablic przypisanych do innego pojazdu, kradzież tablic czy przerabianie ich tak, żeby posługiwać się nimi jak oryginalnymi jest przestępstwem, a nie wykroczeniem. Za każdy z tych czynów grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara może więc spotkać 41-latkę przyłapaną przez jastrzębską policję.

Przepisy zaostrzono, by odstraszyć przestępców, którzy kradną tablice rejestracyjne lub przerabiają je, by z większą swobodą dopuszczać się kradzieży paliwa czy łamać przepisy drogowe bez ponoszenia konsekwencji w razie przyłapania przez fotoradar. Warto pamiętać o nowym prawie, bo niezgodna z przepisami wymiana tablic rejestracyjnych może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje, niż mogłoby się wydawać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)