Poradniki i mechanikaJak sprawdzić punkty karne przez internet?

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Mandat często kończy się wpisaniem na konto punktów karnych. Zobacz jak sprawdzić ich liczbę w minutę.
Mandat często kończy się wpisaniem na konto punktów karnych. Zobacz jak sprawdzić ich liczbę w minutę.
Źródło zdjęć: © fot. East News/Lukasz Solski
Marcin Łobodziński
03.09.2019 11:03, aktualizacja: 22.03.2023 18:12

Dawniej liczbę punktów karnych można było sprawdzić, tylko zgłaszając się na komisariat policji. Dziś możecie to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i profil zaufany.

Jeśli posiadacie swój profil zaufany, sprawdzenie punktów karnych trwa nie więcej niż minutę. Ja posiadam taki profil założony za pośrednictwem banku. To najłatwiejszy sposób na jego założenie, bo nie trzeba odwiedzać placówki autoryzującej.

Po założeniu profilu zaufanego można wpisać w okienko przeglądarki np. hasło: "sprawdzanie punktów karnych". Można też szukać na stronie obywatel.gov.pl w zakładce "kierowcy i pojazdy", ale po co sobie utrudniać zadanie. Ważne, żeby korzystać wyłącznie z tej strony:

Kolejnym krokiem jest kliknięcie zakładki "przez internet", po czym system przekieruje was do strony logowania. Można to zrobić, wpisując hasło lub logując się przez bankowość elektroniczną. Po autoryzacji pojawia się informacja o stanie konta, ale nie banku, lecz punktów karnych. Można też pobrać ją w formie pliku PDF.

Tak wygląda plik z informacją o punktach karnych. Na waszym będzie jeszcze nr PESEL.
Tak wygląda plik z informacją o punktach karnych. Na waszym będzie jeszcze nr PESEL.© fot. screen

Jeżeli potrzebujecie takiej informacji w formie zaświadczenia, konieczne jest udanie się na komisariat. Za wydanie zaświadczenia należy uiścić opłatę 17 zł. Tylko ten dokument można traktować jako urzędowy – wydruk z serwisu rządowego ma jedynie charakter informacyjny.

Kilka faktów o punktach karnych:

  • Kierowcy ze stażem ponad rok, po przekroczeniu 24 punktów karnych wysyłani są na egzamin sprawdzający ich kwalifikacje i jeśli pozytywnie go ukończą, odzyskują uprawnienia. Jeśli nie zdadzą egzaminu, prawo jazdy jest im odbierane i już nie mogą go odzyskać — muszą je wyrobić, jakby nigdy nie mieli.
  • Kierowcy ze stażem mniejszym niż rok od razu tracą prawo jazdy i muszą je wyrobić na nowo.
  • Punkty karne znikają z konta po roku od ich otrzymania – za każde wykroczenie osobno. Dzięki stronie obywatel.gov.pl można sprawdzić kiedy punkty otrzymaliście.
  • Raz na sześć miesięcy każdy kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok, a stan jego konta nie przekroczył 24 punktów, może uczestniczyć w kursie zmniejszającym liczbę punktów karnych o sześć.
  • Koszt zajęć zmniejszających liczbę punktów to 300 zł i odbywają się one w WORD-ach.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)