Oszczędna jazda? To możliwe

Posiadanie samochodu wiąże się z wydatkami. Można jednak spróbować trochę zaoszczędzić.
Posiadanie samochodu wiąże się z wydatkami. Można jednak spróbować trochę zaoszczędzić.
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera

05.10.2021 11:43, aktual.: 14.03.2023 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wysokie ceny paliw sprawiają, że codzienne korzystanie z auta staje się poważnym wydatkiem. Każdy właściciel samochodu ma jednak możliwość oszczędzania. Wystarczy tylko zastosować kilka tricków.

Ekonomiczna jazda

Zasady ekonomicznej jazdy to najprostszy sposób na samochodowe oszczędności. Płynne ruszanie, dynamiczna zmiana biegów i spokojny dojazd do świateł potrafią przynieść niemałe oszczędności miesięcznych kosztów paliwa. Nic dziwnego, że ecodriving stał się tak modny w ostatnich latach. Chętni kierowcy mogą uczestniczyć nawet w specjalnych kursach, podczas których poznają techniki jazdy ekonomicznej. Wystarczy wcielić w życie kilka dobrych nawyków – wszędzie gdzie się da hamuj silnikiem, nie przyspieszaj zbyt agresywnie oraz staraj się jechać możliwie płynnie i spokojnie. Po uruchomieniu auta należy natychmiast ruszyć – postój z uruchomionym silnikiem to niepotrzebna strata paliwa.

Ekonomiczna jazda pozwala  zredukować koszty paliwa.
Ekonomiczna jazda pozwala zredukować koszty paliwa.© Materiał Partnera

Opróżnij bagażnik, otwórz okno

Umiejętna i świadoma eksploatacja auta może przynieść więcej oszczędności, niż się może z pozoru wydawać. Zamiast odruchowo włączać klimatyzację – otwórz okno, by wpuścić świeże powietrze. Opróżnij bagażnik, by zmniejszyć niepotrzebne obciążenie, które niekorzystnie wpływa na koszty paliwa. Zadbaj o poziom powietrza w oponach – jeśli będą optymalnie napompowane, auto spali mniej paliwa. Wymieniając sezonowo opony, oszczędzisz na ich eksploatacji. Myjąc auto w myjni bezdotykowej, zaoszczędzisz nawet 2/3 kosztów mycia. Nie ma potrzeby także włączać silnika podczas zimowego skrobania szyb – to niepotrzebna strata paliwa na postoju. Ubezpieczając auto, nie powielaj automatycznie ubiegłorocznej oferty – rozejrzysz się wśród ofert konkurencji. Być może uda Ci się ubezpieczyć auto na tych samych warunkach, ale dużo taniej. Te drobne, codzienne nawyki sumują się na spore miesięczne oszczędności.

Nawet drobne codzienne oszczędności mogą się składać na duże kwoty.
Nawet drobne codzienne oszczędności mogą się składać na duże kwoty.© Materiał Partnera

Zmień rodzaj paliwa

Ostatnie, ale nie najmniej ważne – rozważ konwersję silnika na zasilanie gazem LPG. Instalacja LPG w dalszym ciągu jest najlepszym sposobem redukcji kosztów paliwa nawet o 40%. Przy dużych miesięcznych przebiegach, montaż instalacji może zwrócić się już po kilku miesiącach. Mimo rosnących cen autogazu, różnica w cenie między paliwami konwencjonalnymi a LPG w dalszym ciągu przemawia na korzyść konwersji. Realne oszczędności przy użytkowaniu samochodu zasilanego autogazem są znacznie wyższe niż przy niższych cenach. Ceny LPG rosną powoli a różnica działa na Twoją korzyść. Mówiąc wprost – im wyższe ceny na dystrybutorze benzynowym, tym większe Twoje oszczędności, ponieważ każda złotówka, której nie wydasz na benzynę, zostaje w Twoim portfelu. Dzięki temu instalacja LPG jest cały czas najlepszym sposobem ograniczania kosztów codziennego używania samochodu. Dodatkowym atutem instalacji autogaz jest ograniczenie emisji szkodliwych spalin oraz większy zasięg auta, który zyskasz dzięki dwóm zbiornikom paliwa.

Materiał Partnera
Materiał Partnera© Montaż instalacji LPG w aucie pozwala na ograniczenie kosztów paliwa nawet o 40% .
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)