Unia pogrzebie auta spalinowe. Decyzja już za tydzień

Unia pogrzebie auta spalinowe. Decyzja już za tydzień

To coraz częstszy widok w wielu miastach Europy
To coraz częstszy widok w wielu miastach Europy
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
30.05.2022 08:21, aktualizacja: 10.03.2023 13:56

O tym, że auta na prąd są priorytetem większości producentów wiadomo nie od dziś. Dziś łatwiej kupić elektryka niż samochód spalinowy, a nadchodząca decyzja UE tylko pogłębi taki stan rzeczy.

"Odbiór auta zamawianego w salonie do produkcji w czasie krótszym niż pół roku staje się rarytasem. Osiem–dziesięć miesięcy czekania to już standard, do niektórych modeli kolejka sięga półtora roku. Spowodowane pandemią ograniczenia w zaopatrzeniu fabryk aut w części i komponenty, pogłębione wojną w Ukrainie, wywróciły plany sprzedażowe importerów oraz dealerów. I coraz bardziej frustrują klientów" - donosi Polska Agencja Prasowa za "Rzeczpospolitą".

Według gazety, łatwiej kupić auto elektryczne. Terminy dostaw wielu modeli mogą okazać się krótsze niż w przypadku porównywalnych propozycji z napędem spalinowym. W obliczu braku komponentów priorytetem wielu marek stała się produkcja aut na prąd, które nie tylko bywają bardziej dochodowe, lecz przede wszystkim pozwalają obniżyć średnią emisję szkodliwych substancji, z której rozliczane są wszystkie koncerny.

Wiele wskazuje, że czy tego chcemy czy nie, przyszłość motoryzacji stanie pod znakiem elektromobilności, która stopniowo wyprze z rynku diesle i benzyniaki. Zdaniem "Rzeczpospolitej" los aut spalinowych zostanie przypieczętowany już w przyszłym tygodniu - 7 lub 8 czerwca Parlament Europejski ma głosować za projektem dopuszczania na rynek od 2035 roku wyłącznie konstrukcji bezemisyjnych.

Mówiąc prościej - sprzedaż nowych aut spalinowych po tym terminie będzie prawnie niedopuszczalna. Warto jednak odnotować, że większość producentów zadeklarowała gotowość do przejścia na elektromobilność znacznie wcześniej. W najbliższych latach będzie to oznaczać jeszcze wyższy priorytet na rozwój napędu elektrycznego kosztem ograniczania spalinowej oferty.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)