Podwyżki opłat karnych za brak ubezpieczenia OC w 2022 roku

Podwyżki opłat karnych za brak ubezpieczenia OC w 2022 roku

Podwyżki opłat karnych za brak ubezpieczenia OC w 2022 roku
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
25.11.2021 13:08, aktualizacja: 14.03.2023 14:15

W 2022 roku wzrosną kary dla kierowców, którzy wbrew obowiązującym przepisom nie posiadają obowiązkowej polisy OC. Podwyżka wiąże się bezpośrednio ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku będzie wynosić 3010 zł brutto. Jak wysoka będzie kara za brak ubezpieczenia i czy można jej uniknąć?

Ubezpieczenie OC dla kierowców jest obowiązkowe niezależnie od stanu pojazdu

Polisę OC musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, niezależnie od jego stanu technicznego. Według polskich przepisów zarejestrowany samochód osobowy musi być stale ubezpieczony, aż do momentu zbycia lub złomowania i nie wpływa na to jego wiek, sprawność czy fakt, że nikt z niego nie korzysta. W przypadku samochodu, który porusza się po drogach, niezależnie od kary, jaka Ci grozi, konsekwencje braku ubezpieczenia mogą być o wiele dotkliwsze. Jeśli Twój samochód weźmie udział w wypadku, odszkodowanie, które trzeba będzie zapłacić uczestnikom szkody może być zdecydowanie większe.

Przed czym chroni polisa OC?

Polisa OC chroni właściciela pojazdu i kierowcę przed koniecznością pokrycia z własnej kieszeni odszkodowań dla ofiar wypadku spowodowanego przez dany pojazd. Jeśli właściciel auta nie ma polisy OC, a jest uczestnikiem wypadku, świadczenie to wypłaca ofiarom Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kara za brak OC w tym przypadku to jedno. UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale wróci z tym roszczeniem do właściciela nieubezpieczonego pojazdu i wystąpi o zwrot wypłaconej kwoty.

Jak uniknąć kary za brak ciągłości OC?

Polisę OC samochodu kupuje się na rok. Jest ona automatycznie przedłużana na kolejne 12 miesięcy, chyba że właściciel pojazdu ją wypowie. Musisz jednak pamiętać o tym, że polisa będzie kontynuowana tylko w przypadku opłacenia przez jej posiadacza wszystkich składek. Jak to wygląda w przypadku sprzedaży samochodu? Jeżeli sprzedałeś samochód, nowy właściciel korzysta z Twojego OC tylko do końca okresu, który widnieje na polisie. Po tej dacie ubezpieczenie wygasa i kupujący musi wykupić własną polisę OC. Warto pamiętać o tych zasadach, ponieważ bardzo często brak aktualnej polisy wynika z niedopatrzenia. Po zmianie właściciela polisa OC na samochód nie odnawia się więc automatycznie, tak samo jak po nieopłaceniu składek. Nabywca samochodu musi zawrzeć ubezpieczenie na własną rękę.

Jakie kary za brak OC będą obowiązywać od 1. stycznia 2022 roku?

Wysokość opłaty karnej za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC zależy od trzech czynników:

  • rodzaju pojazdu;
  • okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym;
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.

W przyszłym roku, jeśli właściciel samochodu osobowego nie wykupi polisy OC, będzie musiał ponieść karę w wysokości 6020 zł, czyli równowartość dwukrotnej pensji minimalnej. W przypadku samochodu ciężarowego lub autobusu kara za brak OC wyniesie 9030 złotych. Natomiast właściciel motocykla zapłaci 1003 zł.

Czy możesz zapłacić mniejszą karę?

Kara za brak ubezpieczenia OC uzależniona jest również od okresu pozostawania bez aktualnego OC. Jeśli bez aktualnego ubezpieczenia jeździsz ponad 14 dni, będziesz musiał zapłacić pełną wysokość kary. Sankcja będzie mniejsza, jeżeli okres, w którym pojazd pozostawał bez ubezpieczenia, nie przekroczył dwóch tygodni. Kwota kary jest naliczana procentowo, a więc:

  • 20 proc. pełnej opłaty zapłacisz w przypadku braku ciągłości ubezpieczenia do 3. dni.
  • 50 proc. pełnej opłaty zapłacisz, kiedy pojazd nie miał ubezpieczenia dłużej niż 3 dni, ale krócej niż 14.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Zastanawiasz się jak uniknąć kary za brak OC? Odpowiedź jest prosta. Najlepiej wykupić ubezpieczenie. Nie ma sensu się nad tym zastanawiać. Kary za brak OC są wysokie, a koszty udziału w wypadku bez aktualnego ubezpieczenia mogą być jeszcze wyższe i będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni. Średni koszt odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu to 8000 - 10 000 zł, natomiast jeżeli w wypadku ucierpiał człowiek, odszkodowania mogą być dużo większe i sięgać nawet kwoty miliona złotych.

Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

Obecnie trudno uniknąć kar za brak ubezpieczenia, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się ich egzekwowaniem, posiada coraz skuteczniejsze narzędzia do identyfikacji właścicieli aut bez aktualnego OC. Brak polisy OC może wyjść na jaw nawet wtedy, gdy nie będziemy poruszać się po publicznych drogach. To pozwoli nam tylko uniknąć policyjnej kontroli. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada elektroniczny system, który dzięki specjalnemu algorytmowi wykrywa przerwę w polisie OC. W ten sposób wpada zdecydowana większość ukaranych osób. Wbrew pozorom na polskich drogach cały czas mamy do czynienia z kierowcami, którzy nie posiadają aktualnego OC. W 2020 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwrócił się z żądaniem opłaty dodatkowej do 199 000 właścicieli pojazdów.

Przerwa w OC — jak uniknąć kary?

Otrzymałeś karę za brak OC? Jak uniknąć jej opłacenia? Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, ale w trzech przypadkach możesz się odwołać. Żeby uniknąć kary za przerwę w ubezpieczeniu OC, musisz w ciągu 30. dni od daty odbioru wezwania udowodnić, że:

  • w podanym okresie Twój samochód był ubezpieczony;
  • udokumentować, że Twoje auto zostało skradzione i wezwanie nie dotyczy Ciebie;
  • poinformować, że samochód został sprzedany i przekazać do UFG umowę sprzedaży i ważne
  • ubezpieczenie do dnia jego zbycia.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC — sprawdź najlepsze oferty

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów. Brak ubezpieczenia może się wiązać z dość kosztownymi konsekwencjami. Nie warto ryzykować. Koszty ubezpieczenia mogą różnić się w zależności od firmy ubezpieczającej, dlatego warto sprawdzić różne warianty. Na stronie CUK Ubezpieczenia możesz porównać ofertę ponad 30. towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)