Najważniejsze wydarzenia motoryzacyjne roku 2012
Początek stycznia tradycyjnie jest czasem podsumowań. Ostatnie 12 miesięcy obfitowało w emocje związane z premierą polskiego supersamochodu, ale również poza granicami naszego kraju sporo się działo.
04.01.2013 | aktual.: 13.10.2022 10:10
Początek stycznia tradycyjnie jest czasem podsumowań. Ostatnie 12 miesięcy obfitowało w emocje związane z premierą polskiego supersamochodu, ale również poza granicami naszego kraju sporo się działo.
Od stycznia Volkswagen jest pełnoprawnym właścicielem Porsche. Nie traci czasu i snuje pierwsze plany podboju rynku aut sportowych. Kiedy VW AG było zajęte przyłączaniem kolejnej marki do swojego imperium, w Wielkiej Brytanii zapadła decyzja o wskrzeszeniu marki Peel – producenta modelu P50, najmniejszego samochodu świata.
Dla Land Rovera był to udany rok – w lutym producent świętował wyprodukowanie milionowego egzemplarza modelu Discovery, a pod koniec roku zaprezentował plan podboju rynku aut terenowych. Do jego realizacji posłuży gama złożona z aż 20 modeli.
W lutym nowego właściciela znalazło legendarne Ferrari 250 GTO. Na zamkniętej aukcji auto osiągnęło zawrotną cenę 20 mln funtów, co w przeliczeniu daje ponad 100 mln zł.
Marzec był pechowy dla BMW, które wykryło w swoich autach drobną awarię i musiało zaprosić do serwisów aż 1,3 mln właścicieli serii 5 i 6. Francuzi również mieli pełne ręce roboty – na sesję zdjęciową do Paryża udał się zjawiskowy Citroën DS9.
W mijającym roku w świecie motoryzacji były też tragiczne wydarzenia. W wieku 76 lat odszedł projektant jednego z najważniejszych samochodów sportowych świata – Ferdynand Porsche.W kwietniu tor Nürburgring otrzymał nową Ring Taxi – zgodnie z tradycją jest to najnowsza generacja BMW M5. W tym samym czasie został rozstrzygnięty konkurs Car of the Year – samochodem roku został Volkswagen up!.
Również maj nie przyniósł wielu dobrych informacji. W 2012 roku pożegnaliśmy ikonę sportu motorowego, twórcę takich aut jak Shelby GT500 – Carolla Shelby’ego. Niedługo potem wniosek o upadłość złożyła włoska firma DeTomaso, a premiera konceptu pierwszego polskiego samochodu - Arrinery - spotkała się z falą krytyki. Głośny reportaż pt. "Arrinera, czyli ściema po polsku" sprawił, że debiut auta został przyjęty dość chłodno.
W czerwcu pod młotek trafiło kolejne z 39 wyprodukowanych Ferrari 250 GTO. Należący niegdyś do samego sir Stirlinga Mossa samochód został sprzedany za 35 mln dol. W Australii Top Gear Live Stunt Team wykonał manewr znany dotychczas jedynie z torów dla resoraków – podwójną pętlę. Polska tymczasem zachwycała się najpiękniejszymi klasycznymi autami podczas targów Auto Nostalgia.
W lipcu upada Artega, firma produkująca lekkiego sportowca o nazwie GT. Przyczyn można zapewne upatrywać w cenie auta, które przy osiągach zbliżonych do Audi TT-RS było droższe o ponad 10 tys. euro. W Polsce w dalszym ciągu trwała debata na temat Arrinery, która po majowej wpadce pracowała nad kolejnym autem.
Kilka tygodni później światło dzienne ujrzała Arrinera Hussarya. Lekkie coupé z mocną V8 pod maską wciąż jest w fazie testów, pierwsze egzemplarze będzie można nabyć dopiero pod koniec przyszłego roku. Sierpień to również konkurs w Pebble Beach. Odwiedzający mogli obejrzeć najpiękniejsze klasyki świata i nacieszyć oko małym coupé BMW stworzonym we współpracy z Zagato.
Wrzesień obfitował w ważne krajowe wydarzenia. Po ponad dwóch latach od debiutu polską premierę miał Lexus LF-A, supersamochód za ponad 2 mln zł. W Warszawie jak co rok Orlen zorganizował Verva Street Racing - można było obejrzeć jedne z najszybszych i najbardziej efektownych aut na świecie. W tyle nie pozostał Wrocław, gdzie odbył się zlot MotoClassic. We wrześniu odbyły się nagrania do pierwszej poważnej produkcji Autokultu.
Od ponad 2 miesięcy znamy datę jednej z ważniejszych premier nadchodzącego roku - Corvette C7. Auto ujrzy światło dzienne 13 stycznia. W październiku dużo mówiło się o problemach niemieckiego Gumperta, który ostatecznie zdołał zachować płynność finansową. Pod koniec miesiąca pojawiło się nagranie z Super Drag Race.
Super Drag Race - the best 1/4 mile drag race - test [PL]
W listopadzie odbyły się targi 4x4 Offroad Show Poland, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem. W tym samym czasie u naszych południowych sąsiadów po 9 miesiącach prac renowacyjnych otwarto muzeum Škody w Mladá Boleslav. Obecnie kolekcja składa się z 46 najważniejszych aut z 117-letniej historii czeskiego producenta.
Grudniowy 50. Rajd Barbórka tym razem przyciągnął nie tylko fanów sportu motorowego, ale również wielbicieli starych polskich konstrukcji. Odbyła się tam bowiem długo wyczekiwana premiera repliki Syreny Sport. Brał w niej udział sam Leszek Kuzaj. Rok 2012 zapamiętamy również jako ostatni rok produkcji jednego z najbardziej oryginalnych aut, jakie można spotkać na ulicy – Citroëna C6.