Szybki przegląd przed wakacyjnym wyjazdem - oto 7 rzeczy do sprawdzenia

Poradniki i mechanikaSzybki przegląd przed wakacyjnym wyjazdem - oto 7 rzeczy do sprawdzenia27.06.2017 13:24
Przed długą podróżą warto sprawdzić kilka rzeczy w samochodzie, by potem nie skończyć urlopu na poboczu
Przed długą podróżą warto sprawdzić kilka rzeczy w samochodzie, by potem nie skończyć urlopu na poboczu
Źródło zdjęć: © fot. Paweł Tujaka
Jakub Tujaka

Niezależnie od celu wakacyjnej podróży i jej odległości od domu, warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Szczególną uwagę warto zwrócić na sprawność techniczną pojazdu. Poniżej lista siedmiu najważniejszych elementów.

Wielogodzinna jazda to duże wyzwanie zarówno dla podróżujących, jak i samochodu, dlatego sprawdzenie stanu technicznego pojazdu powinno znaleźć się na szczycie listy wakacyjnych przygotowań. Niektóre usterki można wychwycić gołym okiem, a wykrycie innych warto powierzyć specjalistom.

7 rzeczy do kontroli przed podróżą

  1. Ocena stanu zawieszenia pojazdu – jego sprawne działanie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na stabilność nadwozia, długość drogi hamowania i panowanie nad pojazdem. Wszelkie wycieki oleju z amortyzatorów, luzy w miejscach łączenia elementów zawieszenia, popękane obudowy czy hałasy dobiegające z okolic kół są niedopuszczalne.
  2. Sprawność układu hamulcowego, w tym stan klocków hamulcowych i tarcz. Grubość okładzin ciernych nie powinna być mniejsza niż 2 mm, w przypadku niższego poziomu należy dokonać ich natychmiastowej wymiany. W przypadku tarcz hamulcowych trzeba zwrócić uwagę na występowanie rantu przy zewnętrznej krawędzi tarczy. Im większy rant, tym tarcza jest bardziej zużyta.
  3. Poziom płynów eksploatacyjnych, czyli płynu hamulcowego, do wspomagania, chłodniczego i oleju silnikowego. Wystarczy rzut oka na wskaźniki poziomu płynów, żeby stwierdzić, czy któregoś brakuje. Jeśli ubywa go regularnie, należy pojechać do warsztatu, aby to sprawdzić.
  4. Stan opon. To od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy. Należy skontrolować głębokość bieżnika oraz sprawdzać, czy ogumienie nie posiada uszkodzeń mechanicznych. Warto też zwrócić uwagę na wiek opon - zbyt stare nie zachowują swoich właściwości, przez co nie zagwarantują odpowiedniego prowadzenia na drodze.Równie istotny jest też poziom ciśnienia powietrza w ogumieniu. Kierowcy powinni też pamiętać o sprawdzeniu stanu koła zapasowego i jego ewentualnym napompowaniu.
  5. Sprawność świateł, czy wszystkie działają poprawnie oraz czy są odpowiednio ustawione, by nie oślepiały innych użytkowników oraz pieszych. Doradzamy także, by w miarę możliwości zaopatrzyć się w komplet żarówek zapasowych.
  6. Poprawność działania klimatyzacji, bowiem wielogodzinna podróż w przegrzanym samochodzie może być prawdziwą gehenną dla pasażerów, a zwłaszcza dla dzieci. Równie nieprzyjemne jest też podróżowanie w brzydko pachnącym wnętrzu auta, którego system wentylacyjny jest mocno zanieczyszczony przez grzyby i pleśnie.Serwis i czyszczenie układów polega na wymianie filtra kabinowego i zdezynfekowaniu kanałów wentylacyjnych.
  7. Na koniec warto też zwrócić uwagę na stan wycieraczek - ich poprawne działanie to gwarancja dobrej widoczności i zarazem bezpieczeństwa, szczególnie w nocy, w czasie opadów deszczu, kiedy na szybie powstają refleksy świetlne od świateł pojazdów jadących z przeciwka.

Poza przeglądem technicznym warto też zweryfikować wyposażenie dodatkowe auta. Obowiązkowo powinny się w nim znaleźć trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, ale warto też mieć apteczkę i kamizelkę odblaskową.

Na koniec należy sprawdzić ważność dokumentów, a zwłaszcza datę przeglądu technicznego pojazdu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyjazdów zagranicznych, kiedy z dala od domu trudno będzie weryfikować dane, czy udowadniać, że wszystko mamy, ale w domu, kilka tysięcy kilometrów od miejsca kontroli.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)