Szybki przegląd przed wakacyjnym wyjazdem - oto 7 rzeczy do sprawdzenia
Niezależnie od celu wakacyjnej podróży i jej odległości od domu, warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Szczególną uwagę warto zwrócić na sprawność techniczną pojazdu. Poniżej lista siedmiu najważniejszych elementów.
27.06.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:19
Wielogodzinna jazda to duże wyzwanie zarówno dla podróżujących, jak i samochodu, dlatego sprawdzenie stanu technicznego pojazdu powinno znaleźć się na szczycie listy wakacyjnych przygotowań. Niektóre usterki można wychwycić gołym okiem, a wykrycie innych warto powierzyć specjalistom.
7 rzeczy do kontroli przed podróżą
- Ocena stanu zawieszenia pojazdu – jego sprawne działanie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na stabilność nadwozia, długość drogi hamowania i panowanie nad pojazdem. Wszelkie wycieki oleju z amortyzatorów, luzy w miejscach łączenia elementów zawieszenia, popękane obudowy czy hałasy dobiegające z okolic kół są niedopuszczalne.
- Sprawność układu hamulcowego, w tym stan klocków hamulcowych i tarcz. Grubość okładzin ciernych nie powinna być mniejsza niż 2 mm, w przypadku niższego poziomu należy dokonać ich natychmiastowej wymiany. W przypadku tarcz hamulcowych trzeba zwrócić uwagę na występowanie rantu przy zewnętrznej krawędzi tarczy. Im większy rant, tym tarcza jest bardziej zużyta.
- Poziom płynów eksploatacyjnych, czyli płynu hamulcowego, do wspomagania, chłodniczego i oleju silnikowego. Wystarczy rzut oka na wskaźniki poziomu płynów, żeby stwierdzić, czy któregoś brakuje. Jeśli ubywa go regularnie, należy pojechać do warsztatu, aby to sprawdzić.
- Stan opon. To od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy. Należy skontrolować głębokość bieżnika oraz sprawdzać, czy ogumienie nie posiada uszkodzeń mechanicznych. Warto też zwrócić uwagę na wiek opon - zbyt stare nie zachowują swoich właściwości, przez co nie zagwarantują odpowiedniego prowadzenia na drodze.Równie istotny jest też poziom ciśnienia powietrza w ogumieniu. Kierowcy powinni też pamiętać o sprawdzeniu stanu koła zapasowego i jego ewentualnym napompowaniu.
- Sprawność świateł, czy wszystkie działają poprawnie oraz czy są odpowiednio ustawione, by nie oślepiały innych użytkowników oraz pieszych. Doradzamy także, by w miarę możliwości zaopatrzyć się w komplet żarówek zapasowych.
- Poprawność działania klimatyzacji, bowiem wielogodzinna podróż w przegrzanym samochodzie może być prawdziwą gehenną dla pasażerów, a zwłaszcza dla dzieci. Równie nieprzyjemne jest też podróżowanie w brzydko pachnącym wnętrzu auta, którego system wentylacyjny jest mocno zanieczyszczony przez grzyby i pleśnie.Serwis i czyszczenie układów polega na wymianie filtra kabinowego i zdezynfekowaniu kanałów wentylacyjnych.
- Na koniec warto też zwrócić uwagę na stan wycieraczek - ich poprawne działanie to gwarancja dobrej widoczności i zarazem bezpieczeństwa, szczególnie w nocy, w czasie opadów deszczu, kiedy na szybie powstają refleksy świetlne od świateł pojazdów jadących z przeciwka.
Poza przeglądem technicznym warto też zweryfikować wyposażenie dodatkowe auta. Obowiązkowo powinny się w nim znaleźć trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, ale warto też mieć apteczkę i kamizelkę odblaskową.
Na koniec należy sprawdzić ważność dokumentów, a zwłaszcza datę przeglądu technicznego pojazdu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyjazdów zagranicznych, kiedy z dala od domu trudno będzie weryfikować dane, czy udowadniać, że wszystko mamy, ale w domu, kilka tysięcy kilometrów od miejsca kontroli.