Legendarny projektant zachwycony Cybertruckiem. "Picasso wśród samochodów"

Legendarny projektant zachwycony Cybertruckiem. "Picasso wśród samochodów"

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Kamil Niewiński
26.12.2023 17:06, aktualizacja: 27.12.2023 14:06

Giorgetto Giugiaro, słynny włoski projektant samochodów, bardzo pozytywnie wypowiedział się o designie Tesli Cybertrucka. Porównał ten model do Pablo Picasso i wyjaśnił, dlaczego to zestawienie jest jego zdaniem jak najbardziej trafne.

Tesla Cybertruck nie wywoływałaby takiego medialnego szumu, gdyby nie jej wyjątkowy wygląd - kanciasty, toporny, jak gdyby żywcem wyjęty z wizji przyszłości z lat 70. czy 80. Elon Musk postanowił wziąć wszystkie obecnie obowiązujące trendy i wrzucić je do kosza, tworząc pod kątem designu auto pasujące do współczesnej myśli stylistycznej jak pięść do nosa.

Jak można było się spodziewać, Cybertruck mocno podzielił opinię publiczną. Jedni krytykuję, drudzy się śmieją, trzeci zaś są zachwyceni. Reprezentanci pierwszych dwóch grup mogą teraz mocno się zdziwić. Bardzo pozytywnie o najnowszym modelu Tesli pod kątem designu wypowiedział się bowiem Giorgetto Giugiaro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Giugiaro to niekwestionowana legenda motoryzacji. 85-letni projektant był odpowiedzialny za stworzenie takich samochodów, jak Alfa Romeo Brera, Audi 80, Lancia Delta, Ferrari 250 GT Bertone, Maserati Quattroporte III generacji, wiele modeli od Seata, Volkswagena czy Fiata, a także - i chyba przede wszystkim w kontekście Cybertrucka - ikonicznego DeLoreana DMC-12.

Włoch doskonale więc wie, jak to jest wyłamywać się ze schematu. Być może to właśnie dlatego jest on w stanie docenić design Cybertrucka i zauważyć to, czego wiele osób być może nie widzi.

[Cybertruck] odniesie ogromny sukces, ponieważ ludzie chcą się wyróżniać. Ten samochód nie reprezentuje chęci poszukiwania harmonii i perfekcji, tylko emocji i solidności. To Picasso wśród samochodów. On był artystą dekompozycji rzeczywistości, zrewolucjonizował malarstwo dzięki swojej odwadze. Podobnie Elon Musk zburzył tradycyjne oczekiwania dotyczące projektowania pick-upów.

Giorgetto Giugiarow rozmowie z "La Repubblica"

DeLorean DMC-12 był pierwszym seryjnie produkowanym samochodem w historii, do którego budowy wykorzystano stal nierdzewną. Tak, to ten sam materiał, który został użyty do wykonania karoserii Tesli Cybertrucka. Oczywiście jego wybór nie powoduje obecnie aż takiego szoku, ale być może to kolejny powód, dzięki któremu Giugiaro czuje pewnego rodzaju sentyment do najnowszego modelu amerykańskiej marki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)