Jak wybrać kamerę samochodową?

Jak wybrać kamerę samochodową?

Jak wybrać kamerę samochodową?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
11.10.2021 11:29, aktualizacja: 14.03.2023 14:47

Kamera samochodowa to niewielkie, ale bardzo przydatne akcesorium, które przyda się w naszym samochodzie nawet wtedy, gdy nie pokonujemy miesięcznie setek kilometrów na zatłoczonych, miejskich drogach. Ten niewielki gadżet może być nieoceniony, gdy trzeba potwierdzić przebieg kolizji bądź gdy w trakcie podróży jesteśmy świadkami wypadku. Jak wybrać kamerę samochodową? Dziś spróbujemy Wam doradzić w tej niezwykle ważnej kwestii!

Co warto wiedzieć o wideorejestatorach?

Wideorejestratory to niewielkie urządzenia, które najczęściej montowane są na przedniej szybie w sposób podobny do tego, w jaki montujemy uchwyt do smartfona. Na rynku występują jednak też modele, które stosuje się w miejscu lusterka wstecznego (najczęściej oferują nam one dostęp do funkcji kamery cofania).

Wbrew pozorom nie jest to sprzęt dedykowany wyłącznie zawodowym kierowcom. Niejednokrotnie wideorejestatory i nagrania poczynione za ich pośrednictwem uratowały skórę statystycznemu „Kowalskiemu” w trakcie dochodzenia praw po kolizji bądź wypadku. Zarówno na policji, w sądzie, jak i podczas kontaktów z ubezpieczycielem. Kamerka samochodowa to również akcesorium, które w myśl przepisów stosowane jest podczas państwowego egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Jakie funkcje wideorejestratora są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika? Sprawdźmy!

Wideorejestatory – najważniejsze funkcje

W jaki sposób rejestratory samochodowe mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podróżowania? Oczywiście ich podstawowa funkcja, to nagrywanie materiału wideo w trakcie podróży. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, utrwalone w taki sposób nagrania mogą być dowodem w razie wypadku bądź kolizji.

Szczególnie przydatne mogą być w sytuacjach, gdy poza uczestnikami zdarzenia nie ma żadnych dodatkowych świadków mogących potwierdzić wersję którejś ze stron. Wtedy policja bądź sąd ma prawo skorzystać z takiego nagrania w celu ustalenia winy. Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się też z internetowymi kompilacjami nietypowych zdarzeń na drogach. One także były nagrywane za pomocą wideorejestratorów.

Bez względu na to, jak zamierzamy ich używać, zawsze powinniśmy stawiać przede wszystkim na jakość. Będziemy czuć się o wiele bezpieczniej, mając świadomość tego, że nasz wideorejestrator poradzi sobie w każdych warunkach: od rejestrowania obrazu w słoneczny dzień, po jazdę nad ranem, gdy dopiero świta. Takie produkty ma w swojej ofercie firma Nextbase.

Kolejną z funkcji kamer samochodowych jest tryb parkingowy. Jego zadaniem jest obserwowanie przestrzeni wokół naszego auta i inicjowanie procesu nagrywania w sytuacjach potencjalnie dla niego niebezpiecznych: gdy zachodzi ryzyko kolizji, stłuczki.

Ile razy zdarzyło się Wam, że pod Waszą nieobecność ktoś zarysował lub uszkodził Wasz samochód i nie zostawił żadnych namiarów na siebie? Dzięki wideorejestratorom zapomnicie o takich nieprzyjemnych sytuacjach. Nagranie pozwoli bezsprzecznie ustalić sprawcę zdarzenia — chociażby ze względu na wygląd jego samochodu bądź numery rejestracyjne. Tryb parkingowy dzielimy na aktywny i pasywny. Oto czym się one różnią:

  • Aktywny tryb parkingowy – to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup urządzenia w nie wyposażone, musimy mu zapewnić stały dostęp do źródła zasilania choćby poprzez zastosowanie specjalnego, samochodowego powerbanku oraz pojemną kartę pamięci – ze względu na ciągłość rejestracji materiału wideo przez kamerkę. Zasada działania aktywnego trybu parkingowego jest bardzo prosta. Wideorejestrator wyposażony w taką funkcję w trakcie podróży nagrywa przebieg trasy w sposób ciągły w pętli. Takie nagrania realizowane są w najwyższej możliwej jakości i rozdzielczości. Po wykryciu przez kamerkę postoju, aktywowany zostaje tryb parkingowy. Możemy w tej sytuacji wybrać w ustawieniach jeden z trybów pracy kamery: tryb detekcji ruchu, tryb time-lapse, tryb low-bitrate. Wybór powinien być po części zależny od tego, jak pojemny nośnik danych został zamontowany na pokładzie danego wideorejestratora.
  • Pasywny tryb parkingowy - Po zatrzymaniu samochodu wideorejestrator wyposażony w takie rozwiązanie przechodzi w tryb uśpienia. Pierwsze skrzypce zaczyna wtedy odgrywać czujnik przeciążeń, czyli tzw. G-Sensor. Jego zadaniem jest wykrywanie wstrząsów spowodowanych na przykład przez uderzenie naszego auta przez inny samochód. Gdy takowe zdarzenie nastąpi, kamerka inicjuje nagrywanie obrazu.

Nieco rzadziej spotykane rozwiązanie w przypadku kamer samochodowych to funkcja kamery cofania (choć jest ona i tak bardzo lubiana przez polskich kierowców). To bardzo przydatna funkcja, chociażby podczas parkowania na zatłoczonych parkingach. Bardzo często kamera tego typu montowana jest w miejscu lusterka wstecznego. Z reguły nie różni się od niego kształtem. Miejsce tafli szkła zajmuje jednak ekran wyświetlający obraz zarówno z tylnej kamery, zamontowanej najczęściej za tylną szybą bądź nad tablicą rejestracyjną, jak i z kamery dedykowanej rejestracji przebiegu całej trasy.

Na rynku dostępne są także urządzenia tego typu w nieco bardziej klasycznej formie (czyli w postaci zgrabnego rejestratorka). To jednak mniej wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, gdyż takie kamerki wyposażone są w niewielkie ekrany, które może i dobrze sprawdzają się jeśli chodzi o nagrywanie przebiegu naszej trasy, ale będą niewygodne jako ekran podglądu kamery cofania. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę decydując się na zakup i wybrać modele posiadające wyświetlacz o przekątnej 2,5 cala lub większe.

Obraz
© Materiał Partnera

Czym kierować się podczas poszukiwania idealnej kamerki samochodowej?

Istnieje kilka czynników, które powinny być przez nas brane pod uwagę gdy poszukujemy idealnego dla nas urządzenia. Jak wybrać kamerę samochodową?

Przede wszystkim dobry wideorejestrator powinna cechować wysoka rozdzielczość nagrywania materiału wideo i wiele autorskich technologii. Takie kamery do samochodów ma w swojej ofercie Nextbase. Im więcej szczegółów uda się zarejestrować, tym lepiej dla nas.

Często to właśnie detale ukazują nam przyczynę jakiegoś zdarzenia na drodze i przez zbyt niską rozdzielczość moglibyśmy je tak naprawdę pominąć. Ponadto powinno się zwracać uwagę na solidność montażu kamery. Jej uchwyt musi dobrze przylegać do pojazdu tak, by w czasie jazdy rejestrator nie spadł i nie odwrócił tym naszej uwagi. Statystyki wskazują, że przez tego typu incydenty bardzo często tracimy koncentrację i przez to dochodzi do poważnych wypadków.

Kolejna ważna kwestia to ekran w urządzeniu. Im ekran będzie on większy, tym lepiej. Będziemy mieć dobry podgląd na rejestrowany obszar roboczy i bardzo sprawnie wyłapiemy wszelkie przeszkody, mogące powodować niebezpieczeństwo podczas cofania bądź parkowania.

Ostatnia z ważnych kwestii to źródło zasilania dla kamery. Niektóre modele korzystają z gniazda 12V, inne natomiast posiadają wbudowaną baterię. Powinna być ona jak największa – szczególnie jeśli mamy zamiar korzystać z aktywnego trybu parkingowego. W przeciwnym wypadku bowiem mogą pojawić się problemy z ciągłością nagrywania materiału wideo.

Wideorejestratory dostępne są w sprzedaży w większości sklepów stacjonarnych z elektroniką oraz w wielu sklepach internetowych. W Polsce wciąż popularne są urządzenia z najniższej półki cenowej (dla mniej wymagających użytkowników), rejestrujące obraz w rozdzielczości mniejszej niż HD bądź HD+. Zdarza się, że ich ceny nie przekraczają 100 złotych, bądź są nieznacznie wyższe od tej kwoty.

To jednak najsłabsze kamery samochodowe, które mają najwięcej mankamentów i będą najmniej skuteczne w codziennym użytkowaniu. Najczęściej oferują dostęp do pasywnego trybu parkingowego. O wiele lepiej zainwestować w urządzenie najwyższej jakości od Nextbase, które przy okazji są wycenione bardzo przystępnie, atrakcyjnie.

Takie kamerki oferują nam nie tylko zdecydowanie wyższą jakość wykonania, ale także możliwość rejestrowania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości, co pozytywnie wpływa między innymi na liczbę szczegółów dostępnych na nagraniu. Dzięki temu nagrania będą bardziej płynne i bogatsze w szczegóły.

Nierzadko zdarza się też, że kamery współpracują z dedykowaną aplikacja producenta, którą można zainstalować na smartfonie. To kolejny sposób, by jeszcze bardziej ułatwić sobie życie i codzienną pracę z urządzeniem. Najbardziej ekskluzywne i zaawansowane urządzenia to kamery nagrywające w rozdzielczości 4K.

W zamian oferują nam jednak bardzo wysoką jakość rejestrowanego obrazu i dźwięku - ze względu na zamontowane na ich pokładzie wydajne moduły i podzespoły.

Jak więc widać, wybór w segmencie kamer samochodowych jest ogromny - od tanich modeli które chętnie zamawiane są, chociażby bezpośrednio z Chin, po droższe produkty takich uznanych producentów, jak Nextbase, które oferują wiele autorskich rozwiązań i sprawdzonych technologii.

Tak naprawdę, decydując się na zakup przydatnego akcesorium tego typu ogranicza nas jedynie zasobność portfela. Zawsze lepiej zakupić jednak produkt od cenionej firmy niż anonimowy produkt „no-name”, o którym wiemy tak naprawdę niewiele. Może nawet zdarzyć się sytuacja, kiedy to właśnie jakość nagrania umożliwi nam na przykład identyfikację sprawcy czy uzyskanie odszkodowania.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)