Poradniki i mechanikaJak wybrać dobrą nawigację? [poradnik]

Jak wybrać dobrą nawigację? [poradnik]

Jeszcze kilka lat temu jadąc własnym autem czy to na wakacje czy w innym celu koniecznie musieliśmy zaopatrzyć się w mapę Polski i mapę miasta, które zamierzaliśmy odwiedzić. Dziś wystarczy zaledwie urządzenie nawigacyjne. Jednak ze względu na wyższe koszty zakupu takiej pomocy zwykle wcześniej musimy się dłużej zastanowić. Na jaką nawigację się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Źródło: promobile.pl
Źródło: promobile.pl
Artur Kuśmierzak

18.09.2012 | aktual.: 30.03.2023 12:09

Pierwszym i zarazem największym dylematem jest wybór pomiędzy nawigacją fabryczną, a przenośną? Zwykle lepsza jest nawigacja przenośnia. Może w ekskluzywnej limuzynie nie wygląda zbyt estetycznie, ale jest dużo dokładniejsza niż systemy oferowane przez producentów aut. Niestety nawigacje dokupowane jako wyposażenie dodatkowe w salonie zwykle nie należą do szczególnie dokładnych. Wyświetlanie dróg, których w rzeczywistości nie ma czy bezsensowne wyznaczanie trasy to w większości oferowanych przez producentów aut systemów normalność. Już po kilku wspólnych wypadach z taką nawigacją stwierdzimy, że kilka tysięcy złotych wydanych na nią  u dealera nie było rozsądnym wydatkiem.

Oczywiście nie można przekreślać wszystkich tego typu urządzeń, bo o ile na przykład nawigacja w modelach marki Volvo nie należy do najlepszych to ta montowana od niedawna w Audi jest już naprawdę dobra. Pozostańmy jednak przy urządzeniach przenośnych, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem? Przede wszystkim na to jak często będziemy korzystać z nawigacji i gdzie będziemy ją ze sobą zabierać. Jeśli od czasu do czasu wybieramy się na rodzinny wypad poza miasto, ale w granicach Polski to nie warto inwestować w drogie urządzenia z mapą całej Europy.

Obraz

Jeśli jednak często jeździmy w zagraniczne delegacje znacznie lepiej będzie wydać więcej na droższe urządzenie z mapą całego kontynentu lub krajami regionu. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek przed zakupem koniecznie sprawdźmy jakie kraje obejmuje mapa dostępna dla naszej nawigacji - pojedyncze mapy państw lub regionów zazwyczaj zawsze można dokupić.

Równie ważny jest także sposób aktualizacji map, jeśli zdecydujemy się na tańsze urządzenie, wówczas musimy liczyć się z tym, że za aktualizację map przyjdzie nam sporo zapłacić. W przypadku tych droższych zestawów, pierwsza aktualizacja często jest za darmo. Nawigacje różnią się od siebie jeszcze wielkością ekranu. Jaki rozmiar jest najbardziej praktyczny? Około 4,3 cala. Jeśli wybierzemy mniejszy, wtedy wpisywanie nazw ulic i odczytywanie drogi nie będzie zbyt wygodne. Większy ekran na przykład o rozmiarze 7 cali będzie z pewnością dużo bardziej czytelny, ale zasłoni nam też sporo przedniej szyby skutecznie ograniczając pole widzenia.

Obraz

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na częstotliwość odświeżania pozycji, czyli na to jak często mapa aktualizuje miejsce, w którym się znajdujemy. Warto też dowiedzieć się jakim chipsetem dysponuje interesujące nas urządzenie. To właśnie ten element odpowiada za przepływ informacji między pamięcią, a procesorem, im lepszy tym szybsze działanie oprogramowania. Dobry chipset powinien mieć 20 kanałów, te starszego typu miały ich o prawie połowę mniej.

Szybkość działania urządzenia zależy też od rodzaju procesora, czyli odbiornika. Jeżeli chcemy, żeby nasza nawigacja działa sprawnie to powinniśmy zainwestować w urządzenie, którego taktowanie procesora będzie większe niż 400 MHz. Bardzo wymagającym polecamy procesory dwurdzeniowe.

Źródło: gadzetomania.pl
Źródło: gadzetomania.pl

Kolejnym istotnym podzespołem nawigacji jest twardy dysk. Nie znajdziemy go co prawda we wszystkich urządzeniach, ale w większości tych lepszych na pewno jest. Jeśli oprócz wykorzystywania nawigacji do wyznaczania trasy mamy zamiar zgrywać na nią inne dane warto oszacować swoje potrzeby i wybrać model z większym dyskiem.

Oprócz pamięci stałej nawigacje wyposażone są w pamięć operacyjną odpowiedzialną za funkcjonowanie oprogramowania. 65 MB to obecnie standard, jeśli chcemy mieć nieco szybsze urządzenie to warto dopłacić i kupić egzemplarz wyposażony w co najmniej 128 MB. Ważny jest też system operacyjny, większość urządzeń została wyposażona w Windows CE w wersji  5.0. Niestety bardzo często dostęp do pulpitu jest w nich zablokowany i możemy korzystać tylko z aplikacji obsługującej mapę. W urządzeniach marki Garmin i TomTom producenci instalują swoje własne oprogramowanie.

Źródło: www.nawigacje-gps.pl
Źródło: www.nawigacje-gps.pl

Tak naprawdę nie istotne jest to jakiej firmy oprogramowaniem dysponujemy, ale to jak bardzo jego interfejs jest przyjazny użytkownikowi. Aby się o tym przekonać musimy sami wypróbować go w sklepie. Dobre oprogramowanie charakteryzuje się tym, że ma wiele ciekawych dodatków. Na jakie warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na funkcję Traffic Message Channel znaną również jako NAVTEQ Traffic Patterns czy IQ Routes. Co to takiego? To  opcja, która informuje nas o utrudnieniach drogowych.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest Funkcja GeoPix, dzięki której nawigacja wyznacza trasę na podstawie wybranego przez nas zdjęcia. Niestety dotyczy to tylko zdjęć ze znacznikami geograficznymi. Godny polecenia jest również system CleverParking. Do czego służy? Udziela informacji dotyczących najbliższych parkingów i związanych z nimi opłat.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)