Poradniki i mechanikaJak wyprać tapicerkę samochodową?

Jak wyprać tapicerkę samochodową?

Czyszczenie materiałowej tapicerki
Czyszczenie materiałowej tapicerki
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Maciej Gis
21.08.2020 13:13, aktualizacja: 22.03.2023 10:31

Tapicerka samochodowa, jak każdy inny materiał, wymaga regularnego odświeżenia. Pranie i czyszczenie można zrobić własnoręcznie, pamiętając o kilku podstawowych zasadach lub zlecić je fachowcom.

Odświeżanie wnętrza pojazdu uzależnione jest od warunków eksploatacji oraz tapicerki. W jednych autach należy robić to częściej, w pozostałych sporadycznie. Warto pamiętać, że z wiekiem tapicerka traci swój blask. Ciemnieje, brudzi się, traci atrakcyjny wygląd. Może także być zawilgocona i źle pachnieć. Czyszczenie można powierzyć fachowcom, bądź zrobić to własnymi siłami.

Sprzątanie należy rozpocząć od odkurzenia wnętrza, wyjmując uprzednio dywaniki i wszystkie niepotrzebne rzeczy. Dobrze jest w tym celu użyć specjalnej wąskiej szczotki lub pędzelka, za pomocą których usuwa się zabrudzenia, kurz, piach i paprochy w najciaśniejszych zakamarkach. Szczególnie należy sprawdzić wszelkie szczeliny pomiędzy przyciskami deski rozdzielczej i tunelu środkowego, kratki nawiewów, rynienki w drzwiach, przestrzeń pod fotelami, itp.

Czyszczenie materiałowej tapicerki

Do prania tapicerki materiałowej używa się dedykowanych detergentów – np. pianki w spreju – które nadają się także do dywaników i wykładziny znajdującej się w bagażniku. Narzędziem, które najlepiej sprawdza się w tej roli, jest miękka szczotka, która nadaje się do usuwania małych i średnich zabrudzeń.

Innych środków wymaga z kolei pielęgnacja deski rozdzielczej. Plastikowe elementy można również umyć płynami w spreju, tyle że nie trzeba ich szorować – wystarczy je potem przetrzeć szmatką. By deska dobrze się prezentowała, warto na nią nanieść środki konserwujące (jest to szczególnie ważne w przypadku wysokiej jakości materiałów, np. drewna) lub antystatyczne, które odpychają kurz i pozostawiają efekt połysku lub matu.

Jeszcze większej troski wymaga brudna podsufitka. To bardzo delikatny element, wrażliwy na wilgoć, dlatego by jej nie zniszczyć (łatwo doprowadzić do jej odklejenia) w procesie czyszczenia, można posługiwać się ściereczką i minimalną ilością środka czyszczącego.

Czyszczenie skórzanej tapicerki

Uwagi wymaga także czyszczenie skórzanej tapicerki. Skóra nie znosi wody, dlatego do czyszczenia używa się specjalnych preparatów, które nanoszone są za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki. Następnie całość musi zostać wytarta do sucha, a w celu konserwacji powinno się nałożyć – także miękką szmatką – substancję konserwującą, która nada skórze blasku i sprężystości. Warto unikać tutaj tanich preparatów, które zabezpieczą skórę na dużo krócej, z mniejszą skutecznością.

Jeśli chcecie poświęcić trochę więcej gotówki, opcjonalnie można dokupić za kilkadziesiąt złotych dobrej jakości detergent w spreju do czyszczenia tapicerki i podsufitki. Drugie tyle kosztować może środek do czyszczenia plastiku, a za kilka do kilkunastu złotych nabędziemy tzw. plak, czyli środek do nabłyszczania. Ma on swoich miłośników i przeciwników. Do szybkiego, taniego odświeżenia deski rozdzielczej wystarczy.

Gruntowne pranie tapicerki z użyciem dużej ilości wody i detergentów warto zostawić na ciepłe i słoneczne dni. Tylko wtedy wnętrze ma szanse porządnie wyschnąć, dając jednocześnie gwarancję, że z czasem w aucie nie pojawi się grzyb.

Jeśli ktoś nie ma warunków do mycia, a wnętrze pojazdu jest w opłakanym stanie, to warto zastanowić się nad tym, by powierzyć czyszczenie fachowcom. Cennik czyszczenia tapicerki uzależniony będzie od wielkości auta, rodzaju materiałów i ich zabrudzeń. Najtańsze usługi zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą na 500 zł, w przypadku skórzanych elementów. Eksperci nie będą mieli także problemów z bezpiecznym umyciem podsufitki. Dzięki użyciu odkurzaczy absorpcyjnych (wysysają wodę po umyciu) można mieć także pewność, że w pojeździe będzie znacznie mniej wilgoci.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)