Hyundai buduje gigafabrykę baterii. Ma kosztować ponad 4 mld dolarów

Hyundai buduje gigafabrykę baterii. Ma kosztować ponad 4 mld dolarów

Hyundai Ioniq 6
Hyundai Ioniq 6
Źródło zdjęć: © WP Autokult
Kamil Niewiński
31.05.2023 21:55

Hyundai wspólnie z firmą LG zainwestuje w nową fabrykę akumulatorów. Ma ona znajdować się w stanie Georgia w USA, a jej stworzenie ma kosztować koreański koncern aż 4,3 miliarda dolarów.

Nowe prawo podatkowe, wprowadzone wraz z Ustawą o Redukcji Inflacji (IPA) sprawia, że plany wielu producentów musiały ulec drastycznej zmianie. Jednym z punktów zapalnych jest bowiem kwestia nowych przepisów, wedle której marki, by załapać się na ulgi podatkowe, muszą wytwarzać akumulatory do samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych bądź stamtąd pozyskiwać materiały.

Ani Hyundai, ani należąca do jego koncernu Kia obecnie nie kwalifikują się do ulg, ale to ma ulec zmianie. Pod koniec maja bieżącego roku Hyundai Motor Corporation ogłosiło, iż we współpracy z LG rozpocznie budowę gigafabryki baterii do swoich aut elektrycznych. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2023 roku, a oddanie zakładu do użytku ma mieć miejsce najwcześniej w 2025 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Superfabryka, która według informacji zdobytych przez Reutersa ma kosztować aż 4,3 miliarda dolarów (ok. 18,2 miliarda złotych) ma posiadać linię produkcyjną mogącą pochwalić się roczną wydajnością na poziomie 30 GWh. To zaś pozwoli na zaopatrzenie 300 tysięcy samochodów rocznie. W celu budowy fabryki, Hyundai i LG stworzą spółkę joint venture, w której obie firmy będą posiadały połowę udziałów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)