Od dziś nowe oznaczenia na stacjach. Trudniej o pomyłkę przy tankowaniu

Dzisiaj, 12 października, wchodzi w życie unijna dyrektywa nakazująca stosowanie nowych oznaczeń paliw. Odpowiednie nalepki należy umieszczać zarówno na stacjach, jak i przy wlewach w samochodach.

Orlen wprowadził nowe oznakowanie już na początku lipca 2018 roku
Orlen wprowadził nowe oznakowanie już na początku lipca 2018 roku
Źródło zdjęć: © WP/JACEK GRATKIEWICZ
Michał Zieliński

12.10.2018 | aktual.: 14.10.2022 14:58

Być może zauważyliście, że od jakiegoś czasu na stacjach paliw zaczęły pojawiać się nowe oznaczenia. Obok znanych od dawna ON i przekreślonego Pb, na dystrybutorach i pistoletach można znaleźć B7 oraz E5. To nowe oznaczenia wprowadzone przez Unię Europejską. Teoretycznie mają zmniejszyć ryzyko zatankowania niewłaściwego paliwa.

Nowe oznaczenia na stacji w Rumunii
Nowe oznaczenia na stacji w Rumunii© Fot. Tomasz Budzik

Zaletą nowego rozwiązania jest jego uniwersalność: poza krajami Unii Europejskiej stosowane jest też w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Co ważne, naklejki wymagane są również w okolicach wlewu paliwa każdego samochodu wyprodukowanego po 12 października 2018 r.

Oznaczenie dla benzyny składa się z litery "E" oraz wartości liczbowej, które określa maksymalną zawartość etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla pojazdu. Olej napędowy ukrywa się pod literą "B", zaś następująca po niej liczba określa maksymalną zawartość procentową biokomponentów w paliwie, którą dopuszcza producent samochodu. Występują też symbole dla paliw alternatywnych: "H2" to wodór, "CNG" - sprężony gaz ziemny, "LNG" - skroplony gaz ziemny, a "LPG" - skroplony gaz propan-butan.

Nowe oznakowania na stacjach
Nowe oznakowania na stacjach© Fot. Materiały prasowe

Poza oznaczeniami literowymi przygotowano również indywidualne kształty naklejek. Tak więc benzyna jest wpisana w okrąg, olej napędowy w kwadrat o zaokrąglonych rogach, zaś pozostałe paliwa w romb. Naklejki mają mieć też odpowiednie wymiary. Te na dystrybutorach mają mieć przynajmniej 30 mm średnicy, a te na pistoletach i wlewach paliwa przynajmniej 13 mm.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)