#Renault Espace

Renault Espace

Renault Espace produkowany jest nieprzerwanie od 1984 roku przez francuskiego giganta branży motoryzacyjnej łącznie w pięciu generacjach. Był pierwszym europejskim samochodem osobowym o nadwoziu typu van, całkowitą innowacją i swoistą małą rewolucją, a pionierski projekt stworzył już w 1970 roku Brytyjczyk Fergus Pollock. Na świecie Renault Espace wyprzedził jedynie Chrysler Voyager w USA, prekursor najnowszego wówczas trendu. Ostatnia generacja Renault Espace jest już natomiast uznanym crossoverem.

 • Renault Espace jest produkowany od 1984 roku i na początku występował w nadwoziu typu van. Warto zauważyć, że model Escape to pierwsze europejskie auto o takim nadwoziu. Renault Escape V zadebiutował w 2014 roku, porzucając nadwozie tradycyjnego vana na rzecz nadwozia typu crossover (segment E)
 • Elementem charakterystycznym Renault Espace jest jego przód zwieńczony dużym emblematem francuskiej marki. Reflektory przednie modelu Espace wykorzystują technologię Full LED. Co więcej, każda wersja auta wyposażona jest w panoramiczną szybę przednią, która idąc ku tyłowi auta zmienia się w szklany dach (za dodatkową opłatą można zamówić otwierany dach panoramiczny)
 • Renault Espace posiada nadwozie jednobryłowe, a jego współczynnik oporu powietrza Cx wynosi 0,30
 • Renault Espace został skonstruowany na całkowicie nowej platformie podłogowej CMF, która powstała w wyniku współpracy Renault z Nissanem. Na tej same płycie podłogowej powstaje Renault Laguna IV
 • Renault Espace występuje w wersji pięcioosobowej i siedmioosobowej, a jego bagażnik ma pojemność 660 litrów (w minimalnym wariancie)
 • Renault Espace jest potężnym samochodem. Długość modelu Espace wynosi 4857 mm (rozstaw osi - 2884 mm), na szerokość mierzy 2128 mm oraz posiada 1677 mm wysokości
 • Panel centralny Renault Espace prezentuje się bardzo nowocześnie
 • Na zdjęciu widzimy Renault Espace w topowej wersji Initiale Paris, charakteryzującej się chromowanymi wstawkami oraz lakierem o metalicznym połysku
 • Renault Espace Initiale Paris na wyposażeniu posiada dobre silniki wysokoprężne - jednostkę 1.6 dCi o mocy 130 KM oraz jednostkę 1.6 dCi Twinturbo, generującą moc 160 KM. W gamie silników modelu Espace znajdziemy również benzyniaka - silnik 1.7 TCe o mocy 200 KM
 • Renault Espace to bardzo komfortowe auto, sunące po drogach niczym żaglowiec. Model Espace płynnie tłumi i wygasza wszelakie nierówności oraz charakteryzuje się wysoką kulturą jazdy. Z pewnością Renault Espace jest jednym z najwygodniejszych samochodów na świecie, a podróż na jego pokładzie należy do przyjemności
 • Panel centralny w Renault Espace Initiale Paris
[1/11] Renault Espace jest produkowany od 1984 roku i na początku występował w nadwoziu typu van. Warto zauważyć, że model Escape to pierwsze europejskie auto o takim nadwoziu. Renault Escape V zadebiutował w 2014 roku, porzucając nadwozie tradycyjnego vana na rzecz nadwozia typu crossover (segment E)Źródło zdjęć: © [Zdjęcie](https://en.wheelsage.org/renault/espace/jr/pictures/bkx438/) użytkownika Porlamfer

Renault Espace – dane techniczne

Van Renault Espace należy do wyższej klasy aut osobowych. Pojazd wyposażony został w 5 drzwi, 5-7 siedzeń, a także spory bagażnik o pojemności całkowitej wynoszącej od 214 litrów przy rozłożonych siedzeniach do 3075 litrów przy złożonych siedzeniach. Wymiary Renault Espace to 4365-4931 mm długości, 1775-2128 mm szerokości, 1592-1801 mm wysokości oraz do 2665 kilogramów całkowitej masy. Napęd pojazdu skoncentrowany jest na jego przedniej osi bądź na wszystkich czterech kołach. Zbiornik paliwa pomieści 58-83 litry. W Renault Espace wszystkich generacji montowano oba rodzaje skrzyń biegów – automatyczne oraz manualne.

Renault Espace – spalanie i silnik

Spalanie Renault Espace kształtuje się pomiędzy 4,4 a 12,2 litra benzyny bądź ropy na 100 kilometrów. Przykładowo użytkowanie silnika benzynowego 1.7 z 200 KM wiąże się ze spalaniem 6,2 litra w cyklu mieszanym (5,3 litra na trasie), a diesla 1.6 ze 160 KM – 4,7 litra ropy w cyklu mieszanym (5,1 litra w mieście).

Maksymalnie sześciocylindrowy silnik Renault Espace charakteryzuje się mocą pomiędzy 65 a 180 kW (88-245 KM), a także pojemnością 1,6-3,5 litra. Moment obrotowy układu napędowego Renault Espace wynosi 162-400 Nm. Najwyższe z możliwych osiąganych prędkości wynoszą 163-225 kilometrów na godzinę, natomiast przyspieszenie Renault Escape to 8,6-15 sekund do setki.

Renault Espace - opinie

Wszystko zaczęło się od produkcji 191 674 sztuk Renault Espace 1 generacji. Innowacyjne nadwozie typu van szybko przyjęło się na świecie i zyskało licznych fanów rodzinnych samochodów. Renault Espace jest pojazdem z doskonałą widocznością, bardzo komfortowym i przestronnym, z ogromną przestrzenią – świetnie zastępuje więc zatem również taksówki bagażowe podczas przewożenia towarów o większych gabarytach. Siedzenia wyjmuje się prędko i bez narzędzi. Renault Espace nadaje się także do jazdy z przyczepką.

Przemieszczanie się Renault Espace daje pozytywne wrażenia dźwiękowe, a wyciszenie samochodu jest bez zarzutu. Podobnie jak zawieszenie, co szczególnie odczuwa się w trakcie jazdy na dłuższe dystanse bądź na wymagającym podłożu. Plastikowe wykończenie nie wygląda może najlepiej, ale Renault Espace odwdzięcza się brakiem rdzy i świetnym wyglądem po wielu latach użytkowania. Zdecydowanie lepsza opinię mają modele Renault Espace wyposażone w manualną skrzynię biegów, która jest bardziej żywotna. Samochody te prowadzi się stabilnie, są zrywne i prezentują zadziwiająco dobre osiągi na autostradzie, jak na vany takich gabarytów dla 7 osób.

Ulubione minivany [przegląd redakcji #20]
Platforma Autokult

Ulubione minivany [przegląd redakcji #20]