Poznań Motor Show rusza w drogę ku elektromobilności

Poznań Motor Show rusza w drogę ku elektromobilności

Poznań Motor Show rusza w drogę ku elektromobilności
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
06.04.2022 11:41, aktualizacja: 14.03.2023 12:38

Znane targi motoryzacyjne powracają po przerwie spowodowanej pandemią. Motywem

przewodnim tegorocznej edycji będzie elektromobilność.

Elektromobilność przede wszystkim

Tak jak zmienia się branża motoryzacyjna, tak zmieniają się targi Poznań Motor Show. Nic więc dziwnego, że hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest „Droga Do Elektromobilności”. Z tego powodu wśród modeli prezentowanych na targach nie może zabraknąć samochodów i motocykli wyposażonych w zeroemisyjny napęd. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje Konrado e-Motion, czyli pełnoprawnego, w pełni elektrycznego SUV-a od SsangYong.

Oficjalna prezentacja tego modelu odbędzie się w trakcie Kongresu MOVE, 7 kwietnia o godz. 12:20 w pawilonie nr 5.

Kongres MOVE – jak zmieni się motoryzacja?

Ważnym elementem elektromobilnej układanki na Poznań Motor Show będzie także Kongres MOVE, czyli największa konferencja merytoryczna, organizowana wspólnie przez Grupę MTP oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. 7 kwietnia praktycy i eksperci z branży emobility porozmawiają o aktualnie panujących trendach oraz opowiedzą, w jakim kierunku zmierza przemysł motoryzacyjny.

Wydarzenie podobnie jak w poprzednich latach zgromadzi kilkuset profesjonalistów z całego łańcucha wartości w elektromobilności – ekspertów i praktyków rynku e-mobility, w tym przedstawicieli wiodących koncernów, administracji publicznej, organizacji branżowych i świata nauki.

Szeroki zakres tematyczny wzbogacany jest o ciekawe formy uczestnictwa. W trakcie trwania kongresu odbędą się aż cztery debaty. Każda z nich poświęcona zostanie wybranym aspektom:

 • Debata „Poland — MOVE emobility forward!” – czyli panel ekspertów o wyzwaniach rynku samochodów elektrycznych w Polsce,
 • AC, DC, HPC – struktura polskiego rynku ładowania w 2025 i 2030 roku — przedstawiający kierunki rozwoju i segmentacji rynku infrastruktury ładowania w Polsce,
 • eHDV — electric trucks on the horizon — przybliżający tematykę polskiego potencjału w segmencie elektryfikacji transportu ciężkiego,
 • Wszyscy jesteśmy elektromobilni — społeczny wymiar elektromobilności – eksperci poruszą temat świadomości społecznej w obszarze zrównoważonego transportu.

Wszystkie debaty, prelekcje i prezentacje w ramach Kongresu MOVE odbędą się na Scenie Głównej, zlokalizowanej w pawilonie 5. Kongres odbędzie się 7 kwietnia i potrwa od 11:00 do 17:00. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.kongresmove.pl.

Wiele marek samochodowych

Każdego roku salon samochodowy na Poznań Motor Show przyciąga największą uwagę zwiedzających i nadchodząca edycja bez wątpienia nie będzie wyjątkiem. Wśród marek, których modele będzie można spotkać w pawilonach wystawienniczych znajdą się Dacia, Renault, Peugeot, Hyundai, Honda, Jaguar, Land Rover, Volvo (Strefa Grupy Karlik) oraz Mercedes (Strefa MB Motors). Grupa Bemo Motors zaprezentuje z kolei pojazdy marek LEVC oraz DS.

Szczególną uwagę warto zwrócić na premierowy model Range Rovera, który po raz pierwszy od czasu jesiennej prezentacji online będzie dostępny dla szerokiej publiczności. To luksusowy SUV z absolutnie najwyższej półki, który bez wątpienia zasługuje na chwilę uwagi.

Nie mniej interesujące modele zwiedzający spotkają na stoisku Mercedesa, gdzie zostaną pokazane wyjątkowe nowości, takie jak EQS 580 4MATIC oraz EQB 300 4MATIC. Fanów Jaguarów ucieszy z kolei obecność modelu F-TYPE Heritage 60 Edition – jedynego w Polsce i jednego z 60 egzemplarzy na całym świecie.

Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy również w pełni elektryczne, zupełnie nowe Renault Megane oraz Renault Trafic w zabudowie kamperowej, które pojawią się w strefie Grupy Karlik. Prezentacja w formie śniadania prasowego odbędzie się pierwszego dnia targów w pawilonie nr 5, gdzie zlokalizowano strefę Grupy Karlik.

Coś dla miłośników jednośladów

Salon motocyklowy jest stałą częścią ekspozycji już od wielu lat. W ślad za motywem przewodnim tegorocznej edycji, wśród prezentowanych modeli pojawią się także te wyposażone w zeroemisyjny napęd. Ich obecność będzie możliwa, dzięki zaangażowaniu znanego dealera motocyklowego — Karbon2, który zabierze ze sobą kilkanaście pojazdów sygnowanych markami Zero Motorcycles oraz Super Socco.

Fani klasyki z pewnością zwrócą się w stronę stoiska Harley-Davidson Poznań. Na zbliżających się targach pojawią się cztery modele tego legendarnego producenta – Pan America 1250 Special, Sportster S 1250, LiveWire i Softail Breakout 114. Trzy marki motocyklowe zabierze ze sobą z kolei Grupa Karlik, gdzie pojawią się jednoślady wyprodukowane przez Hondę, Kawasaki i MV Augusta.

Spotkania z gwiazdami i bogaty program sceny głównej

W tym roku Poznań Motor Show ponownie przyciągnie znane postaci motoryzacji i motosportu. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o strefie TVN Turbo, gdzie pojawią się dziennikarze oraz prezenterzy znani z popularnych programów emitowanych, na antenie stacji.

W strefie, która będzie dostępna dla zwiedzających od 8 do 10 kwietnia pojawią się:

 • Łukasz Byśkiniewicz
 • Grzegorz Duda
 • Przemek Szafrański
 • Adam Klimek
 • Adam Kornacki
 • Łukasz Bąk
 • Patryk Mikiciuk
 • Robert Michalski
 • Paweł Miszta

Gwiazdy pojawią się także na Scenie Głównej. W ramach XI edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników już 9 kwietnia targi Poznań Motor Show odwiedzi dwukrotny, żużlowy Mistrz Świata Bartosz Zmarzlik. Z kolei w piątek, 8 kwietnia, po godz. 10:00 połączymy się z Robertem Kubicą i Miko Marczykiem.

O swojej reporterskiej pracy opowiedzą także Krzysztof Ruszała i Kamil Jaśkowski, znani z emitowanego na antenie TVN Turbo programu „Absurdy Drogowe”. Duet, który przemierzył całą Polskę w poszukiwaniu rozwiązań, które zamiast pomagać kierowcom, przeszkadzają i ograniczają ruch. Wyśledzili wiele bezsensownych znaków drogowych, skomplikowanych przejść dla pieszych czy dróg donikąd. Z pewnością będą mieli do opowiedzenia wiele ciekawych anegdot. Kamil i Krzysztof pojawią się na Scenie Głównej dwukrotnie – w sobotę i niedzielę o godz. 14:00.

Super-samochody wprost od kolekcjonerów

BAC Mono, Porsche, McLaren – to tylko wierzchołek listy marek samochodów, jakie zabiorą ze sobą kolekcjonerzy i pasjonaci motoryzacji. Na Poznań Motor Show pojawią się dobrze znani poznańskiej publiczności the.collection oraz ekipa Nocnych Lotów. Po tym, jak ich auta podziwialiśmy przy okazji Poznań Moto Fest, teraz zmierzają na większą scenę, biorąc udział w zbliżającym się wydarzeniu.

Fani tuningu ucieszą się z kolei na obecność firmy Pachura Moto Center, czyli jednego z najlepszych serwisów, który oferuje wysokiej jakości montaż systemów turbo i kompresorów, przekładanie, a także tuning silników oraz kompleksowe przygotowanie samochodów do motosportu. Na tym stoisku dostępnych będzie wiele niezwykłych pojazdów, które wyszły spod ręki tego serwisu.

Poza pawilonami – atrakcje na Placu Marka

Atrakcje Poznań Motor Show tradycyjnie wykraczają poza mury pawilonów. Podobnie jak w poprzednich latach zwiedzający będą mogli podziwiać niezwykłe wyczyny stunterów, którzy na swoich motocyklach potrafią wykonać iście kaskaderskie sztuczki. O pozytywne wrażenia zadbają Kamil "Nikson" Nikliborc, Dawid "Procent" Marach oraz Maciej "Dop" Bielicki.

Dla fanów wyścigów przygotowano z kolei wyjątkowy tor gokartowy, o którego obecność zadbał Automobilklub Wielkopolski.

Strefa caravaningu

Podczas Poznań Motor Show nie mogło także zabraknąć miejsca dla miłośników caravaningu, o których zatroszczą się marki Polski Caravaning i CampRest. Strefa będzie miejscem, gdzie można porozmawiać i zdobyć wiedzę na temat caravaningu, oraz zapowiedzią kolejnych wydarzeń związanych z tą tematyką, których organizatorem jest Grupa MTP. Mowa tu o Warsaw Caravaning Festival, który odbędzie się na warszawskim Służewcu w dniach od 14–15 maja oraz Caravans Salon Poland 2022, który został zaplanowany na 21–23 października 2022.

W tym samym czasie Targi Techniki Motoryzacyjnej

Targi Techniki Motoryzacyjnej to największe wydarzenie branżowe w Europie ŚrodkowoWschodniej. To właśnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich prezentowane są nowości produktowe i technologiczne, a bogaty program wypełniają liczne prezentacje, warsztaty i szkolenia.

Wydarzenie organizowane jest co dwa lata. W ostatnim czasie kalendarz został jednak zaburzony przez pandemię koronawirusa — ostatnia edycja miała bowiem miejsce w 2018 roku. Głód spotkań jest ogromny.

Co czeka nas w strefie STM?

TTM jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, które ponownie zaprosi zwiedzających do swojej strefy, wypełnionej licznymi atrakcjami. Coś dla siebie znajdą mechanicy, uczniowie oraz właściciele stacji kontroli pojazdów. Nie zabraknie również stoisk z myjniami samochodowymi. – Już od wielu lat, wspólnie z Grupą MTP mamy przyjemność współtworzyć przedsięwzięcie, podczas którego obecne są czołowe marki z sektora techniki motoryzacyjnej. To doskonała okazja do zaprezentowania swoich produktów oraz zbudowania nowych relacji biznesowych, co jest szczególnie istotne w tak wymagającym okresie dla całego przemysłu motoryzacyjnego – przyznaje prezes STM, Rafał Sosnowski.

Istotnym punktem programu będzie także debata poświęcona opłatom za badanie techniczne pojazdów. Od 18 lat za badanie techniczne pojazdu płacimy dokładnie ten sam rachunek. Po stronie właścicieli stacji kontroli pojazdów sytuacja wygląda zgoła odmiennie – w tym przypadku koszty prowadzenia działalności gospodarczej znacząco wzrosły. Doprowadziło to do sytuacji, w której opłata za wykonanie badanie jest nieadekwatna do obecnych realiów gospodarczych.

Uczestnicy spotkania porozmawiają o przyszłości branży. Czy grozi jej załamanie? Czy stacje kontroli pojazdów będą zamykane? Jakie konsekwencje czekają kierowców? Debata odbędzie się 7 kwietnia, o godz. 13:00 w pawilonie nr 3.

Warsztat wiedzy i emocji

TTM od lat jest miejscem, w którym możemy sprawdzić swoją bieżącą wiedzę z zakresu techniki motoryzacyjnej. W tym roku program wydarzeń ponownie wypełnią liczne konkursy, takie jak Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej, Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, czy Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Tradycyjnie jednym z punktów programu będzie także Żywy Warsztat. W tej interaktywnej strefie warsztatowo – diagnostycznej odbędą się pokazy najnowszych technik naprawczych. Zwiedzający będą mogli na żywo śledzić poczynania profesjonalistów z różnych dziedzin motoryzacji.

Koniecznie należy również wspomnieć o nowych punktach programu targów. Mowa tu o Scenie TTM, która będzie transmitowana na żywo w Internecie, czy wydarzeniach związanych z edukacją w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nagrody i wyróżnienia

Targi to także okazja do nagrodzenia najlepszych produktów oraz osób aktywnie działających w branży.

Wystawcy biorący udział w wydarzeniu ponownie powalczą o Złoty Medal MTP. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku, która jest przyznawana – po wnikliwej ocenie ekspertów – innowacyjnym produktom najwyższej jakości. W trakcie TTM poznamy również najlepszych dziennikarzy motoryzacyjnych. Wszystko za sprawą plebiscytu Trade Press Award. Konkurs ma na celu promocję specjalistycznego dziennikarstwa, tworzonego w trosce o najwyższą jakość przygotowanych treści.

Poznań Motor Show i TTM – najważniejsze informacje

Godziny otwarcia:

 • Czwartek, 7 kwietnia (od 10:00 do 18:00)
 • Piątek, 8 kwietnia (od 10:00 do 18:00)
 • Sobota, 9 kwietnia (od 10:00 do 18:00)
 • Niedziela, 10 kwietnia (od 10:00 do 18:00)

Program sceny głównej

Czwartek, 7 kwietnia 2022

 • 9:00 - 9:15 - Rozpoczęcie, omówienie zasad
 • 9:15-10:00 - Mistrzostwa Mechaników - oficjalne przywitanie, rozmowa z gośćmi specjalnymi,omówienie konkurencji
 • 11:00 - 17:00 - Otwarcie targów Poznań Motor Show / Kongres MOVE
 • 17:00-17:30 - Mistrzostwa Mechaników – podsumowanie i wręczenie nagród (KubaPrzygoński, Sebastian Gruszczyński, TUV SUD, PRE BIEL)

Piątek, 8 kwietnia 2022

 • 9:45 - 10:00 - rozpoczęcie, omówienie zasad
 • 10:00-10:45 - Mistrzostwa Mechaników - oficjalne przywitanie, rozmowa z gośćmispecjalnymi, omówienie konkurencji (Robert Kubica-online, Miko Marczyk-online, GrzegorzDuda, Sebastian Gruszczyński, John Deere, ZF, Febi, Grupa DBK)
 • 12:00-13:00 - IT w motoryzacji - Akademia Młodego Mechanika. Dell Technologies, Googlefot Education, GoCloud.pl, Actina
 • 14:00-14:30 - Finał Wojewódzki XIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w RuchuDrogowym – wręczenie nagród
 • 16:00-16:30 - Mistrzostwa Mechaników – podsumowanie i wręczenie nagród (Grzegorz Duda,Sebastian Gruszczyński, PZPO, TEXA).

Sobota, 9 kwietnia 2022

 • 9:45 - 10:00 - rozpoczęcie, omówienie zasad
 • 10:00-10:30 - Mistrzostwa Mechaników - oficjalne przywitanie, rozmowa z gośćmispecjalnymi, omówienie konkurencji (Bartosz Zmarzlik, Grzegorz Duda, SebastianGruszczyński, Yamaha, 3MM, Pit Bike).
 • 10:30-11:00 - Rozmowa z Bartkiem Zmarzlikiem - dwukrotnym, żużlowym Mistrzem Świata
 • 11:00-12:00 - Zielona przyszłość motoryzacji, którego patronem jest Bank OchronyŚrodowiska. Organizator V8 Team
 • 12:00-14:00 - Plebiscyt \Mistrzowie Motoryzacji\ - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
 • 14:00-15:00 - Absurdy Drogowe - Krzysztof Ruszała i Kamil Jaśkowski
 • 16:00-16:30 - Mistrzostwa Mechaników – podsumowanie i wręczenie nagród (BartoszZmarzlik, Sebastian Gruszczyński, INTEGRA).
 • 16:30-17:00 - Wręczenie nagród – Mistrzostwa w jeździe precyzyjnej

Niedziela, 10 kwietnia 2022

 • 11:45-13:00 - AsapRace - finały
 • 13:00 - 13:30 - AsapRace - wręczenie nagród
 • 14:00-15:00 - Absurdy Drogowe - Krzysztof Ruszała i Kamil Jaśkowski

Strefa TVN Turbo – program (8-10 kwietnia)

12:00 - Otwarcie Targów Techniki Motoryzacyjnej (pawilon nr 3)

28. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej w Poznaniu – 08.04.2022 r.

(piątek)

11:00 - początek etapu teoretycznego

13:30 - początek etapu praktycznego

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)