Rządowa aplikacja przechowuje twoją lokalizację przez 30 dni. Zapisuje dane ze względów dowodowych

Rządowa aplikacja przechowuje twoją lokalizację przez 30 dni. Zapisuje dane ze względów dowodowych

Aplikacja e-TOLL podczas jazdy autostradą
Aplikacja e-TOLL podczas jazdy autostradą
Źródło zdjęć: © WP | Maciej Skrzyński
Tomasz Budzik
03.04.2023 16:23, aktualizacja: 05.04.2023 06:59

Od listopada 2021 r. do uiszczania opłat za autostrady GDDKiA służy aplikacja e-TOLL. Kierowcy od samego początku zastanawiali się, czy nie śledzi ona kierowców także wtedy, gdy nie jest używana i co dzieje się z danymi. Już wiadomo.

Miało być odczytywanie tablic rejestracyjnych na wjeździe na płatną autostradę, stanęło jednak na geolokalizacji GPS. W 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa zafundowała kierowcom rewolucję w płatnościach za autostrady pozostające pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Zniknęły bramki, a zmotoryzowani mają odtąd płacić w inny sposób. Tym podstawowym ma być rządowa aplikacja. Możliwości są dwie.

Można na z góry opłacać każdy przejazd, korzystając z aplikacji e-TOLL BILET. Korzystający z płatnych autostrad częściej mają też do dyspozycji aplikację e-TOLL. Po założeniu konta i ustanowieniu przedpłaconego salda możemy ruszać w drogę. Uruchomiona aplikacja sama rejestruje początek i koniec podróży płatnym odcinkiem, korzystając z danych nawigacyjnych GPS. I tu pojawiła się obawa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niejeden zmotoryzowany zapewne zastanawiał się, jak aplikacja pobiera dane i co potem z nimi się dzieje. Podobne wątpliwości miał również Rzecznik Praw Obywatelskich, który w 2022 r. zwrócił się w tej sprawie do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Właśnie nadeszła odpowiedź.

Aplikacja e-TOLL PL przekazuje dane geolokalizacyjne w momencie uruchomienia funkcji „rozpocznij przejazd”. Po kliknięciu „zakończ przejazd” dane geoloklizacyjne użytkownika nie są gromadzone w aplikacji mobilnej i nie są przekazywane do (...) systemu. W SPOE KAS (Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej - przyp. red.) są widoczne dane geolokalizacyjne z przejazdu płatnymi odcinkami dróg. (…) Dane lokalizacyjne zbierane przez aplikację mobilną e-TOLL PL podlegają weryfikacji i na dalszym etapie są przetwarzane w SPOE KAS tylko dane geolokalizacyjne z przejazdów płatnymi odcinkami dróg.

Odpowiedź prezesa UODO na pytanie RPO

Jak informuje prezes UODO, w KAS przez 30 dni przechowywane są zapisy dotyczące przejazdów zarówno płatnymi, jak i bezpłatnymi odcinkami dróg. Dane te zbiera się i przechowuje na wypadek awarii systemu, a także ze względów dowodowych dla dostawców zewnętrznych. Chodzi tu zapewne o niezależne aplikacje, które umożliwiają uiszczanie płatności za autostrady GDDKiA – jak Autopay. Ż kolei dane dotyczące początku i końca podróży płatnymi odcinkami dróg pozostają w bazach danych KAS przez trzy miesiące.

Kontrola działania aplikacji e-TOLL nie wykazała niezgodności z przepisami – informuje w odpowiedzi dla RPO prezes UODO. Ci, którzy zastanawiali się nad działaniem rządowej aplikacji, już wiedzą. Zbiera ona dane z wszystkich przejazdów, ale wykorzystywane są tylko te dotyczące płatnych dróg.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)