Kierowcy z tych województw powodują najwięcej szkód z OC. Na czele Mazowsze, Pomorze i Śląsk

Kierowcy z tych województw powodują najwięcej szkód z OC. Na czele Mazowsze, Pomorze i Śląsk

To właśnie w miastach dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych.
To właśnie w miastach dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych.
Źródło zdjęć: © fot. PIOTR GRZYBOWSKI/East News
Aleksander Ruciński
06.03.2020 14:08, aktualizacja: 22.03.2023 12:23

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) podsumował 2019 rok pod kątem szkodowości z OC w poszczególnych województwach. Najwięcej zdarzeń na 100 pojazdów odnotowano na Mazowszu, a najmniej w woj. lubelskim. Co ciekawe, kierowcy aut ciężarowych korzystają z OC częściej niż ci z osobówek.

Z danych podsumowujących 2019 rok opublikowanych przez UFG wynika, że najwięcej szkód z ubezpieczenia OC powodują kierowcy pojazdów zarejestrowanych w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Tam stopień szkodowości przekracza 4 proc. Najbezpieczniej natomiast jest w lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

Różnica pomiędzy przodującym w niechlubnym rankingu Mazowszem, a Lubelszczyzną, gdzie odnotowano najmniej zgłoszeń, to 2 punkty procentowe. Wyniki te znajdują swoje odzwierciedlenie także w statystykach poszczególnych miast.

Przodują duże miasta

Listę tych o największej szkodowości otwierają: Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk, gdzie na każde 100 zarejestrowanych pojazdów, w 2019 roku zgłoszono co najmniej 6 szkód z OC. Na drugim końcu skali znajdziemy natomiast Łomżę, Białą Podlaską, Krosno, Zamość i Tarnobrzeg, gdzie liczba zgłaszanych szkód nie przekroczyła 3,5 na 100 pojazdów.

Obraz
© fot. UFG

Sprawcami szkód, niezależnie od województwa, najczęściej są mężczyźni w wieku 31-40 lat. W tej grupie 12 na 100 korzystało w 2019 roku z ubezpieczenia OC. Co ciekawe, największy udział w szkodach mają pojazdy o masie powyżej 3,5 t - 7 proc. takich pojazdów miało zgłoszoną szkodę. Natomiast w przypadku aut osobowych wartość ta spada poniżej 5 proc.

Leasingi mogą zakłamywać statystykę

Oczywiście to tylko statystyki, do których należy podchodzić z dystansem. Warto pamiętać, że w województwach wskazanych przez UFG jako te, w których występuje najwięcej szkód, rejestruje się wiele aut będących przedmiotem leasingu. Nie musi to wcale oznaczać, że są one użytkowane w miejscu zarejestrowania.

Mimo to na podstawie danych UFG można wysnuć jeden wniosek - w regionach, w których występuje większe zagęszczenie ludności, a co za tym idzie także pojazdów, zauważalna jest znacznie większa szkodowość niż tam, gdzie przeważają wsie i mniejsze miasta.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)