Alfa Romeo stworzyła to V10 dla Formuły 1. Trafiło do ProCara, a teraz może być twoje

Alfa Romeo stworzyła to V10 dla Formuły 1. Trafiło do ProCara, a teraz może być twoje30.06.2021 12:14
To kultowy silnik, który może zyskiwać na wartości
To kultowy silnik, który może zyskiwać na wartości
Źródło zdjęć: © fot. collectingcars.com

620 KM mocy, 3,5 litra pojemności i 10 cylindrów w układzie widlastym. Tak w skrócie można opisać wyjątkowy silnik, który został wystawiony na sprzedaż w Wielkiej Brytanii. To jednostka stworzona z myślą o Formule 1, zachowana w idealnym stanie i z ciekawą historią. Jacyś chętni?

Nie wszyscy wiedzą, że Alfa Romeo, która dziś jest cieniem dawnej świetności, zaprojektowała wiele silników wykorzystywanych w motorsporcie. Jednym z nich było 3,5-litrowe V10, które w latach 80. miało trafić do bolidów Ligiera startujących w zawodach Formuły 1.

Ostatecznie jednak obie firmy się nie dogadały i silnik o kodowym oznaczeniu V1035 nie zabłysnął na światowych torach. Nie zmienia to jednak faktu, że został zbudowany zgodnie z ówczesnymi przepisami i wytycznymi obowiązującymi w Formule 1, co bez wątpienia nadaje mu historycznej wartości.

Oficjalnie powstało tylko 15 egzemplarzy, z czego co najmniej jeden znalazł zastosowanie w niesamowitym projekcie, jakim była Alfa Romeo 164 ProCar. Auto wyglądało jak sedan na sterydach, a pod poważnym nadwoziem skrywało technologię zarezerwowaną dla Formuły 1. Więcej o tym cudzie na kołach możecie przeczytać w obszernym tekście Filipa Bulińskiego.

Silnik V10 z Alfy Romeo ProCar
Źródło zdjęć: © fot. collectingcars.com
Silnik V10 z Alfy Romeo ProCar

Jeden z kultowych silników może teraz stać się własnością każdego, kto dysponuje odpowiednią sumą pieniędzy. Jednostka została wystawiona na sprzedaż w brytyjskim Bramham. Sprzedawca zaręcza o idealnym stanie potwierdzonym odpowiednimi badaniami.

W momencie pisania tego tekstu (30 czerwca 2021) najwyższa proponowana oferta oscylowała w granicach 4800 funtów. Koniec aukcji zaplanowano na piątek, 2 lipca. Jaką kwotę obstawiacie?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)