Znaki zakazu (typ B) z opisem
Znaki zakazu, czyli znaki typu B, nie zawsze dobrze kojarzą się kierowcom, a to ze względu na ograniczenia, które na nich nakładają. Trzeba jednak znać ich znaczenie, aby nie utrudniać ruchu i nie narazić się na mandat od policji.
Znaki zakazu (typ B) - funkcja
Funkcja znaków zakazu, jak sama ich nazwa wskazuje, polega na ograniczeniu albo zabronieniu wykonywania określonych manewrów lub poruszania się z daną prędkością przez pojazdy na oznaczonym odcinku drogi, a czasem na danym obszarze. Nieprzestrzeganie znaków zakazu może grozić w najlepszym przypadku pouczeniem ze strony policji, a w najgorszym - utratą prawa jazdy.
Znaki zakazu (typ B) w Polsce i w Europie
Warto wspomnieć, że w całej Europie stosuje się te same znaki zakazu. Jedyną rzeczą, którą mogą różnić się od siebie znaki drogowe na terenie Starego Kontynentu, jest kolor ich tła. Wynika to z postanowień Konwencji o znakach i sygnałach drogowych, która została sporządzona w Wiedniu w 1968 roku. W związku z tym drogowe znaki zakazu w Polsce i w wielu innych europejskich krajach mają tło białego koloru, lecz w niektórych państwach zdarzają się także symbole na żółtym tle.
Znaki zakazu (typ B) – ile ich jest?
Drogowe znaki zakazu są także nazywane znakami typu B, gdyż oznaczenie każdego znaku zakazu rozpoczyna się od tej litery. Na drogach możemy w sumie spotkać 46 podstawowych typów znaków zakazu. Ciekawostką jest, że niektóre znaki zakazu mogą ze sobą współwystępować na jednej tarczy. W związku z tym sumaryczna liczba wszystkich znaków zakazu jest trudna do ustalenia, ze względu na mnogość możliwych konfiguracji znaków typu B.
Znaki zakazu (typ B) – opis
Ogólny wygląd znaków zakazu również nie jest do końca jednoznaczny. Zdecydowana większość znaków drogowych typu B ma kształt koła z czerwoną obwódką. Jednak np. znak „stop” ma już tarczę w postaci foremnego ośmiokąta. Istnieją również znaki zakazu, których głównym elementem jest koło, jednak znajduje się ono na tarczy w kształcie prostokąta.
Znak B-1
Znak B-1 oznacza zakaz ruchu w obu kierunkach i dotyczy nie tylko pojazdów, ale też kolumn pieszych, poganiaczy oraz jeźdźców. Jeśli widzimy taki znak, może to oznaczać, że na oznaczonym nim pasie drogowym prowadzone są prace budowlane lub remontowe. Ustawienie znaku zakazu B-1 może też wynikać z uszkodzenia drogi na danym odcinku.
Zdarza się jednak, że znak drogowy „zakaz ruchu w obu kierunkach” może dopuszczać do uczestnictwa w ruchu określony rodzaj pojazdów, np. autobusy. W takiej sytuacji pod tarczą tego znaku zakazu powinna znaleźć się tablica ze stosownym dopiskiem, np. „Nie dotyczy komunikacji MPK”. Drugą możliwością jest zawarcie na tablicy informacji, że znak „zakaz ruchu w obu kierunkach” obowiązuje tylko w określonym przedziale czasowym, np. w godz. 22-6.
Znak B-2
Bardzo często na drogach możemy też spotkać znak zakazu B-2, który oznacza zakaz wjazdu na daną drogę. Podobnie jak znak B-1, znak B-2 dotyczy nie tylko pojazdów, ale też kolumn pieszych, jeźdźców i poganiaczy. Umieszczenie znaku „zakaz wjazdu” z jednej strony drogi nie musi oznaczać, że droga jest niedostępna również z drugiej strony. Często bowiem znak B-2 stawia się w miejscach, gdzie obowiązuje ruch jednokierunkowy. Znak B-2 jest w związku z tym często widziany na stacjach benzynowych, które mają oddzielny wjazd i wyjazd.
Znak B-3
Znak B-3 sygnalizuje zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych. Dlaczego jedynie motocykle jednośladowe są dopuszczone do jazdy po drogach ze znakiem B-3? Ponieważ zakaz wjazdu pojazdów silnikowych obowiązuje zwykle na wyjątkowo wąskich odcinkach, które nie pomieszczą np. samochodów osobowych. Pamiętajmy jednak, że motocykl z przyczepą to już pojazd wielośladowy, który nie może poruszać się po drogach ze znakiem B-3.
Znak B-3A
Istnieje również znak zakazu B-3A, który zakazuje wjazdu jedynie autobusom. Znak „zakaz wjazdu autobusów” jest umieszczany chociażby w miejscach, które są atrakcjami turystycznymi i z tego względu i tak panuje w nich duży tłok.
Znak B-4
Znak B-4 oznacza zakaz wjazdu motocykli. Jest on często stawiany przy parkach i szpitalach. Powód? Są to miejsca, w których ludzie relaksują się bądź wracają do zdrowia, a wysoki poziom hałasu, który emitują motocyklowe silniki, mógłby im w tym przeszkodzić.
Znak B-5
Znak zakazu B-5 to inaczej „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych”, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Niektóre drogi nie są przystosowane do poruszania się po nich dużych ciężarówek, ze względu na wąskie pasy lub zakręty o niewielkim promieniu.
Znak B-6
Drogowy znak zakazu B-6 zabrania ruchu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Tego rodzaju pojazdy spowalniają ruch zwłaszcza na zatłoczonych drogach. Znak zakazu B-6 powinien więc stać w takich miejscach, ale tylko pod warunkiem, że w okolicy istnieją alternatywne drogi, którymi mogłyby się poruszać ciągniki oraz pojazdy wolnobieżne.
Znak B-7
Znak B-7 to inaczej znak zakazu wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą. Warto mieć na uwadze, że na znaku może być również zawarta informacja dotycząca maksymalnej masy całkowitej, jaką może posiadać taka przyczepa. Znak zakazu tego rodzaju można spotkać przede wszystkim na śliskich i zakorkowanych jezdniach. Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą często też dotyczy dróg, które składają się z zakrętów o ostrym kącie.