Poradniki i mechanikaTabliczki do znaków drogowych (typ T) z opisem

Tabliczki do znaków drogowych (typ T) z opisem

Tabliczki do znaków drogowych mają podobne kształty i kolorystykę niezależnie od kraju
Tabliczki do znaków drogowych mają podobne kształty i kolorystykę niezależnie od kraju
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Andżelika Kolebuk

03.07.2017 17:12, aktual.: 30.03.2023 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Określają zakres obowiązywania zakazu albo występowania niebezpieczeństwa. Informacje na nich podane mają niebagatelne znaczenie, bo dzięki nim możemy właściwie odczytać znak. Tabliczki do znaków drogowych są równie istotne co zakazy, nakazy i znaki ostrzeżenia. Jest ich całkiem sporo, ale warto zapoznać się ze wszystkimi tabliczkami do znaków drogowych, żeby w trakcie jazdy nie zastanawiać się gorączkowo, co mogą oznaczać.

Tabliczki do znaków drogowych (typ T) - opis

Tabliczki do znaków drogowych stanowią uzupełnienie znaku właściwego. Zwykle znajdują się poniżej tarczy znaku i zawierają napis albo obrazek. Umiejscowienie tabliczek do znaków drogowych i ich kolorystyka są ściśle określone przepisami zawartymi w Rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zwykle mają kształt prostokąta lub kwadratu.

Kolor tabliczek do znaków drogowych jest zwykle tożsamy z tym, jakiego użyto na znaku właściwym. W praktyce wygląda to tak: tabliczka do znaku drogowego ostrzegawczego ma białe tło z czarnym napisem lub symbolem, tabliczka do znaku drogowego informacyjnego jest niebieska z białym napisem itd. Znajomość tabliczek do znaków drogowych znacznie usprawnia uczestnictwo w ruchu drogowym, a także poprawia bezpieczeństwo jazdy. Warto więc dokładnie przyjrzeć się tabliczkom do znaków drogowych i je zapamiętać.

Tabliczki do znaków drogowych (typ T) - funkcja

Sam znak drogowy ostrzegający o złych warunkach, niebezpiecznym odcinku albo zagrożeniach, jakie mogą się pojawić na drodze, zwykle nie wystarcza. Potrzeba precyzyjnej informacji, która pozwoli właściwie określić zakres obowiązywania danego znaku, występowania zagrożenia czy choćby odległości, po przejechaniu której dotrzemy do parkingu, stacji benzynowej, przydrożnego hotelu etc. Uszczegółowieniu informacji zawartych na znakach służą właśnie tabliczki do znaków drogowych. Właściwe czytanie tabliczek do znaków drogowych jest więc bardzo przydatną umiejętnością.

Tabliczki do znaków drogowych (typ T) - rodzaje

Można powiedzieć, że rodzaje tabliczek do znaków drogowych odpowiadają rodzajom samych znaków. Mamy więc tabliczki do znaków nakazu, zakazu, ostrzegawczych, informujących itd. Bezpośrednio z rodzaju znaku drogowego wynika również kolorystyka tabliczki.

Liczba tabliczek do znaków drogowych wynosi 34, ale niektóre z nich występują w kilku wariantach, więc koniec końców trzeba zapamiętać nieco więcej tabliczek.

Tabliczki do znaków drogowych (typ T) - w Polsce

Ruch drogowy w Polsce regulują specjalne przepisy. Nie inaczej jest w przypadku znaków drogowych i tabliczek do znaków drogowych. Dokument określający szczegółowe zasady ich stosowania to Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. W całej Europie system znaków i tabliczek do znaków drogowych jest podobny za sprawą konwencji dotyczącej znaków i sygnałów drogowych, którą podpisano w Wiedniu w 1968 roku. Różnice graficzne są nieznaczne, dlatego nawet w obcych krajach możemy sprawnie poruszać się samochodem, pamiętając oczywiście o innych przepisach obowiązujących za granicą.

Tabliczki do znaków drogowych: T-1 tabliczki wskazujące odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego, T-1a tabliczki wskazujące odległość znaku informacyjnego od początku (końca) drogi lub pasa ruchu, T-1b tabliczki wskazujące długość tunelu lub odcinek drogi do końca tunelu
Tabliczki do znaków drogowych: T-1 tabliczki wskazujące odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego, T-1a tabliczki wskazujące odległość znaku informacyjnego od początku (końca) drogi lub pasa ruchu, T-1b tabliczki wskazujące długość tunelu lub odcinek drogi do końca tunelu

Tabliczki do znaków drogowych - T-1

Żółty prostokąt z czarną obwódką i czarnym napisem to tabliczki do znaków drogowych o nazwie T-1. Informują one kierowców o odległości do miejsca, w którym występuje zagrożenie. Ten typ tabliczek do znaków drogowych umieszcza się jako uzupełnienie znaków ostrzegawczych. Co ciekawe, zdarza się tak tylko wówczas, kiedy znak nie został ustawiony w odpowiedniej odległości. Takie tabliczki możemy więc spotkać na przykład, kiedy zbliżamy się do lasu i istnieje ryzyko, że na drogę może wtargnąć zwierzę. Inny przykład zastosowania tabliczki do znaków drogowych T-1, to znak ostrzegawczy, który informuje o wybojach, robotach drogowych etc.

Tabliczki do znaków drogowych - T-1a

Kiedy ze zwykłej drogi wjeżdżamy na trasę szybkiego ruchu lub autostradę albo kiedy zwiększa/zmniejsza się liczba pasów ruchów czy pojawia się pas ruchu dla autobusów - na poboczu pojawiają się znaki informacyjne wraz z tabliczkami do znaków drogowych T-1a. Taka tabliczka wskazuje miejsce początku lub końca drogi (np. ekspresowej, autostrady). Może się też odnosić do pasów ruchów i informować na przykład o tym, za ile metrów zacznie się pas ruchu powolnego czy pas dla autobusów.

Niebieskie tabliczki do znaków drogowych występują w trzech wariantach. O pozostałych dwóch rodzajach piszemy więcej w dalszej części artykułu.

Tabliczki do znaków drogowych - T-1b

Tabliczki do znaków drogowych T-1b występują tylko z jednym znakiem - znakiem informacyjnym D-37. Określają długość tunelu, do którego właśnie się zbliżamy. Szczegółowe przepisy dotyczące używania tabliczek do znaków drogowych T-1b wskazują, że tunel, przed którym się pojawiają musi być dłuższy niż 500 metrów. Natomiast, jeśli długość tunelu przekracza 3000 metrów, to tabliczka T1-b pojawia się samodzielnie co kilometr i określa długość drogi do końca tunelu.

Istnieje raczej małe prawdopodobieństwo, że samodzielnie występującą tabliczkę do znaków drogowych T-1b spotkamy w naszym kraju, ponieważ najdłuższy polski tunel drogowy ma 1377,5 metrów (to Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku).

Tabliczki do znaków drogowych: T-2 tabliczki wskazujące długość odcinka drogi, na którym występuje (lub powtarza się) niebezpieczeństwo
Tabliczki do znaków drogowych: T-2 tabliczki wskazujące długość odcinka drogi, na którym występuje (lub powtarza się) niebezpieczeństwo

Tabliczki do znaków drogowych - T-2

Żółte tabliczki w kształcie prostokąta o czarnej obwódce występują poniżej znaków ostrzegawczych. Czarny napis na tabliczce określa długość odcinka drogi, na którym występuje dane zagrożenie. Dlatego tabliczka do znaków drogowych T-2 pojawi się na przykład w towarzystwie znaku ostrzegającego o wybojach na drodze.

Tabliczki do znaków drogowych: T-3 tabliczki wskazujące koniec odcinka, na którym występuje (lub powtarza się) niebezpieczeństwo, T-3a tabliczki wskazujące koniec miejsca przeznaczonego do parkowania
Tabliczki do znaków drogowych: T-3 tabliczki wskazujące koniec odcinka, na którym występuje (lub powtarza się) niebezpieczeństwo, T-3a tabliczki wskazujące koniec miejsca przeznaczonego do parkowania

Tabliczki do znaków drogowych - T-3

Trzecia grupa tabliczek do znaków drogowych to bardzo charakterystyczne prostokąty z napisem "Koniec". Mogą występować na żółtym albo białym tle. Różnica między nimi polega na tym, że żółte tabliczki do znaków drogowych z grupy T-3 oznaczają koniec odcinka, na którym występowało zagrożenie. Białe natomiast - koniec miejsca, które przeznaczone jest do parkowania samochodu. Najczęściej dotyczy to parkingów wzdłuż ulic.

Tabliczki do znaków drogowych: T-4 tabliczki oznaczające liczbę zakrętów
Tabliczki do znaków drogowych: T-4 tabliczki oznaczające liczbę zakrętów

Tabliczki do znaków drogowych - T-4

Kręte drogi muszą być dokładnie oznakowane, ponieważ są to miejsca o obniżonej widoczności, a przez to bardzo niebezpieczne. Liczba wypadków na takich "wijących się odcinkach" jest bardzo wysoka, a nie bez wpływu na to jest ścinanie zakrętów przez niektórych kierowców. W związku z tym nie wystarczy samo ustawienie znaku ostrzegawczego (typ A). Konieczne jest również umieszczenie poniżej tabliczki do znaków drogowych. Mowa o takich miejscach, w których liczba zakrętów wynosi co najmniej 3, a odległość między nimi - mniej niż 300 metrów.

Tabliczki do znaków drogowych T-4 występują z dwoma znakami ostrzegawczymi: A-3 - niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo i A-4 - niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo.

Tabliczki do znaków drogowych: T-5 tabliczki wskazujące początek krętej drogi
Tabliczki do znaków drogowych: T-5 tabliczki wskazujące początek krętej drogi

Tabliczki do znaków drogowych - T-5

Z poprzednią grupą tabliczek do znaków drogowych związane są również te o oznaczeniu T-5. Dotyczą one początku krętego odcinka drogi. Stopień krętości drogi wymagający specjalnego oznakowania określono jako 160 stopni na kilometr.

Tabliczki do znaków drogowych T-5 stosuje się razem ze znakami ostrzegawczymi A-3 i A-4.

Tabliczki do znaków drogowych: T-6a tabliczki wskazujące przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszcza się je na drodze z pierwszeństwem), T-6b tabliczki wskazujące układ dróg podporządkowanych (umieszcza się je na drodze z pierwszeństwem), T-6c tabliczki wskazujące przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszcza się je na drodze podporządkowanej), T-6d tabliczka wskazująca prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych (umieszcza się je na drodze podporządkowanej)
Tabliczki do znaków drogowych: T-6a tabliczki wskazujące przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszcza się je na drodze z pierwszeństwem), T-6b tabliczki wskazujące układ dróg podporządkowanych (umieszcza się je na drodze z pierwszeństwem), T-6c tabliczki wskazujące przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszcza się je na drodze podporządkowanej), T-6d tabliczka wskazująca prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych (umieszcza się je na drodze podporządkowanej)

Tabliczki do znaków drogowych - T-6

Wszyscy kierowcy wiedzą, że skrzyżowania to jedne z najbardziej kolizyjnych miejsc na drodze. Zwłaszcza jeśli przecięcia dróg pozbawione są sygnalizacji świetlnej, droga z pierwszeństwem przejazdu nie przebiega na wprost. Nie wszędzie można zbudować rondo, dlatego w newralgicznych miejscach konieczne jest umieszczanie tabliczek do znaków drogowych, które wyraźnie pokazują, w jaki sposób droga z pierwszeństwem przebiega przez skrzyżowanie. Tabliczki do znaków drogowych z grupy T-6 informują kierowców również o tym, jaki jest układ dróg podporządkowanych. Dzięki temu unikamy (przynajmniej teoretycznie) wymuszania pierwszeństwa na drogach i niebezpiecznych sytuacji.

Tabliczki do znaków drogowych: T-7 tabliczki wskazujące układ torów tramwajowych i drogi na przejeździe, T-8 tabliczki wskazujące miejsce, w którym ruch drogowy został skierowany na tory tramwajowe
Tabliczki do znaków drogowych: T-7 tabliczki wskazujące układ torów tramwajowych i drogi na przejeździe, T-8 tabliczki wskazujące miejsce, w którym ruch drogowy został skierowany na tory tramwajowe

Tabliczki do znaków drogowych - T-7 i T-8

W miastach, po których jeżdżą tramwaje zdarza się nierzadko, że pas ruchu samochodowego przecina tory tramwajowe albo pokrywa się z nimi na pewnym odcinku. Takie sytuacje wymagają odpowiedniego oznakowania, dlatego poza znakiem ostrzegawczym konieczne jest umieszczenie tabliczki do znaku drogowego, która dokładnie obrazuje występujące zagrożenie. Temu właśnie celowi służą tabliczki T7 i T8. Pierwsza tabliczka do znaku drogowego wskazuje miejsce, w którym tory tramwajowe przecinają jezdnię. T-8 stosuje się natomiast do poinformowania kierujących pojazdami, że na pewnym odcinku pas drogi będzie się pokrywał z torami tramwajowymi.

Tabliczki do znaków drogowych: T-9 tabliczki wskazujące rzeczywistą wielkość spadku lub wzniesienia drogi, T-10 tabliczki wskazujące bocznicę kolejową lub tory o podobnym charakterze, T-11 tabliczki wskazujące przeprawę promową, T-12 tabliczki wskazujące podłóżny uskok w nawierzchni, T-13 tabliczki wskazujące, że na danym odcinku drogi występują koleiny
Tabliczki do znaków drogowych: T-9 tabliczki wskazujące rzeczywistą wielkość spadku lub wzniesienia drogi, T-10 tabliczki wskazujące bocznicę kolejową lub tory o podobnym charakterze, T-11 tabliczki wskazujące przeprawę promową, T-12 tabliczki wskazujące podłóżny uskok w nawierzchni, T-13 tabliczki wskazujące, że na danym odcinku drogi występują koleiny

Tabliczki do znaków drogowych - T-9, T-10, T-11, T-12, T-13

Żółte tabliczki do znaków drogowych pojawiają się przy drogach w miejscach szczególnego zagrożenia. Zobaczymy je przed wzniesieniami, miejscami, w których drogę przecina bocznica kolejowa, przed uszkodzeniami nawierzchni drogi, które powodują uskoki albo tam, gdzie konieczna jest przeprawa promem.

Tabliczka do znaków drogowych T-9 to mały prostokąt z namalowaną na czarno wartością procentową. Określa ona stopień nachylenia kąta podjazdu/zjazdu do poziomu. To znak przydatny zwłaszcza zimą albo kiedy droga jest mokra i śliska, pozwala bowiem dobrać taką technikę jazdy, która zapewni pasażerom bezpieczeństwo.

Tabliczka do znaków drogowych T-10 pojawia się w miejscach, w których droga krzyżuje się z bocznicą kolejową albo torami, które są rzadko używane (np. tylko do przejazdów technicznych). Przypomina o tym, że trzeba się rozejrzeć, przed przekroczeniem tego miejsca.

Kiedy droga, którą się poruszamy doprowadzi nas do koryta rzeki, morza albo innego akwenu i niemożliwe będzie ominięcie przeszkody, najprawdopodobniej zobaczymy tabliczkę do znaku drogowego T-11. Ostrzega ona, że dalsza podróż będzie możliwa tylko dzięki przeprawie promem.

Zdarza się również, że podczas kładzenia nawierzchni drogi albo w wyniku silnych mrozów na jezdni pojawiają się podłużne uskoki. To miejsca wymagające oznakowania, dlatego w stosownej odległości przed uskokiem pojawiają się tabliczki do znaków drogowych T-12. Daje to kierowcom możliwość zmniejszenia prędkości i ominięcia przeszkody.

Tabliczki do znaków drogowych: T-14 tabliczki wskazujące miejsca częstych potrąceń pieszych, T-14a tabliczki wskazujące miejsca częstych zderzeń z samochodami jadącymi z przodu, T-14b tabliczki wskazujące miejsca nagminnych zderzeń czołowych, T-14c tabliczki wskazujące miejsca częstych zderzeń z tramwajami, T-14d tabliczki wskazujące szczególnie niebezpieczny przejazd kolejowy, T-15 tabliczki wskazujące miejsca częstych wypadków spowodowanych śliską nawierzchnią w czasie deszczu
Tabliczki do znaków drogowych: T-14 tabliczki wskazujące miejsca częstych potrąceń pieszych, T-14a tabliczki wskazujące miejsca częstych zderzeń z samochodami jadącymi z przodu, T-14b tabliczki wskazujące miejsca nagminnych zderzeń czołowych, T-14c tabliczki wskazujące miejsca częstych zderzeń z tramwajami, T-14d tabliczki wskazujące szczególnie niebezpieczny przejazd kolejowy, T-15 tabliczki wskazujące miejsca częstych wypadków spowodowanych śliską nawierzchnią w czasie deszczu

Tabliczki do znaków drogowych - T-14 i T-15

T-14 to tabliczki do znaków drogowych wskazujące miejsca, w których szczególnie często dochodzi do wypadku. Symbol widniejący na tabliczce dokładnie odzwierciedla, z jakiego rodzaju kolizjami najczęściej mamy do czynienia na danym odcinku drogi. W związku z tym tabliczek do znaków drogowych z grupy T-14 jest aż pięć. Wszystkie mają kształt prostokąta i przedstawiają niebezpieczne sytuacje na drodze (czarny rysunek na żółtym tle).

 • T-14 - tabliczka do znaków drogowych wskazująca miejsca częstych potrąceń pieszych,
 • T-14a - tabliczka do znaków drogowych ustawiana w miejscach częstych zderzeń samochodowych z pojazdami z przodu,
 • T-14b - tabliczka do znaków drogowych ostrzegająca przed częstymi zderzeniami czołowymi w danym miejscu,
 • T-14c - tabliczka do znaków drogowych sygnalizująca miejsca, w których dochodzi do kolizji z tramwajami,
 • T-14d - tabliczka do znaków drogowych ustawiana przed przejazdami kolejowych, na których dochodzi do częstych wypadków spowodowanych złymi warunkami.

Tabliczki do znaków drogowych T-15 informują z kolei o niebezpieczeństwie wynikającym ze śliskiej nawierzchni. Zagrożenie takie występuje zwłaszcza w trakcie deszczu, co odzwierciedla rysunek na tabliczce.

Tabliczki do znaków drogowych: T-16 tabliczki oznaczająca miejsce wyjazdu wozów strażackich, T-16a tabliczki oznaczające miejsce wyjazdu karetek
Tabliczki do znaków drogowych: T-16 tabliczki oznaczająca miejsce wyjazdu wozów strażackich, T-16a tabliczki oznaczające miejsce wyjazdu karetek

Tabliczki do znaków drogowych - T-16

W sytuacjach wymagających ratowania życia bardzo ważna jest sprawna reakcja odpowiednich służb. Dlatego samochody, którymi się poruszają to pojazdy uprzywilejowane. Nic nie może zakłócić ich przejazdu w miejsce wezwania. Stąd konieczność umieszczania tabliczek do znaków drogowych oznaczających miejsce, z którego wyjeżdżają pojazdy służb ratunkowych. Rysunek na tabliczkach T-16 wskazuje jakiego rodzaju są to służby.

Tabliczki do znaków drogowych T-16 przypominają, że należy zachować czujność i szczególną ostrożność, kiedy zbliżamy się do miejsca stacjonowania pojazdów służb ratunkowych.

Tabliczki do znaków drogowych: T-17 - tabliczki wskazujące miejsce, w którym droga przecina granicę pańtwa
Tabliczki do znaków drogowych: T-17 - tabliczki wskazujące miejsce, w którym droga przecina granicę pańtwa

Tabliczki do znaków drogowych - T-17

Specjalny rodzaj tabliczek do znaków drogowych - T-17 wskazuje granicę państwa. Znajdują się poniżej znaku A-30, czyli inne niebezpieczeństwo stojącego przy drodze przecinającej linię granicy państwa. Niezależnie od tego, czy ruch samochodowy jest na tej drodze otwarty czy zamknięty.

Tabliczki do znaków drogowych: T-18 tabliczki wskazujące nieoczekiwaną zmianę ruchu o kierunku: najpierw w lewo, a potem w prawo, T-18a tabliczki wskazujące zmianę ruchu o przebiegu najpierw w prawo, a potem w lewo, T-18b tabliczki wskazujące zmianę ruchu o kierunku w lewo, T-18c tabliczki wskazujące zmianę ruchu o kierunku w prawo
Tabliczki do znaków drogowych: T-18 tabliczki wskazujące nieoczekiwaną zmianę ruchu o kierunku: najpierw w lewo, a potem w prawo, T-18a tabliczki wskazujące zmianę ruchu o przebiegu najpierw w prawo, a potem w lewo, T-18b tabliczki wskazujące zmianę ruchu o kierunku w lewo, T-18c tabliczki wskazujące zmianę ruchu o kierunku w prawo

Tabliczki do znaków drogowych - T-18

Czasami na drogach zdarzają się nieoczekiwane zmiany kierunku ruchu. Są one wywołane np. robotami drogowymi, poważnym uszkodzeniem nawierzchni, osunięciem się ziemi etc. W takich sytuacjach konieczne jest ominięcie przeszkody, co sygnalizują odpowiednie tabliczki do znaków drogowych z grupy T-18. Czarna strzałka wyznacza kierunek zmiany ruchu drogowego o przebiegu:

 • najpierw w lewo, a potem w prawo (T-18),
 • najpierw w prawo, a potem w lewo (T-18a),
 • w lewo (T-18b),
 • w prawo (T-18c).
Tabliczki do znaków drogowych: T-19 tabliczka informująca o robotach drogowych polegających na malowaniu znaków poziomych
Tabliczki do znaków drogowych: T-19 tabliczka informująca o robotach drogowych polegających na malowaniu znaków poziomych

Tabliczki do znaków drogowych - T-19

Zagrożeniem na drodze mogą być nie tylko ostre zakręty, ograniczona widoczność, śliska nawierzchnia itp., ale także pracujący na jezdni robotnicy. Dlatego tabliczkę do znaków drogowych informującą o malowaniu tzw. pasów (czyli znaków poziomych) umieszcza się pod znakami ostrzegawczymi.

Tabliczki do znaków drogowych - T-20, T-21

Białe tabliczki do znaków drogowych zwykle odnoszą się do znaków zakazu. Czarna liczba z dwoma strzałkami po obu stronach oznacza długość odcinka drogi, na którym obowiązuje zakaz. Dotyczy na przykład znaków ograniczających prędkość, zakazu postoju, zakazu zatrzymywania się etc.

Tabliczki do znaków drogowych T-21 wskazują odległość znaku od miejsca obowiązywania zakazu. Tych tabliczek używa się tylko wówczas, kiedy znak nie jest umieszczony w odpowiednim miejscu.

Tabliczki do znaków drogowych: T-22 tabliczki informujące, że znak nie dotyczy rowerów, T-23a tabliczki informujące, że znak dotyczy tylko motocykli, T-23b tabliczki wskazujące, że znak dotyczy: samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych, pojazdów używanych do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, oraz ciągników samochodowych, T-23c tabliczki wskazujące, że znak dotyczy ciągników i maszyn rolnych wielobieżnych, T-23d - tabliczki informujące, że znak obejmuje pojazdy silnikowe z przyczepami wieloosiowymi, T-23e tabliczki informujące, że znak dotyczy samochodów z przyczepami kempingowymi, T-23f tabliczki wskazujące, że znak dotyczy tylko autobusów, T-23g tabliczki wskazujące, że znak dotyczy trolejbusów, T-23h tabliczki informujące, że znak dotyczy pojazdów z towarami niebezpiecznymi, T-23i tabliczki wskazujące, że znak dotyczy pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwopalnymi, T-23j tabliczki informujące, że znak odnosi się do pojazdów przewożących towary mogące skazić wodę, T-24 tabliczki informujące, że pozostawiony w danym miejscu pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela
Tabliczki do znaków drogowych: T-22 tabliczki informujące, że znak nie dotyczy rowerów, T-23a tabliczki informujące, że znak dotyczy tylko motocykli, T-23b tabliczki wskazujące, że znak dotyczy: samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych, pojazdów używanych do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, oraz ciągników samochodowych, T-23c tabliczki wskazujące, że znak dotyczy ciągników i maszyn rolnych wielobieżnych, T-23d - tabliczki informujące, że znak obejmuje pojazdy silnikowe z przyczepami wieloosiowymi, T-23e tabliczki informujące, że znak dotyczy samochodów z przyczepami kempingowymi, T-23f tabliczki wskazujące, że znak dotyczy tylko autobusów, T-23g tabliczki wskazujące, że znak dotyczy trolejbusów, T-23h tabliczki informujące, że znak dotyczy pojazdów z towarami niebezpiecznymi, T-23i tabliczki wskazujące, że znak dotyczy pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwopalnymi, T-23j tabliczki informujące, że znak odnosi się do pojazdów przewożących towary mogące skazić wodę, T-24 tabliczki informujące, że pozostawiony w danym miejscu pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela

Tabliczki do znaków drogowych - T-22, T-23 i T-24

Zdarza się, że dany znak zakazu dotyczy wyłącznie określonej grupy pojazdów. Wtedy umieszcza się pod nim tabliczkę do znaku drogowego z grupy T-23. Odpowiednio:

 • T-23a dla zakazów, które dotyczą wyłącznie motocykli,
 • T-23b dla zakazów dotyczących tylko samochodów ciężarowych,
 • T-23c dla zakazów obejmujących tylko ciągniki i wielobiegowe maszyny rolne,
 • T-23d dla zakazów, którymi objęto pojazdy silnikowe z przyczepą wieloosiową,
 • T-23e kiedy zakaz dotyczy pojazdów z przyczepą kempingową,
 • T-23f dla znaków, które zakazem obejmują autobusy,
 • T-23g dla zakazów obejmujących trolejbusy,
 • T-23h znajduje się pod znakami, które dotyczą pojazdów przewożących towary niebezpieczne,
 • T-23i obejmuje zakazem pojazdy z towarami łatwopalnymi lub wybuchowymi,
 • T-23j umieszcza się pod znakami, które obejmują zakazem pojazdy przewożące towary mogące skazić wodę.

T-24 to tabliczka do znaku drogowego, którą również warto zapamiętać. Jeśli bowiem zaparkujemy samochód na odcinku, którego dotyczy, nasz pojazd zostanie odholowany. Koszty lawety niestety będziemy zobligowani pokryć z własnej kieszeni.

Tabliczki do znaków drogowych: T-25a tabliczki wskazujące początek obowiązywania zakazu postoju lub zatrzymywania się, T-25b tabliczki wskazujące kontynuację zakazu postoju lub zatrzymywania się, T-25c tabliczki wskazujące odwołanie zakazu postoju lub zatrzymywania się
Tabliczki do znaków drogowych: T-25a tabliczki wskazujące początek obowiązywania zakazu postoju lub zatrzymywania się, T-25b tabliczki wskazujące kontynuację zakazu postoju lub zatrzymywania się, T-25c tabliczki wskazujące odwołanie zakazu postoju lub zatrzymywania się

Tabliczki do znaków drogowych - T-25 i T-26

Czarne strzałki na tle białych prostokątów to tabliczki do znaków drogowych z grupy T-25. Towarzyszą znakom zakazu postoju i zatrzymywania się. Strzałka umieszczona na takiej tabliczce może mieć groty na obu końcach albo jeden grot skierowany w górę lub w dół. Ów kierunek wskazywany przez strzałkę jest symbolem, który należy odczytać jako początek zakazu, jego kontynuację albo koniec obowiązywania. I tak:

 • T-25a przedstawia strzałkę skierowaną w górę, co oznacza początek obowiązywania zakazu,
 • T-25b przedstawia strzałkę zakończoną dwoma grotami, co symbolizuje kontynuację zakazu,
 • T-25c ma namalowaną strzałkę z grotem w dół, który oznacza koniec obowiązywania zakazu.

Tabliczki do znaków drogowych T-26 zawierają z kolei strzałkę zakończoną dwoma grotami, ale w orientacji poziomej. Ten symbol odczytujemy jako wskazanie, że zakaz zatrzymywania się lub postoju dotyczy tylko jednej strony placu. Takie tabliczki do znaków drogowych zawsze znajdują się na środku krawędzi placu, której dotyczą.

Tabliczki do znaków drogowych T-27 oznaczają przejście dla pieszych, z którego często korzystają dzieci
Tabliczki do znaków drogowych T-27 oznaczają przejście dla pieszych, z którego często korzystają dzieci

Tabliczki do znaków drogowych - T-27

Ten charakterystyczny rysunek rozpozna bez trudu każdy kierowca. Dziewczynka trzymająca czerwonego lizaka namalowana na tle żółtego prostokąta. To tabliczka do znaku drogowego T-27 ostrzegająca, że zbliżamy się do przejścia dla pieszych, przez które często przechodzą dzieci. Zwykle takie tabliczki do znaków drogowych ustawia się w pobliżu szkół lub placów zabaw. Na widok takiej tabliczki powinniśmy zwolnić i zachować szczególną ostrożność.

Tabliczki do znaków drogowych: T-28 informuje o tym, że zbliżamy się do płatnego odcinka drogi, T-28a koniec płatnego odcinka drogi
Tabliczki do znaków drogowych: T-28 informuje o tym, że zbliżamy się do płatnego odcinka drogi, T-28a koniec płatnego odcinka drogi

Tabliczki do znaków drogowych - T-28

Niebieskie tabliczki do znaków drogowych konkretyzują znaki informacyjne. Te z białym napisem płatna oznaczają, że za przejazd odcinkiem, na którym za moment się znajdziemy, pobierane są opłaty. Dotyczy to polskich autostrad i dróg ekspresowych. Kiedy natomiast płatny odcinek będziemy mieć już za sobą, zobaczymy tę samą niebieską tabliczkę z przekreślonym na czerwono napisem płatna.

Tabliczki do znaków drogowych T-29 informują o miejscu parkingowym wyłącznie dla osób niepełnosprawnych
Tabliczki do znaków drogowych T-29 informują o miejscu parkingowym wyłącznie dla osób niepełnosprawnych

Tabliczki do znaków drogowych - T-29

Zanim, uradowani, zaparkujemy samochód na ostatnim wolnym miejscu na placu, które jakby specjalnie na nas czekało, zwróćmy uwagę, czy nie jest ono oznakowane białą tabliczką z symbolem osoby niepełnosprawnej. Znajduje się ona poniżej znaku informującego o możliwości postawienia samochodu na danym placu i oznacza, że to miejsce przeznaczone jest wyłącznie dla inwalidów. Jeśli więc, chcemy uniknąć mandatu i nieprzyjemności, warto przestrzegać informacji zawartych na tabliczce do znaku drogowego T-29.

Tabliczki do znaków drogowych: T-30a tabliczki wskazujące, że samochód powinien być zaparkowany w całości na chodniku równolegle do krawężnika, T-30b tabliczki wskazujące postój całego samochodu na chodniku prostopadle do chodnika, T-30c tabliczki wskazujące postój całego samochodu na chodniku skośnie do krawężnika, T-30d tabliczki oznaczające postój samochodu kołami przedniej osi na chodniku prostopadle do krawężnika, T-30e tabliczki wskazujące postój samochodu na chodniku kołami przedniej osi skośnie do krawężnika, T-30f tabliczki wskazujące postój całego samochodu na jezdni prostopadle do chodnika, T-30g tabliczki wskazujące postój całego samochodu na jezdni skośnie do chodnika, T-30h tabliczki wskazujące postój samochodu na chodniku kołami jednego boku pojazdu równolegle do krawężnika, T-30i tabliczki wskazujące postój całego samochodu na jezdni równolegle do krawężnika
Tabliczki do znaków drogowych: T-30a tabliczki wskazujące, że samochód powinien być zaparkowany w całości na chodniku równolegle do krawężnika, T-30b tabliczki wskazujące postój całego samochodu na chodniku prostopadle do chodnika, T-30c tabliczki wskazujące postój całego samochodu na chodniku skośnie do krawężnika, T-30d tabliczki oznaczające postój samochodu kołami przedniej osi na chodniku prostopadle do krawężnika, T-30e tabliczki wskazujące postój samochodu na chodniku kołami przedniej osi skośnie do krawężnika, T-30f tabliczki wskazujące postój całego samochodu na jezdni prostopadle do chodnika, T-30g tabliczki wskazujące postój całego samochodu na jezdni skośnie do chodnika, T-30h tabliczki wskazujące postój samochodu na chodniku kołami jednego boku pojazdu równolegle do krawężnika, T-30i tabliczki wskazujące postój całego samochodu na jezdni równolegle do krawężnika

Tabliczki do znaków drogowych - T-30

Z parkowaniem samochodu związana jest również grupa tabliczek do znaków drogowych T-30. Przedstawiają one model samochodu widoczny z góry, a także szarą i białą płaszczyznę. Szary pasek na tabliczkach do znaków drogowych oznacza przestrzeń, na której można zaparkować samochód. Natomiast usytuowanie samochodu względem szarego paska odzwierciedla sposób, w jaki w tym miejscu powinniśmy parkować. Chodzi na przykład o to, czy samochód powinien się znajdować prostopadle czy równolegle do jezdni, pod skos, a może dwoma kołami na chodniku. Każdą z tych sytuacji obrazują tabliczki do znaków drogowych, począwszy od T-30a aż do T-30i. Warto przestrzegać wskazówek na nich zawartych, ponieważ złe parkowanie może nas sporo kosztować.

Tabliczki do znaków drogowych T-31: każda z liter oznacza inny tym tunelu
Tabliczki do znaków drogowych T-31: każda z liter oznacza inny tym tunelu

Tabliczki do znaków drogowych - T-31

Pogrubiona, czarna litera „a”, „b”, „c”, „d” lub „e” na białym tle dotyczy znaków informujących o wjeździe do tunelu. Każda z tych liter na tabliczce do znaku drogowego oznacza kategorię tunelu. Sprowadza się to w zasadzie do objęcia zakazem wjazdu do tunelu określonej grupy pojazdów. A konkretnie:

 • tabliczka do znaku drogowego z czarną literą „a” oznacza, że wjazd do tunelu nie jest objęty zakazem dla żadnej kategorii pojazdów,
 • tabliczka do znaku drogowego z czarną literą „b” to jasna informacja, że do tunelu nie mogą wjechać pojazdy przewożące towary mogące wybuchnąć, czyli na przykład cysterny ze skroplonym gazem palnym,
 • tabliczka do znaku drogowego z czarną literą „c” dotyczy kierowców pojazdów, którzy również przewożą towary grożące wybuchem oraz takie, które mogą spowodować masowe zatrucie (na przykład cysterny z trującymi gazami),
 • tabliczka do znaku drogowego z czarną literą „d” obejmuje zakazem towary wybuchowe, grożące masowym zatruciem, a także pożarem (na przykład ciecze palne w cysternach),
 • tabliczka do znaku drogowego z czarną literą „e” to zakaz wjazdu dla pojazdów transportujących jakiekolwiek toksyny w ilości, która wymaga oznakowania pomarańczową tablicą.
Tabliczki do znaków drogowych T-32 wskazują minimalną odległość od poprzedzającego pojazdu
Tabliczki do znaków drogowych T-32 wskazują minimalną odległość od poprzedzającego pojazdu

Tabliczki do znaków drogowych - T-32

Tabliczki do znaków drogowych regulują również odległość, jaką kierowcy samochodu powinni zachować względem pojazdu przed nimi. Służy temu tabliczka T-32, na której widnieją dwa namalowane na czarno modele samochodu oddzielone od siebie strzałką o dwóch grotach. Widniejąca na tej tabliczce do znaku drogowego liczba określa, jaką odległość kierowcy powinni zachować między samochodami.

Tabliczki do znaków drogowych T-33 informują, że w zatoczce tunelu jest telefon alarmowy i gaśnica
Tabliczki do znaków drogowych T-33 informują, że w zatoczce tunelu jest telefon alarmowy i gaśnica

Tabliczki do znaków drogowych - T-33

Biały prostokąt z trzema symbolami: telefonu, napisu „S.O.S” i gaśnicy to tabliczka do znaku drogowego T-33. Pojawia się wraz ze znakiem D-50 oznaczającym zatoczkę w tunelu. T-33 informuje kierowców, że w tej właśnie zatoczce znajdą telefon alarmowy i gaśnicę.

Tabliczki do znaków drogowych T-34 informują o elektronicznym poborze opłaty za przejazd drogą publiczną
Tabliczki do znaków drogowych T-34 informują o elektronicznym poborze opłaty za przejazd drogą publiczną

Tabliczki do znaków drogowych - T-34

Charakterystyczna, pomarańczowa tabliczka do znaków drogowych E-15a, E-15c, E-15d, E-15f i E-15g przedstawia symbol oznaczający płatność elektroniczną. Tabliczkę taką znajdziemy na drogach ekspresowych o numerach, które przedstawiają wymienione znaki kierunku i miejscowości.

Płatność elektroniczna za przejazd drogą publiczną zdecydowania usprawnia ruch na płatnych odcinkach, ponieważ wystarczy zbliżyć pojazd z kartą do bramki, a płatność dokona się automatycznie.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)