Zaskoczenie na budowie drogi S61. Wykopali dobrze zachowane szczątki radzieckiego myśliwca z II WŚ

Zaskoczenie na budowie drogi S61. Wykopali dobrze zachowane szczątki radzieckiego myśliwca z II WŚ22.05.2020 07:48
Silnik Mikulin wykopany podczas budowy drogi S61 (fot. Marcin Olszewski/GDDKiA)
Silnik Mikulin wykopany podczas budowy drogi S61 (fot. Marcin Olszewski/GDDKiA)

Na budowach dróg można dość często można trafić na naprawdę ciekawe znaleziska, ale ostatni incydent zdecydowanie jest jednym z najciekawszych w skali ostatnich lat. Podczas wykopów drogowcy znaleźli doskonale zachowane szczątki samolotu szturmowego Ił-2 Szturmowik.

Jak poinformowało na swoim kanale społecznościowym GDDKiA, wykopane na placu budowy drogi ekspresowej S61 na odcinku Suwałki-Budzisko części pochodzą prawdopodobnie z sowieckiego samolotu z okresu II wojny światowej. Zostały one zachowane pod ziemią w tak dobrym stanie, że bez problemu można je zidentyfikować także na podstawie odczytu tabliczek znamionowych.

Odnalezione szczątki to dwunastocylindrowy silnik widlasty Mikulin AM38F oraz działko pokładowe. Takie elementy należały do samolotu Ił-2 Szturmowik, przez część historyków uważanego za najlepszy samolot szturmowy II wojny światowej. Był jednym z najpopularniejszych płatowców w historii. W sumie powstało ponad 36 tys. sztuk tego modelu, a tej konkretnej wersji Ił-2m3 – 7377.

GDDKiA zapewniło, że znalezisko zostało już zabezpieczone, a budowa ostatniego odcinka drogi ekspresowej z Suwałk do granicy z Litwą jest kontynuowana.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)