Volkswagen bije General Motors w Chinach

Volkswagen bije General Motors w Chinach

Volkswagen bije General Motors w Chinach
Wojciech Kaczałek
01.01.2014 12:45, aktualizacja: 08.10.2022 09:50

Koncern Volkswagen sprzedał w 2013 r. w Chinach najwięcej samochodów spośród firm zagranicznych – podaje Bloomberg.

Spółka Volkswagen AG po raz pierwszy od 9 lat wyprzedziła General Motors i powróciła na fotel lidera producentów zagranicznych w Chinach. Obie grupy sprzedały w Państwie Środka ponad 3 mln pojazdów.

Volkswagen przekroczył tę graniczną liczbę 5 grudnia 2013 r., zaś General Motors tydzień później. Nie mamy jeszcze danych z grudnia, ale niemiecki koncern prowadził po 11 miesiącach ubiegłego roku z amerykańskim o 70 000 samochodów.

Popyt na auta Volkswagen AG wzrósł w Chinach w okresie od stycznia do listopada 2013 r. o 17 %. Najpopularniejszą marką był sam Volkswagen (80 % wszystkich dostarczonych do klientów modeli). Z kolei Audi zostało najprawdopodobniej najchętniej wybieraną marką premium w ogóle, patrząc na cały rynek chiński.

Przedstawiciele Volkswagen AG zapowiedzieli pod koniec minionego roku, że do 2018 r. zainwestują w Chinach 18,2 mld euro. Jochem Heizmann, prezydent Volkswagen China, mówi, że producent nie nadąża z realizacją zamówień. Popyt przewyższa podaż.

John Zeng z firmy analitycznej LMC Automotive podaje, że w 2014 r. niemiecka grupa może liczyć na jeszcze lepsze wyniki, ponieważ rozpocznie w Chinach produkcję Audi A3 sedan i sprzedaż nowych generacji modeli Volkswagen Bora i Škoda Octavia.

Szacuje się, że łączna sprzedaż aut w Chinach przekroczyła w 2013 r. 20 mln sztuk. Nigdy wcześniej żaden rynek nie osiągnął takiego rocznego popytu. Według prognoz w rozpoczętym właśnie roku zainteresowanie klientów nowymi pojazdami wzrośnie o ok. 10 %. Ma się do tego przyczynić przybywająca liczba nabywców z mniejszych miast.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)