Użytkownicy kupiliby je ponownie. 9 używanych aut dla rodziny, które nie rozczarują

508 to nieoczywisty, ale dobry wybór dla szukających rodzinnego kombi
508 to nieoczywisty, ale dobry wybór dla szukających rodzinnego kombi
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Peugeot
Aleksander Ruciński

15.10.2021 12:48, aktual.: 14.03.2023 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z jakich aut użytkownicy są zadowoleni najbardziej? Z niezbyt popularnych i niepozornych — taki wniosek można wysnuć na podstawie opinii publikowanych na AutoCentrum.pl. Ci, którzy wyjdą poza schemat, powinni zrobić dobry interes.

Baza AutoCentrum.pl to jedno z największych źródeł wiedzy o poszczególnych modelach aut, z perspektywy ich użytkowników. Trudno o lepsze narzędzie dla poszukujących samochodu używanego. Dzięki szczegółowym informacjom i punktowym ocenom możemy poznać typowe wady i zalety danego pojazdu oraz porównywać go z innymi modelami.

Użytkownicy mogą oceniać swoje auta w 5-gwiazdkowej skali, w 13 kategoriach, począwszy od wrażeń z jazdy, poprzez komfort, a skończywszy na niezawodności. Wypadkową punktów ze wszystkich kategorii jest ocena całościowa, stanowiąca odpowiedź na to, jak użytkownicy postrzegają dane auto.

W opiniach na AutoCentrum.pl znajdziemy jednak jeszcze jedną informację — procent osób, które odpowiedziały pozytywnie na pytanie: "Czy kupiłbyś to auto ponownie?". Moim zdaniem jest to najważniejszy punkt dla potencjalnych zainteresowanych. W końcu trudno o lepszą rekomendację, niż ta płynąca prosto od zadowolonego użytkownika.

Kierując się tą wiedzą, postanowiłem sprawdzić, jakie rodzinne auta segmentu D użytkownicy kupiliby ponownie. Celowałem w starsze konstrukcje z końcówki pierwszej dekady XXI wieku, czyli modele dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Jedyny warunek był taki, że dane auto musiało uzyskać co najmniej 30 ocen.

Wyniki okazały się naprawdę zaskakujące. Na szczycie, poza drobnymi wyjątkami, królują bowiem nieoczywiste modele, które nie były hitami sprzedaży jako nowe. Zresztą, zobaczcie sami.

Renault Laguna III (2007-2015) - 93 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

Renault Laguna III FL
Renault Laguna III FL© mat. prasowe / Renault

Trzecia i przy okazji ostatnia generacja Laguny okazała się zauważalnie lepszym samochodem od swojej poprzedniczki. Niestety, pierwsi klienci jej nie docenili. W przeciwieństwie do rynku wtórnego.

Jak wynika z ocen użytkowników, jest to nie tylko jedna z najtańszych, ale i najlepszych propozycji w swoim segmencie, doceniana przede wszystkim za silniki, wygodę i stosunek ceny do jakości. Zaskakująco dobrze wypada też pod względem niezawodności — ocena 4,63 w kategorii "Bezawaryjność" (poważne usterki). Jako całość Laguna otrzymała ocenę 4,50.

Volvo V60 I (2010-2018) - 91 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

Volvo V60
Volvo V60© fot. Paweł Kaczor

Szwedzkie kombi nie jest zbyt przestronne, co ma swoje odzwierciedlenie w negatywnych ocenach użytkowników. Cała reszta wypada jednak ponadprzeciętnie — z udanymi silnikami i niezawodnością na czele. Kierowcy doceniają też komfort i bezpieczeństwo jazdy.

V60 zasłużyło na średnią ocenę 4,56. Co ciekawe, to zauważalnie wyższa nota niż w przypadku wersji sedan (4,43), którą ponownie kupiłoby 89 proc. użytkowników.

Peugeot 508 I (2011-2017) - 90 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

Peugeot 508 I FL
Peugeot 508 I FL© fot. Marcin Łobodziński

Kolejna propozycja z Francji, która raczej nie była hitem sprzedaży. Peugeot 508 okazuje się być samochodem docenianym przez użytkowników za przestrzeń i komfort. Przeciętnie wypada za to ergonomia i skrzynie biegów. Mimo to "lew" klasy średniej uzyskał ocenę 4,50.

Citroën C5 III (2007-2017) - 90 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

Citroen C5 III
Citroen C5 III© fot. Paweł Kaczor

Trzecia generacja C5 to samochód, który bez większych zmian był dostępny aż przez 10 lat. W tym czasie auto zaskarbiło sobie sporą rzeszę wielbicieli. Jak widać, większość z nich jest zadowolona z zakupu.

Użytkownicy szczególnie wysoko oceniają wyciszenie oraz układ jezdny. Narzekają za to na psujące się drobiazgi. Średnia ocena - 4,39.

Fiat Croma II (2005-2010) - 89 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

Fiat Croma II FL
Fiat Croma II FL© mat. prasowe / Fiat

Croma, tak jak Laguna, nie cieszyła się zbytnim wzięciem w salonach, a dziś przeżywa swoją drugą młodość. To tanie auto, oferujące ogromną i praktycznie zorganizowaną przestrzeń. W dodatku jest niedrogie w utrzymaniu, a kierowcy narzekają raczej na drobne usterki. Wysoko oceniane jest również wyciszenie i silniki, co pozwoliło uzyskać ocenę 4,47.

Seat Exeo (2009-2013) - 89 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

Seat Exeo
Seat Exeo© mat. prasowe / Seat

Auto oparte w dużej mierze na Audi A4 B7, jest ocenianie przez użytkowników znacznie wyżej niż oryginał. Przede wszystkim za niezawodność i komfort. Za to przestrzeń dla pasażerów wypada dużo poniżej średniej w segmencie. Mimo to Exeo zasłużyło na wysoką notę 4,51 i deklarację ponownego zakupu przez zdecydowaną większość.

Mazda 6 II (2007-2012) - 89 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

Mazda 6 II
Mazda 6 II© fot. Rafał Warecki

Mazda to marka ceniona przez Polaków, co znajduje swoje odzwierciedlenie w opiniach. Użytkownicy wysoko cenią niezawodność i przestrzeń, narzekają za to na karoserię, która lubi korodować. Niezbyt dobrze wypada też wyciszenie, ale ogólna ocena jest wysoka - 4,49.

Volkswagen Passat CC (2008-2011) - 88 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

VW Passat CC
VW Passat CC© mat. prasowe / VW

Dynamicznie wystylizowany odpowiednik Passata ciągle budzi emocje. Nie tylko z uwagi na design, ale i nieprzesadnie udane silniki. Kierowcy są jednak zadowoleni z tego auta. I to bardziej niż z następcy w postaci CC. Wysoko oceniają układ jezdny i ergonomię. Średnia ocena - 4,43.

BMW Serii 3 (2004-2013) - 88 proc. użytkowników kupiłoby ponownie

BMW Serii 3 E90
BMW Serii 3 E90© mat. prasowe

Zdecydowanie najpopularniejsze auto w tym zestawieniu, które powszechnie nie słynie za wzór bezproblemowości. Użytkownicy oceniają awaryjność przeciętnie podobnie jak koszty utrzymania. Cała reszta, na czele z układem jezdnym, budzi jednak wyłącznie pozytywne emocje. Średnia ocena - 4,39.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)