Prawo jazdy z kodem 78. Dziś niektórych śmieszy, niedługo będzie normą

Prawo jazdy z kodem 78. Dziś niektórych śmieszy, niedługo będzie normą

Prawo jazdy z kodem 78
Prawo jazdy z kodem 78
Źródło zdjęć: © Autokult.pl
20.11.2023 18:35

Egzamin na prawo jazdy jest niewątpliwie wydarzeniem, które wywołuje wiele stresu. Istnieje jednak metoda, która może uczynić ten proces znacznie prostszym i bardziej przyjemnym. Kluczem jest zdecydowanie się na prawo jazdy z kodem 78. Obecnie jest to jeszcze raczej rzadkością, ale w niedalekiej przyszłości może stać się normą.

Ale co to jest kod 78? To ograniczenie, które dla wielu początkujących kierowców może stać się szansą lub wręcz wybawieniem. Najczęściej na taką opcję decydują się obcokrajowcy lub osoby z niepełnosprawnością. Niemniej jednak coraz więcej typowych kandydatów na kierowców również wybiera tę opcję. Dlaczego?

Odpowiedź jest dość prosta — łatwiej zdać egzamin i łatwiej potem korzystać z samochodu, ale tylko pod pewnymi warunkami. Kod 78 oznacza możliwość jazdy wyłącznie pojazdem z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki temu eliminuje się ryzyko zgaśnięcia silnika przy ruszaniu, pomylenia biegów oraz konieczność ich zmiany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla doświadczonych kierowców może to wydawać się śmieszne, ale istnieje wiele osób, dla których obsługa manualnej przekładni stanowi poważne wyzwanie i jest barierą w zdobyciu prawa jazdy. Jest to bowiem jeden z elementów ocenianych podczas tradycyjnego egzaminu.

Przepisy dotyczące egzaminu na prawo jazdy są jasne: "osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę, a pierwsze cztery biegi powinny być włączone, zanim pojazd osiągnie 50 km/h". Nieprzestrzeganie tych wymogów może być przyczyną niezdania egzaminu.

Do tego dochodzi kwestia hamowania silnikiem, dojeżdżania do skrzyżowania bez sprzęgła czy włączania neutralnego przełożenia. Nie można zapomnieć również o płynnym zwalnianiu sprzęgła przy ruszaniu, szczególnie pod górę. Jeśli zdecydujemy się na prawo jazdy z kodem 78, wszystkie te aspekty przestają mieć znaczenie, co powinno ułatwić zdanie egzaminu.

Oczywiście, jak w każdej sytuacji, istnieją pewne minusy. Konieczność jazdy wyłącznie z automatem może być dla wielu sporym ograniczeniem, które trzeba uwzględnić na przyszłość. Z drugiej strony, współczesna motoryzacja zmierza w kierunku ograniczenia udziału przekładni manualnych. Wielu producentów już całkowicie zrezygnowało z tego rozwiązania.

Przyszłość zdecydowanie należy do skrzyń automatycznych. Oznacza to, że kod 78, który dzisiaj jest traktowany jako szansa, ale także ograniczenie, za kilka lat, szczególnie w dobie elektryfikacji, może stać się normą i oczywistością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)