Policja ogranicza kontrole trzeźwości na drogach. Powodem groźba pojawienia się koronawirusa

Policja ogranicza kontrole trzeźwości na drogach. Powodem groźba pojawienia się koronawirusa02.03.2020 10:40
Ograniczenie kontroli to zła wiadomość. Do końca lutego 2020 r. policja przyłapała 14 tys. nietrzeźwych kierowców. To o 370 osób więcej niż w porównywalnym okresie 2019 r.
Ograniczenie kontroli to zła wiadomość. Do końca lutego 2020 r. policja przyłapała 14 tys. nietrzeźwych kierowców. To o 370 osób więcej niż w porównywalnym okresie 2019 r.
Źródło zdjęć: © policja.pl

Zagrożenie koronawirusem zmienia sposób pracy drogówki. Policjanci nie będą używać szeroko wykorzystywanych do tej pory alkotestów bezustnikowych. Nie oznacza to jednak, że kierowcy w ogóle nie będą badani.

Polska policja ogranicza kontrole trzeźwości kierowców w związku z groźbą pojawienia się koronawirusa, informuje TVN 24. W rozmowie z autokult.pl potwierdza to podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  • Otrzymaliśmy sygnał z Państwowej Inspekcji Sanitarnej o tym, że bezustnikowe urządzenia wykrywające alkohol w wydychanym powietrzu mogą być zagrożeniem dla kierowców. W związku z tym zapadła decyzja o czasowej rezygnacji z używania takich urządzeń – stwierdził policjant.
  • Nie oznacza oznacza to jednak, że kierowcy w ogóle nie będą kontrolowani. Policjanci będą używać alkomatów posiadających ustniki. Należy spodziewać się ograniczenia liczby kontroli, ale każdy uczestnik kolizji czy wypadku, a także podejrzanie zachowujący się kierowca będzie badany pod kątem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu – zapewnia Radosław Kobryś.

Bezustnikowe testery alkoholu, zwykle żółte urządzenia AlcoBlow, trafiły do policji w 2014 r. Od tej pory zwiększyła się liczba kontroli trzeźwości. W 2013 r. było ich ok. 9 mln., a w 2018 r. 16,5 mln. W związku z zaleceniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy spodziewać się mniejszej liczby przesiewowych akcji badania trzeźwości, takich jak "trzeźwy poranek".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)