Poradniki i mechanikaNajważniejsze filtry w aucie i ich funkcje

Najważniejsze filtry w aucie i ich funkcje

Filtr powietrza
Filtr powietrza
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Jakub Tujaka

31.05.2017 09:46, aktual.: 30.03.2023 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wymiana filtrów w aucie nie jest ani droga, ani pracochłonna, jednak wielu kierowców bagatelizuje tę czynność i nie zdaje sobie sprawy, że te elementy są bardzo ważne nie tylko dla auta, ale też dla ich własnego zdrowia.

Trwałość podzespołów samochodu w dużej mierze zależy od tego, jak o nie dbamy. Podstawową kwestią jest używanie każdego elementu zgodnie z jego przeznaczeniem przy braniu pod uwagę wytycznych zawartych w instrukcji obsługi pojazdu. Dużo też zależy od warunków eksploatacji auta, ponieważ samochody używane do jazdy w terenie wymagają innej obsługi niż auta, które większość czasu spędzają w mieście.

Tym razem pod lupę bierzemy najtańsze części związane z mechaniką, czyli filtry. W każdym samochodzie znajdziemy filtr powietrza, paliwa, oleju i kabinowy. Do czego służą i jak często należy je wymieniać?

Filtr oleju

Jednym z kilku zadań oleju silnikowego jest wypłukiwanie oraz odprowadzanie zanieczyszczeń i produktów ubocznych spalania. Zanieczyszczenia te muszą zostać zatrzymane, żeby nie przyspieszały procesów zużywania się silnika i nie pogarszały jakości oleju.

Za magazynowanie zanieczyszczeń odpowiada właśnie filtr oleju. Najczęściej wygląda on jak puszka i wymienia się go przy każdej wymianie oleju. Przy okazji warto wylać z filtra stary płyn i dokładnie mu się przyjrzeć. Jeśli zauważymy połyskujące drobinki, może to oznaczać, że silnik zaciera się.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z silnikiem Diesla czy benzynowym, interwał wymiany oleju z filtrem nie powinien przekraczać 15 tys. km. Jeśli auto nie przejeżdża takiego dystansu, to olej z filtrem należy wymienić raz w roku. Koszt filtra oleju to od 20 do 60 zł.

Filtr powietrza

Ciekawostką jest, że przez filtr powietrza przepływa kilka tysięcy litrów powietrza na każdy litr spalonego paliwa. To trudna do wyobrażenia sobie proporcja. Jednak co ważne, sprawny filtr potrafi oczyścić powietrze w niemal 100 proc. z cząstek o średnicach nie mniejszych niż kilka mikrometrów.

Filtr powietrza należy wymieniać raz w roku lub co około 20 tys. km. Niestety w Polsce panuje spore zapylenie powietrza, co wpływa na zmniejszanie przepustowości filtra, a to z kolei może mieć wpływ na pogorszenie się osiągów silnika.

Wszelkie zaniedbania w tej kwestii lub nieszczelny układ mogą spowodować zniszczenie się pierścieni tłokowych, cylindrów, a nawet turbosprężarki. Cena standardowego filtra powietrza nie powinna przekraczać 100 zł.

Filtr kabinowy

Ten dba o zdrowie kierowcy i pasażerów. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z pyłów smogowych, roztoczy i innych zanieczyszczeń. Dbanie o ten element zalecamy szczególnie alergikom i osobom przewożącym dzieci.

Dostępne są dwa rodzaje filtrów kabinowych. Różnią się one tym, że standardowe mają przegrodę wykonaną z włókniny, a droższe zawierają węgiel aktywny, który potrafi zatrzymać różne szkodliwe gazy.

Filtr lub filtry kabinowe należy wymieniać co roku lub przy wymianie filtra powietrza. Jednym z przejawów jego zużycia się jest parowanie szyb lub nieprzyjemne zapachy dobiegające z nawiewów auta. Koszt standardowego filtra nie powinien przekraczać 100 zł, a węglowe mogę być nawet ponad dwa razy droższe.

Filtr paliwa

To urządzenie ma za zadanie odseparować wszelkie zanieczyszczenia płynące z paliwem w kierunku silnika. Filtry paliwa w silnika benzynowych wymienia się co około 100 tys. km, jednak trzeba o tym pamiętać, ponieważ niefiltrowane lub źle filtrowane paliwo znacznie przyspiesza zużywanie się wtryskiwaczy.

W przypadku silników Diesla wymiany powinny być realizowane nie rzadziej niż co 30 tys. km, jednak warto dodać, żeby robić to przed zimą. Usunięcie z układu paliwowego wody zebranej w filtrze poprawi skuteczność jego działania. Koszt filtra paliwa to od 50 do 250 zł.

Filtr gazu

Ten element również dba o czystość paliwa trafiającego do układu wtryskowego, jednak w przypadku gazu LPG musi być on filtrowany kilkakrotnie. Zanieczyszczenia powstające przy zmianie stanu skupienia są niebezpieczne dla silnika.

Filtry gazu dzieli się na filtrujące fazę ciekłą, a także lotną. Oba urządzenia warto wymieniać raz w roku lub co około 20 tys. km. Koszt zakupu filtrów gazu waha się od kilku do około 130 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)