TestyMercedes-BenzMercedes-Benz Klasy E 350 BlueTec AMG 9G-Tronic (W212) - test

Mercedes-Benz Klasy E 350 BlueTec AMG 9G‑Tronic (W212) - test

Mercedes-Benz Klasy E 350 BlueTec AMG 9G-Tronic (W212) - test
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Mariusz Zmysłowski
14.11.2014 13:10, aktualizacja: 18.04.2023 11:07

Mercedes powoli oddala się od konserwatyzmu. Awangardowa stylistyka niezbyt szybko, ale konsekwentnie wkrada się do wnętrz i na nadwozia. Widać to po nowoczesnej Klasie C z tabletem wystającym z deski rozdzielczej oraz po niezwykle futurystycznej Klasie S. Mimo tego dumnego kroczenia w przyszłość Mercedes pozostawił w swojej gamie samochód pod wieloma względami prawdziwie klasyczny. Jest nim Klasa E.

Mercedes-Benz Klasy E 350 BlueTec AMG 9G-Tronic (W212) - test

C z gwiazdą na masce bardzo przypadła mi do gustu. To było auto niezwykle nowoczesne, eleganckie i komfortowe jak na swoje rozmiary. Niektórzy za jego zaletę uważają, że znacznie większa i droższa, Klasa S jest do niego dosyć podobna. Można więc przypuszczać, że Mercedes E będący pośrodku między C i S powinien mieć ten sam charakter. Tymczasem jest to auto znacznie bardziej konserwatywne. Nowoczesne i luksusowe, ale zupełnie inne niż mniejszy i większy brat.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Doskonałym przykładem tego charakteru jest linia okien. Z tyłu szyba nie opada gładko, lecz łamie się przy granicy ze słupkiem C. Nawet po liftingu nieco wygładzającym detale Klasy E, wciąż jest to samochód trochę kanciasty. Nie zmieniają tego nowe lampy, których obły kształt trudno do czegokolwiek porównać. Czy to wada? Przeciwnie, takie klasyczne sedany też są potrzebne.

Konserwatyzm jest widoczny nie tylko na nadwoziu, ale także, a właściwie przede wszystkim wewnątrz. Jeśli ktoś kiedykolwiek jeździł W124, to bez problemu dostrzeże tutaj wyraźne inspiracje deską rozdzielczą tamtej gwiazdy ze Stutgartu. Pierwszym szczegółem, który rzucił mi się w oczy był kanciasty daszek nad zegarami. Porównując zdjęcia mojego E 350 i wnętrz W124 zauważyłem także twarde przełamanie między konsolą środkową a tunelem. Prostota i liczne kanciaste kształty wiążą wszystko w całość.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Moim zdaniem Mercedesowi należy się wielki ukłon za takie zaprojektowanie Klasy E. Coraz mniej na rynku jest takich właśnie klasycznych sedanów. Szczególnie jeśli mówimy o autach na poziomie gwarantującym wstęp do klubu aut klasy wyższej. Mercedes nie bał się na chwilę odłożyć swoje futurystyczne zapędy i zrobił samochód w starym stylu, który uwielbiają rzesze klientów.

Fakt, że Klasa E została zaprojektowana nieco po staremu nie znaczy, że nie jest nowoczesnym samochodem. Przeciwnie, konfigurator Mercedesa pokazuje, że z tym autem można zrobić naprawdę dużo. W zależności od potrzeb Klasa E może być sportową maszyną o ostrym charakterze, jak i luksusową limuzyną z cenami i wyposażeniem wkraczającymi na terytorium zarezerwowane dla Klasy S. Mój testowy egzemplarz bez wahania zaliczam do drugiej grupy.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Pełną, piekielnie długą listę wyposażenia znajdziecie na drugiej stronie tego testu pod tabelką z danymi technicznymi. Ponieważ nie sposób omówić każdy dodatek, przyjrzyjmy się kilku najważniejszym. W pierwszej kolejności coś, co jeszcze dekadę temu było nowinką omawianą w magazynach poświęconych nowoczesnej technice: ekran Splitview. Dzięki niemu kierowca może w trakcie jazdy oglądać na środkowym wyświetlaczu nawigację, sterować radiem, zarządzać danymi samochodu, sterować fotelami, podczas gdy pasażer na tym samym wyświetlaczu będzie oglądał telewizję. Oddzielne ekrany są do dyspozycji obydwu pasażerów siedzących z tyłu. Sterowanie odbywa się za pomocą pilotów ukrytych w podłokietniku między dwoma oddzielnymi siedzeniami. Cały ten komplet kosztuje krocie: cyfrowy tuner telewizyjny 4543,92 zł, Splitview 4589,82 zł i system multimedialny z tyłu pojazdu 8950,15 zł. Niestety, kierowca może oglądać telewizję tylko na postoju.

Jeśli do tego chcielibyście mieć nagłośnienie na najwyższym poziomie, Mercedes oferuje system Bang & Olufsen BeoSound. Brzmienie tego zestawu jest kapitalne. Jak zawsze do sprawdzenia odsłuchu wykorzystałem nieśmiertelnych Pink Floydów i skłamałbym, gdybym napisał, że jakość dźwięku nie jest wyśmienita. Jednak jej cena jest astronomiczna: 19 047,75 zł. Czy to audio gra lepiej niż Burmester Surround w Klasie C? Być może. Nawet jeśli tak jest, to różnica w cenie na poziomie 15,7 tys. zł to przesada. Na dodatek mnie do gustu pod względem samej estetyki bardziej przypadł tańszy Burmester w Klasie C.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Z montażu nagłośnienia Bang & Olufsen na pokładzie Klasy E wynika problem, o którym raczej nikt nie myśli wybierając ten dodatek w konfiguratorze. Jego elementy zabierają sporą część i tak niezbyt ustawnego bagażnika. Standardowo mieści on 490 l, ale na nic nam ta pojemność, jeśli trudno ułożyć w niej duże gabarytowo przedmioty.

Na szczególną uwagę zasługuje też aktywny asystent utrzymywania pasa ruchu działający inaczej niż wszystkie systemy, z którymi spotkałem się do tej pory. Zazwyczaj działa to w sposób nieco niepokojący, do którego trzeba się przyzwyczaić, ponieważ samochód przejmuje kontrolę nad sobą delikatnie obracając kierownicą. To dziwne uczucie, gdy wieniec nieśmiało ucieka z rąk i naprostowuje samochód na prawidłowy tor jazdy. Oczywiście nie dochodzi do sytuacji, w której siłujemy się z kierownicą. Mercedes zrealizował aktywnego asystenta pasa ruchu w inny sposób. Gdy zjeżdżamy z drogi auto hamuje koła ze strony, w którą chce wrócić. Przez to możemy odnieść wrażenie, że coś ściąga auto w jednym kierunku. Można to porównać do podmuchu bocznego wiatru, tylko mniej gwałtownie działającego na samochód.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

W przypadku tego egzemplarza Klasy E nie można nie wspomnieć o fotelach. Za każdym razem gdy docierałem do celu miałem chęć zabrać swoje siedzisko ze sobą. Były one wyposażone w regulację we wszystkich kierunkach świata, łącznie z pompowanym podparciem ud, aktywne boczki przytrzymujące na zakrętach, wentylację, podgrzewanie i system masażu z regulowaną intensywnością i szybkością. Szczególnie ulubiłem sobie ostatni punkt z tej wyliczanki. O ile boczki ściskające nas na zakrętach nie były szczególnie potrzebne, bo w najintensywniejszym trybie zaciskały się nawet na zwalniających, osiedlowych rondach, tak masaż zapewniony przez fotele Mercedesa był kapitalny i nie wyobrażam sobie kupić tego samochodu bez tego dodatku. Nawet w trakcie 10-minutowych przejazdów nie mogłem się oprzeć pokusie skorzystania z tego cuda.

Dodatki podnoszące słowo luksus do kwadratu to oczywiście gadżety, bez których można żyć i nie wszystkim będą potrzebne do szczęścia. Jednak Mercedes ma w swojej ofercie również takie opcje, których grzechem byłoby nie kupić. Należy do nich zawieszenie Airmatic. W Klasie E trzeba dopłacić za ten dodatek 7802,69 zł, ale komfort zapewniany przez pneumatykę jest na tyle wysoki, że wart jest nawet większej kwoty. Klasa E w ciszy płynie nawet po kostropatym bruku. Tym sedanem dzięki zawieszeniu Airmatic jeździ się po prostu wybornie.

Można chcieć do szczęścia czegoś więcej? Mercedes wie, że jego klienci bez wahania odpowiedzą na to pytanie twierdząco. Dlatego zawsze ma asa w rękawie. Gdy konkurencja przeskoczyła 7-biegowy automat 7G-Tronic o jedno przełożenie i zaczęła stosować 8-biegową skrzynię produkcji ZF, Mercedes nie mógł pozostać z tyłu. I tak oto do Klasy E trafiła skrzynia 9G-Tronic.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Działa ona znakomicie – przełożenia zmieniają się niezauważalnie, reakcja na kickdown jest bardzo dobra jak na luksusowego sedana z dieslem pod maską. Z początku sprawiała wrażenie zbyt wolnej, ale nie jest to auto sportowe, więc redukcja nie musi następować tak szybko jak np. w PDK Porsche. Nie jestem w stanie postawić tej przekładni jakichkolwiek zarzutów w kwestii tego jak pracuje. Na dodatek jest bardzo lekka: jej obudowa została wykonana ze stopu magnezu. Co więcej, chociaż dodano jej dwa przełożenia, zajmuje tyle samo miejsca co skrzynia 7-biegowa.

Wiele osób spyta pewnie: tylko po co aż 9 biegów? Odpowiedzią na to pytanie jest spalanie uzyskiwane na autostradzie. Średnio 6,5 l/100 km przy utrzymywaniu się w okolicach 140 km/h i zużycie chwilowe w okolicach 9,8 l/100 km przy 200 km/h to wystarczające powody by kupić samochód z 9 przełożeniami. Na dodatek ze względu na niskie prędkości obrotowe silnika nawet przy szybkiej jeździe w aucie panuje cisza.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

9G-Tronic w moim Mercedesie Klasy E 350 BlueTEC został sprzęgnięty z 252-konnym 6-cylindrowym dieslem o pojemności 3 l. Niskie spalanie jednostka ta zawdzięcza przede wszystkim znakomitej przekładni. Sama natomiast wyróżnia się przyjemnym brzmieniem i bardzo dobrymi osiągami. Pomiary wykazały zgodność parametrów rzeczywistych z danymi producenta. Przyspieszenie do 100 km/h wynosi w tym aucie zarówno teoretycznie jak i praktycznie 6,6 s. Mając na uwadze jak niskim zużyciem paliwa i doskonałą kulturą pracy charakteryzuje się ten silnik, to świetny wynik.

Mercedes-Benz Klasy E to znakomity samochód gwarantujący komfort na bardzo wysokim poziomie. Problem tylko w tym, że luksus podniesiony do kwadratu kosztuje proporcjonalnie dużo. Cena egzemplarza, który widzicie na zdjęciach wynosi 522 322,29 zł. Dla porównania Klasa S startuje od 366 400 zł, a za 475 200 zł wyjedziemy z salonu wersją S 500. Zostanie nam zatem jeszcze trochę „drobnych” na dodatki.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Czy zatem ultraluksusowa odmiana Klasy E ma sens? Owszem, ma. Nie każdy bowiem potrzebuje aż tak wielkiego samochodu jak Klasa S, a może oczekiwać komfortu na równie wysokim poziomie. I właśnie dla takich osób stworzone jest ogniowo pośrednie między C a S.

PLUSY:

Komfort na bardzo wysokim poziomie

Wygodne fotele

Ekonomiczna skrzynia biegów

Komfortowe zawieszenie

Bardzo dobre światła

Wysoka jakość wykonania

Bogate, ale...

MINUSY:

...zbyt drogie dodatkowe wyposażenie

Nieustawny bagażnik

Ogólna ocena samochodu: 8/10

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/33]

Mercedes-Benz Klasy E 350 BlueTec AMG 9G-Tronic (W212) - dane techniczne

Testowany egzemplarz: Mercedes-Benz Klasy E 350 BlueTec AMG 9G-Tronic (W212)
Silnik i napęd:
Układ i doładowanie:V6, turbodoładowanie
Rodzaj paliwa:Olej napędowy
Ustawienie:Wzdłużnie
Rozrząd:4 zawory na cylinder, DOHC 24V
Objętość skokowa:2987 cm3
Stopień sprężania:15,5
Moc maksymalna:258 KM (przy 3400 rpm)
Moment maksymalny:620 Nm (przy 1600-2400 rpm)
Objętościowy wskaźnik mocy:86 KM/l
Skrzynia biegów:9G-Tronic, 9-biegowa automatyczna
Typ napędu:RWD (koła tylne)
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowane
Hamulce tylne:Tarczowe, wentylowane
Zawieszenie przednie:Airmatic
Zawieszenie tylne:Airmatic
Układ kierowniczy:Zębatkowy, wspomagany
Średnica zawracania:11,28 m
Koła, ogumienie przednie:245/35 R19
Koła, ogumienie tylne:275/30 R19
Masy i wymiary:
Typ nadwozia:Sedan
Liczba drzwi:4
Współczynnik oporu Cd (Cx):0,27
Masa własna:1810 kg bez kierowcy
Stosunek masy do mocy:7 kg/KM
Długość:4879 mm
Szerokość:2071 mm
Wysokość:1474 mm
Rozstaw osi:2874 mm
Rozstaw kół przód/tył:1898/1614 mm
Pojemność zbiornika paliwa:80 l
Pojemność bagażnika:490 l
Osiągi:
Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:6,6 s6,6 s
Prędkość maksymalna:250 km/h
Zużycie paliwa (miejskie):6,2 l/100 km6,1 l/100 km
Zużycie paliwa (pozamiejskie):5,0 l/100 km5,2 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):5,5 l/100 km
Emisja CO2:142 g/km
Test zderzeniowy EuroNCAP:5 gwiazdek (2010)
Cena:
Testowany egzemplarz:522 332,29 zł
Model od:177 500 zł
Wyposażenie
Wybrane wyposażanie testowanej wersji:Standardowe: Opcjonalne
Dodatki stylistyczne nadwozia:-Lakier brąz mistyczny designo metalik (13 080,99 zł), osłona silnika (596,68 zł), pakiet sportowy AMG: stylizacja AMG, obręcze kół z metali lekkich AMG 19-calowe, sportowa kierownica AMG (11 704,04 zł), Avantgarde: grill avantgarde, dodatki chromowane, dźwignia zmiany biegów w derwnie jesionowym, logo na osłonie chłodnicy, oświetlenie przestrzeni na nogi, oświetlenie wnętrza Ambiente, białe tarcze zegarów, ozdobne końcówki układu wydechowego (8812,45 zł)
Dodatki stylistyczne wnętrza:
-
Panoramiczny dach szklany (8123,98 zł), sportowa kierownica AMG w ramach pakietu AMG, podświetlenie listw progowych w przednich drzwiach (2616,20 zł), górna część deski rozdzielczej pokryta skórą Artico (2753,89 zł), drewniane elementy dekoracyjne wnętrza Designo: naturalny bambus (6884,73 zł), tapicerka skórzana designo jednobarwna piaskowa (15 605,39 zł)
Koła i opony:-19-calowe obręcze ze stopów lekkich AMG w ramach pakietu AMG
Komfort:Schowek klimatyzowany, szyby izotermiczne, tempomat aktywny z ogranicznikiem prędkości Speedtronic, czujnik deszczuOgrzewanie postojowe (6288,05 zł), pakiet lusterka (2524,40 zł), pakiet pamięci foteli przednich (5737,28 zł), podgrzewane i wentylowane fotele przednie (5048,80 zł), wielokonturowy fotel kierowcy i pasażera (5874,97 zł), asystent utrzymywania właściwej prędkości (1354 zł), klimatyzacja automatyczna Thermotronic (3304,67 zł), system automatycznego regulowania świateł drogowych (458,98 zł), przednie i tylne szyby laminowane folią dźwiękoszczelną (1376,95 zł), pakiet komfortowy tylnej kanapy: pojedyncze fotele tylnej kanapy, rolety przeciwsłoneczne w drzwiach i w tylnej szybie, podgrzewane fotele tylne (14 343,19 zł) pakiet Keyless-Go: bezdotykowe otwieranie klapy bagażnika, zdalne domykanie pokrywy bagażnika, system bezkluczykowy (5553,68 zł), pakiet asystent parkowania: aktywny asystent parkowania, kamery 360 stopni (6425,75 zł)
Bezpieczeństwo:Attention Assist (asystent wspomagania koncentracji), kurtyny powietrzne, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, poduszka powietrzna kolanowa kierowcyPakiet wspomagający bezpieczeństwo jazdy: Distronic Plus z Pre Safe, aktywny asystent martwego punktu, aktywny asystent utrzymywania pasa ruchu, system ostrzegający przed uderzeniem z tyłu, system ochrony pieszych, asystent hamowania rozpoznający ruch przy skrzyżowaniu (10 327,10 zł), LED Intelligent Light System (6655,24 zł)
Multimedia:-Przygotowanie do montażu telefonu komórkowego (1835,93 zł), złącze multimedialne (1009,76 zł), Comand Online (12 300 72 zł), system nagłaśniający Bang & Olufsen BeoSound AMG (19 047,75 zł), pilot zdalnego sterowania systemem Comand (550,78 zł), system multimedialny z tyłu pojazdu (8950,15 zł), cyfrowy tuner telewizyjny (4543,92 zł), Splitview (4589,82 zł)
Mechanika:Adaptive brake z funkcją HoldAirmatic (7802 zł), zbiornik paliwa 80 l (458,98 zł)
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)