Kiedyś montowano je w każdym aucie. Zniknęły z prostej przyczyny

Kiedyś montowano je w każdym aucie. Zniknęły z prostej przyczyny

Pasek antystatyczny
Pasek antystatyczny
Źródło zdjęć: © Autokult | Michał Zieliński
18.09.2023 09:31

Pewnie wszyscy pamiętamy, jak kilkanaście lat temu niemal każdy samochód wyposażony był w gumowe paski antystatyczne. Co dziś się z nimi stało?

Paski antystatyczne były nieodłącznym elementem każdego auta, a ich zadaniem było ułatwienie pozbycia się ładunku elektrycznego, który gromadził się na karoserii. Dziś jednak te gumowe paski, zwane również uziemieniem, są rzadkością, szczególnie w nowych samochodach. Mimo to nadal można je znaleźć w sklepach motoryzacyjnych i kupić za przysłowiowe grosze.

Paski antystatyczne, które sięgały od zderzaka do nawierzchni, były niegdyś niezbędne w każdym samochodzie. Dziś można je spotkać głównie na starszych modelach. Ich zadaniem było eliminowanie tzw. efektu kopnięcia, który występował podczas dotykania ręką karoserii. Było to zjawisko, na które skarżyło się wielu użytkowników pojazdów. Wynikało z gromadzenia się ładunku elektrycznego na karoserii, co było szczególnie zauważalne zimą, gdy powietrze było suche.

Dlaczego dziś paski antystatyczne nie są już tak powszechnie używane?

Odpowiedź jest prosta — nie spełniają w pełni swojej roli. Owszem, są w stanie odprowadzić ładunki elektryczne z karoserii, ale podczas jazdy elektryzuje się także ubranie kierowcy i pasażerów. Nawet jeśli ładunki elektrostatyczne zostaną odprowadzone z karoserii pojazdu, to po wyjściu z auta wciąż mamy je na sobie. W rezultacie ewentualne kopnięcia nadal są możliwe.

Mimo to paski antystatyczne nadal są obowiązkowe w przypadku niektórych pojazdów. Chociaż zniknęły one na dobre z wyposażenia samochodów osobowych, to jednak nadal są niezbędne w przypadku cystern. Tam jednak sprawa jest o wiele poważniejsza niż samo unikanie tzw. efektu kopnięcia. Zastosowanie pasków antystatycznych w cysternach ma na celu uniemożliwienie pojawienia się jakiejkolwiek iskry podczas przelewania paliwa, co mogłoby mieć tragiczne skutki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)