Hulajnogą od 16. roku życia. ETSC ma nowe rekomendacje. Są ostrzejsze niż polskie prawo
Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) przedstawiła swoje wnioski na temat tego, jak powinno kształtować się przepisy w odniesieniu do elektrycznych hulajnóg i ich użytkowników. Przynajmniej w dwóch punktach są to propozycje bardziej restrykcyjne niż obowiązujące w Polsce przepisy.
25.03.2023 | aktual.: 25.03.2023 10:10
Elektryczne hulajnogi przebojem wdarły się do krajobrazów europejskich miast. Nic dziwnego, bo mają wiele zalet. Są bezemisyjne, przemieszczanie się na nich nie wymaga wysiłku, a do tego nie musimy czekać na przystankach i podróżować w ścisku, jak często ma to miejsce w przypadku transportu publicznego. Elektryczne hulajnogi mają jednak i swoje wady. Jak w 2022 r. pokazały badania z Finlandii, w przeliczeniu na jeden pokonany kilometr ryzyko wypadku jest tu wyższe nawet w porównaniu z jazdą na motocyklu. Po części jest tak dlatego, że w części państw nie uregulowano prawnie zasad korzystania z takich jednośladów. I tu pomocną dłoń wyciąga ETSC.
Rada opublikowała wskazówki dotyczące korzystania z elektrycznych hulajnóg, które mogą pomóc rządom krajów UE w kształtowaniu prawa. I trzeba przyznać, że są to propozycje bardziej restrykcyjne niż obowiązujące w Polsce przepisy. ETSC proponuje wprowadzenie:
- zakazu korzystania z elektrycznych hulajnóg dla osób poniżej 16. roku życia,
- obowiązku jazdy w kasku,
- zakazu jazdy z pasażerem,
- zakazu jazdy pod wpływem alkoholu czy narkotyków,
- zakazu używania telefonu komórkowego podczas jazdy,
- limitu prędkości wynoszącego 20 km/h i mocy 250 W,
- minimalnej średnicy kół wynoszącej 30,5 cm,
- obowiązkowego wyposażenia, obejmującego dwa niezależne hamulce, światła, kierunkowskazy oraz sygnał dźwiękowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy rzeczywiście warto tak bardzo komplikować kwestię używania elektrycznych hulajnóg? Na to pytanie – przynajmniej na polskim gruncie – nie da się jeszcze w pełni odpowiedzieć. Zasady korzystania z takich jednośladów zostały u nas określone w maju 2021 r. Teraz czekamy na pełny raport Komendy Głównej Policji o bezpieczeństwie drogowym. Zapewne zostaną w nim ujęte pojazdy nowych kategorii. Wówczas będziemy wiedzieć, ile wypadków i w jakich okolicznościach ma miejsce na elektrycznych hulajnogach.
Zgodnie z polskimi przepisami mogą nimi jeździć wszyscy pełnoletni oraz niepełnoletni posiadacze karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 albo T. Nie wolno przekraczać prędkości 20 km/h, a także jeździć po spożyciu alkoholu czy pod wpływem substancji odurzających. Hulajnogą nie wolno również nikogo przewozić, ale na ulicach często można spotkać osoby łamiące ten zakaz.
Policyjne dane na temat wypadków pokażą nam, czy przewidziane teraz w polskim prawie obostrzenia są wystarczające. Jeśli skala zdarzeń będzie duża, rząd będzie miał już gotową propozycję zmian.