TestyFordFord Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Titanium - test

Ford Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Titanium - test

Powiedzenie mówi, że jeśli coś teoretycznie jest do wszystkiego, praktycznie jest do niczego. Ford jako jeden z nielicznych złamał tę zasadę.

Ford Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Titanium - test
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Mariusz Zmysłowski

10.03.2015 | aktual.: 18.04.2023 11:44

Ford Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Titanium - test

Tourneo Courier to najmniejszy członek rodziny aut użytkowych Forda. Jest on pozycjonowany poniżej Connecta i Customa. Małe rozmiary nie oznaczają mniejszych wymagań. Mały samochód użytkowy musi być niedrogi, oszczędny, a jednocześnie mimo swoich niedużych gabarytów – przestronny. Obecnie do tej listy wymagań dopisuje się jeszcze komfort i przyzwoite wykonanie. Ostatni raz coś tak uniwersalnego stworzono w roku 1891. Wtedy rozpoczęto produkcję pierwszych szwajcarskich scyzoryków, które obecnie wytwarza się pod marką Victorinox.

A jednak współczesny odbiorca, w przypadku Couriera najczęściej mały przedsiębiorca, stawia właśnie takie wymagania. W końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia. Z generacji na generację dostajemy od producentów coraz więcej. Więc coraz więcej później chcemy.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Tourneo Courier robi dobre wrażenie już przy pierwszym spojrzeniu. Od zewnątrz wygląda atrakcyjnie. Przednie światła mają ładny kształt, który dobrze komponuje się z szerokim grillem, charakterystycznym dla wszystkich nowych Fordów. Pudełkowaty kształt nieco uatrakcyjniono przetłoczeniami na boku nadwozia.

Courier zaskakuje również wnętrzem. Jest ono wykonane na dobrym poziomie – elementy chociaż wykonane przede wszystkim z tworzywa sztucznego, są dobrze spasowane i ładnie zaprojektowane. Do tego na równi z dobrym wyglądem została postawiona ergonomia. Wszystko tutaj jest bajecznie proste w obsłudze – od komputera pokładowego przez radio, aż po panel klimatyzacji. Bez względu na to, z jakiego samochodu przesiadamy się do Couriera, nic nas nie zaskoczy swoim położeniem ani sposobem obsługi. Każdy przycisk jest tam, gdzie go szukamy i jest czytelnie opisany. Za ergonomię Courier ma u mnie piątkę.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Oddzielnie należy wyróżnić położenie drążka zmiany biegów. Ford umieścił go bardzo blisko kierownicy, dzięki czemu w naturalnym środowisku małych aut dostawczych, czyli w mieście, zmiana biegów nie przyprawi kierowcy o ból głowy. Nie bez znaczenia jest także świetna praca skrzyni, do której Ford już nas przyzwyczaił. Kolejne przełożenia wchodzą gładko i pewnie.

Ford poupychał do rękawów Couriera wiele asów, którymi ten użytkowy malec może sypać niemal w nieskończoność. Kolejnym z nich jest dobre wyciszenie wnętrza. W Courierze jest naprawdę cicho. Bez względu na to czy mówimy tu o słyszalnej pracy silnika, powietrzu owiewającym karoserię przy wyższych prędkościach, czy o tłumieniu zawieszenia – w każdej z tych kategorii ten Ford wypada bardzo dobrze.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Ze względu na segment, do którego należy, Courier musi być samochodem przede wszystkim użytecznym. Na nic byłoby dobre wyciszenie kabiny i niezła skrzynia biegów, gdyby Ford nie zapewniał odpowiednio dużej przestrzeni i rozwiązań ułatwiających pracę. Zanim przejdziemy do bagażnika, przyjrzyjmy się temu, co zostało oddane do dyspozycji kierowcy w kabinie. Nad przednią szybą Ford umieścił dużą i głęboką półkę, na której zmieszczą się np. dokumenty. W tunelu środkowym z kolei znalazło się miejsce na dwa duże kubki lub jedną puszkę 0,2 l. Oprócz nich znajdziemy tu także sporą kieszeń, w której można trzymać np. portfel. W drzwiach bez problemu zmieszczą się butelki 1,5 l, co nie jest tak oczywiste nawet w większych samochodach.

Na chwilę uwagi zasługuje szczególnie użyteczne rozwiązanie zastosowane przez Forda nad konsolą środkową. To wysuwany uchwyt na smartfona, dzięki któremu telefon możemy mieć cały czas w widocznym miejscu. To pozwala na używanie mobilnego urządzenia jako nawigacji oraz ułatwia nawiązywanie połączeń. Wgłębienie przy uchwycie pozwala trzymać smartfona zarówno poziomo, jak i pionowo. Ford przemyślał też miejsce ładowania telefonu. Zaraz za uchwytem znajduje się mały schowek, w którym jest wejście 12 V i USB. Przewód do ładowania smartfona można wypuścić przez otwór przy wieczku. Dzięki temu kabel nie będzie się plątał po konsoli środowej.

Wysuwany uchwyt na smartfona - rozwiązanie genialne w swej prostocie.
Wysuwany uchwyt na smartfona - rozwiązanie genialne w swej prostocie.© fot. Mariusz Zmysłowski

Kolejne genialne w swej prostocie rozwiązanie znajdziemy w bagażniku. Standardowo mieści on 395 l. Pod sufit załadujemy w nim 708 l, a po złożeniu kanapy uzyskamy aż 1656 l. Co jest w nim genialnego? Poza bardzo prostym i niewymagającym siły systemie składania i rozkładania kanapy znajdziemy tu też nietypową półkę. Rozsądek podpowiada, by w takich pojazdach stosować zwijaną roletę, którą można łatwo zdemontować. Ford poszedł pod prąd i zastosował wielką, sztywną półkę. Co nam to daje? Kiedy podniesiemy ją pionowo na zawiasach, będziemy mogli zaprzeć ją o sufit. Tym sposobem powstaje sztywna przegroda między przedziałem bagażowym a kabiną pasażerską. Rozwiązanie proste, ale skuteczne. Jedynym jego mankamentem jest ograniczenie widoczności.

Chociaż Courier od zewnątrz jest nieduży, w środku oferuje sporo miejsca, o czym można się przekonać już zaglądając do bagażnika. Atutem tego małego Forda jest też miejsce na kanapie. Przestrzeni na nogi nie zabraknie nawet kompletowi trzech pasażerów. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do czynienia z wąskim autem, więc w daleką podróż raczej nie zabierzemy trzech barczystych mężczyzn.

Świetna, gruba i nieduża kierownica oraz wysoko umiejscowiony drążek zmiany biegów to jedne z wielu mocnych stron wnętrza Couriera.
Świetna, gruba i nieduża kierownica oraz wysoko umiejscowiony drążek zmiany biegów to jedne z wielu mocnych stron wnętrza Couriera.© fot. Mariusz Zmysłowski

Pod maską mojego testowego egzemplarza pracował największy sukces Forda ostatnich lat – wielokrotnie nagradzany silnik 1,0 EcoBoost. Ten 100-konny motor to podstawowa jednostka w polskim cenniku Couriera. Poza nią Ford oferuje jeszcze 75-konnego diesla 1,5 oraz 95-konnego 1,6. Nie wykluczam, że jednostki wysokoprężne też świetnie sprawdzają się pod maską Couriera, ale według mnie 1,0 EcoBoost jest na tyle dobrym rozwiązaniem, że powinniśmy zastanowić się dwa razy, zanim wybierzemy z cennika coś innego. Dlaczego?

Po pierwsze jest to najmocniejszy silnik spośród oferowanych. Po drugie – jest najtańszy z całej trójki. Trzecia kwestia to oszczędność. Diesle według katalogu gwarantują minimalnie lepsze zużycie paliwa, ale benzynowy 1,0 już jest na tyle ekonomiczny, że przy swoich osiągach diesle nie stanowią dla niego alternatywy. Rozpędzają się do 100 km/h o 1,7 oraz 3,7 s wolniej.

Półkę łatwo zmienimy w solidną przegrodę między przedziałem pasażerskim a bagażnikiem.
Półkę łatwo zmienimy w solidną przegrodę między przedziałem pasażerskim a bagażnikiem.© fot. Mariusz Zmysłowski

Katalogowo w mieście EcoBoost potrzebuje 6,2 l benzyny na 100 km. Mnie udało się zejść jeszcze 0,1 l poniżej tego wyniku. Również w trasie w praktyce jest lepiej niż w katalogu. Teoretycznie 1,0 EcoBoost w Courierze potrzebuje 4,7 l paliwa na 100 km. W praktyce można zejść do 4,5 l/100 km bez nadzwyczajnego wysiłku.

Kolejna kwestia, w której EcoBoost ma przewagę nad pozostałymi propozycjami Forda, to prędkość, z jaką jednostka się nagrzewa. To szczególnie ważne, jeśli będziemy korzystać z Couriera w mieście. Znacząco wpływa to na przedłużenie żywotności silnika.

1,0 EcoBoost to jeden z moich ulubionych małych silników nie tylko ze względu na mały apetyt na paliwo. To także bardzo kulturalna jednostka. Pracuje cicho i równo. Do tego kiedy już słyszymy dźwięk silnika, nie jest to nieprzyjemny warkot trzycylindrowca, tylko miły pomruk.

Panel sterujący klimatyzacją w Fordzie Courierze jest bardzo intuicyjny.
Panel sterujący klimatyzacją w Fordzie Courierze jest bardzo intuicyjny.© fot. Mariusz Zmysłowski

Jedyną wyraźną wadą tego samochodu są proporcje jego wymiarów gabarytowych. Niestety – Courier to wąski i stosunkowo wysoki samochód. Przez to jest podatny na boczne podmuchy wiatru. Odczujemy to szczególnie na autostradach przy dużych prędkościach. Sytuację minimalnie ratuje dobre zawieszenie.

Dzięki niezłemu wykonaniu i dużej przestrzeni w środku Tourneo Couriera można, podobnie jak większego Connecta w osobowej wersji, potraktować jako alternatywę dla zwykłych rodzinnych aut. Courier bez problemu zastąpi pojazd kompaktowy. Nie zapewni co prawda tak dobrych właściwości jezdnych jak np. Focus, ale zaspokoi potrzeby czteroosobowej rodziny. A gdy już wrócimy z weekendowego wypadu, od poniedziałku bez problemu zaprzęgniemy go do pracy.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Ford Tourneo Courier startuje w cenniku od 57 503 zł. Najbogatsza wersja Titanium z licznymi udogodnieniami kosztuje 9471 zł więcej. Od tego poziomu zaczyna się cennik Focusa z tym samym motorem, ale w bazowej wersji Trend.

Tourneo Courier to samochód niezwykle uniwersalny i uczciwe wyceniony. Dzięki licznym udogodnieniom i dobremu silnikowi powinien zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających osób.

PLUSY:

Oszczędny i kulturalny silnik

Przystępna cena

Liczne praktyczne rozwiązania

Ergonomia na bardzo dobrym poziomie

Niski poziom hałasu

Duża uniwersalność

Gładka praca drążka skrzyni biegów

MINUSY:

Podatność na boczny wiatr

Ogólna ocena samochodu: 9/10

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/19]

Ford Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Titanium - dane techniczne

Testowany egzemplarz: Ford Tourneo Courier 1,0 EcoBoost Titanium
Silnik i napęd
Układ i doładowanie:R3, Turbodoładowanie
Rodzaj paliwa:Benzyna
Ustawienie:Poprzecznie
Rozrząd:DOHC 12V
Objętość skokowa:999 cm3
Stopień sprężania:10,0
Moc maksymalna:101 KM przy 6000 rpm
Moment maksymalny:170 Nm przy 1400-4000 rpm
Objętościowy wskaźnik mocy:101 KM/l
Skrzynia biegów:Ręczna, 5-biegowa
Typ napędu:przedni (FWD)
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowane
Hamulce tylne:Bębnowe
Zawieszenie przednie:Kolumna typu MacPherson
Zawieszenie tylne:Belka skrętna
Układ kierowniczy:Wspomagany
Średnica zawracania:10,5 m
Koła, ogumienie przednie:195/55 R16
Koła, ogumienie tylne:195/55 R16
Masy i wymiary
Typ nadwozia:Minivan
Liczba drzwi:5
Współczynnik oporu Cd (Cx):b.d.
Masa własna:1190 kg
Stosunek masy do mocy:11,8 kg/KM
Długość:4157 mm
Szerokość:2060 mm z lusterkami
Wysokość:1726 mm
Rozstaw osi:2489 mm
Rozstaw kół przód/tył:1494/1479 mm
Pojemność zbiornika paliwa:48 l
Pojemność bagażnika:395/708/1656 l
Osiągi
Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:12,3 s
Prędkość maksymalna:173 km/h
Zużycie paliwa (miasto):6,2 l/100 km6,1 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa):4,7 l/100 km4,5 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):5,4 l/100 km
Emisja CO2:124 g/km
Test zderzeniowy Euro NCAP:4 gwiazdki (2014)
Cena
Testowany egzemplarz:71 156 zł
Model od:57 503 zł
Wersja silnikowa od:57 503 zł
Wyposażenie
Wybrane wyposażanie testowanej wersji Titanium:Standardowe:Opcjonalne
Dodatki stylistyczne nadwozia:Dodatkowo przyciemniane szybyLakier Venice Red (1415 zł)
Dodatki stylistyczne wnętrza:Skórzana kierownica-
Koła i opony:Aluminiowe felgi 16-calowe-
Komfort:Tempomat z ogranicznikiem prędkości, wspomaganie kierownicy EPAS, Ford Easy Fuel, kierownica regulowana w dwóch płaszczyznach, klimatyzacja automatyczna, elektrycznie sterowane szyby z przodu, podgrzewane i elektrycznie sterowane lusterka, przednie światła przeciwmgielnePodgrzewana przednia szyba (738 zł), podgrzewane przednie fotele (615 zł)
Bezpieczeństwo:ABS, EBD - system rozdziału siły hamowania, ESC - sygnalizacja hamowania awaryjnego, TSC - system stabilizacji przyczepy, ROM - system kontroli wywrócenia pojazdu, poduszki powietrzne czołowe i boczne, poduszki kurtynowe, monitorowanie ciśnienia w ogumieniuAlarm (615 zł)
Multimedia:Radio MyConnection z Bluetooth, USB i złączem iPod, stacja dokująca MyFord Dock z USB-
Mechanika:-System Start-Stop (1230 zł)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)