Co robić w razie pomyłki przy wlewaniu płynów eksploatacyjnych?
14.03.2021 21:26, aktual.: 16.03.2023 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć wlewy zbiorników poszczególnych płynów eksploatacyjnych są zazwyczaj dobrze oznaczone, z powodu stresu, pośpiechu lub zwykłego roztargnienia może się zdarzyć pomyłka. Co wtedy? Jeśli w porę zauważymy nasz błąd, możemy uniknąć poważnych kłopotów.
Pomyłki przy wlewaniu płynów najczęściej zdarzają się w przypadku paliwa, gdy po długotrwałym użytkowaniu np. pojazdu z silnikiem benzynowym, przesiądziemy się do auta z dieslem. Podobny błąd może się jednak zdarzyć w przypadku płynów eksploatacyjnych. Najbardziej prawdopodobną pomyłką jest zalanie płynu do spryskiwaczy do zbiornika z płynem do wspomagania, płynem hamulcowym, płynem chłodniczym czy nawet olejem. W końcu to właśnie ten pierwszy najczęściej wymaga uzupełnienia.
Niezależnie jednak od pomyłki - po uświadomieniu sobie o naszym błędzie w każdym przypadku powinniśmy zrezygnować z dalszej jazdy lub w ogóle jej nie zaczynać. Niemal na pewno potrzebna będzie także pomoc mechanika, chyba że niektóre prace przy aucie wykonujemy sami. Chociaż pomyłka może okazać się kosztowna, to jeśli w porę się zorientujemy, możemy zminimalizować ewentualne wydatki.
Pomyłka przy zbiorniku z płynem hamulcowym
Pozornie jedną z najmniej problematycznych pomyłek może być wlanie płynu do spryskiwaczy do zbiornika z płynem hamulcowym. Wszystko zależy od tego, kiedy zdamy sobie sprawę z pomyłki. Jeśli zorientujemy się od razu po nalaniu i nie wciśniemy jeszcze pedału hamulca, odessanie niewłaściwego płynu może rozwiązać problem.
Gorzej będzie, jeśli o błędzie zorientujemy się podczas jazdy. Płyn do spryskiwaczy może znacząco zmienić właściwości płynu hamulcowego. Zawarta w pierwszym woda sprawi, że silnie higroskopijny płyn hamulcowy straci swoje parametry i stanie się bezużyteczny. Przez obniżenie temperatury wrzenia płynu drastycznie spaść może jego wydajność i ciśnienie hamowania, co przełoży się na wyraźnie niższą skuteczność. W takim wypadku konieczna będzie całkowita wymiana płynu hamulcowego na nowy.
Pomyłka przy zbiorniku z płynem chłodniczym
W przypadku omyłkowego wlania płynu do spryskiwaczy do zbiornika z płynem chłodniczym ewentualne koszty mogą być wyjątkowo duże. Taka mieszanina charakteryzuje się niższą temperaturą wrzenia, przez co w układzie nie krąży ciecz o odpowiednich parametrach. W efekcie może dojść do przegrzania, a w skrajnych przypadkach, nawet do zatarcia jednostki napędowej.
Zobacz także
Jeśli w porę zauważymy naszą pomyłkę, konieczne będzie odwiedzenie serwisu w celu zlania całej mieszaniny i zalania układu świeżym płynem chłodzącym. Pamiętajmy też, że wspomniana mieszanka może spowodować wytrącanie się osadu, co grozi zapchaniem układu.
Pomyłka przy płynie do wspomagania
W tej sytuacji zawarty w płynie do spryskiwaczy alkohol może znacząco zmniejszyć właściwości smarne płynu do wspomagania. A to może doprowadzić do zatarcia pompy wspomagania lub nawet uszkodzenia przekładni kierowniczej.
Konieczne będzie więc nie tylko zlanie powstałej mieszanki, ale także przepłukanie i osuszenie układu, przed zalaniem świeżego płynu wspomagania. Zalegająca w układzie woda może bowiem prowadzić do korozji elementów.
Pomyłka przy oleju silnikowym
Ten przypadek może się okazać najbardziej kosztowny, jeśli w porę nie zauważymy naszej pomyłki. W końcu olej spełnia nie tylko funkcję smarowania, ale także chroni metalowe elementy przed korozją, odprowadza ciepło z obciążonych termicznie elementów oraz uszczelnia komorę spalania.
Dlatego jeśli wlejemy przez przypadek płyn do spryskiwaczy do układu smarowania, nie powinniśmy pod żadnym pozorem uruchamiać silnika, ponieważ grozi to jego zatarciem. Podobnie jak w przypadku poprzednich pomyłek, konieczne będzie zlanie powstałej substancji, dokładne przepłukanie układu smarowania oraz nalanie świeżego oleju.
W przypadku innych pomyłek postępowanie jest podobne
Płynem w niewłaściwym zbiorniku może być równie dobrze każdy z wyżej wymienionych. I w każdym przypadku konieczne będzie zlanie powstałej mieszaniny i uzupełnienie układu właściwym preparatem. Często nie obędzie się także bez gruntownego czyszczenia układu.
W przypadku wlania płynu chłodniczego do płynu do spryskiwaczy ciecz nie będzie właściwie odparowywała z szyby, zostawi smugi i może doprowadzić do zatkania dyszy. Gorzej jednak będzie, jeśli znajdzie się tam płyn hamulcowy, który ze względu na żrące właściwości może uszkodzić lakier i karoserię, gdy resztki płynu spłyną po spryskaniu szyby.
Z kolei pomyłka przy wlewaniu jakiegokolwiek płynu, poza olejem, do układu smarowania może doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej i w konsekwencji – sporych kosztów. Dlatego lepiej zawsze dwa razy sprawdzić, czy wlewamy właściwy płyn do odpowiedniego zbiornika, a w razie wątpliwości, sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu.