#Citroën C3

Citroën C3

Citroen C3 to auto osobowe, przypisane do segmentu miejskich hatchbacków klasy B. Ten średniej wielkości miejski model auta pochodzi ze stajni koncernu motoryzacyjnego PSA. Pierwsza generacja Citroena C3 zadebiutowała w 2002 roku i miała zastąpić Citroena Saxo. Pod względem designu, C3 inspirował się modelem Citroena 2CV (2CV, czyli popularna „Kaczka”, to bardzo stary model Citroena, którego początki sięgają 1949 roku).

  • Citroen C3, jak na samochód o takich gabarytach,  wyróżniał się bardzo oszczędnym spalaniem paliwa. W zależności od rodzaju silnika, C3 spalał od 3,5 do 6,5 litra paliwa na 100 kilometrów
  • Wielu kierowców okrzyknęło Citroena C3 idealnym samochodem kompaktowym
  • Citroen C3 najnowszej generacji wygląda nieco "kosmicznie"
  • Za dodatkową opłatą, możemy sobie zażyczyć umieszczenie w Citroenie C3 panoramicznej szyby VisoDrive, która pozwala odkrywać nam nowe doznania podczas jazdy
  • Trzeba przyznać, że Citroen C3 trzeciej generacji wyróżnia się bardzo indywidualnym, awangardowym nadwoziem
  • Citroen C3 widok z profilu na trójkolorową wersję nadwozia
  • Wnętrze trójkolorowego Citroena C3. Czerwony kolor pobudza ciemne barwy wnętrza auta i dodaje mu charakteru
  • Citroen C3 trójkolorowy widok z tyłu
[1/8] Citroen C3, jak na samochód o takich gabarytach, wyróżniał się bardzo oszczędnym spalaniem paliwa. W zależności od rodzaju silnika, C3 spalał od 3,5 do 6,5 litra paliwa na 100 kilometrówŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://www.autowp.ru/citroen/c3/105065/pictures/f8gtiz/) użytkownika Porlamfer

Citroen C3 – charakterystyka

Największym powodzeniem wśród rodzajów nadwozi Citroena C3, cieszył się pięciodrzwiowy hatchback. Ze sporym entuzjazmem i zachwytem przyjęto wersję C3 Pluriel, która umożliwiała zdejmowanie dachu. Co więcej, w wersji tej mogliśmy dokonać szybkiego demontażu słupków podtrzymujących dach. Całkiem innym charakterem wykazywała się kolejna wersja terenowego C3 X-TR. Wariant ten posiadał usztywnione nadwozie i kila innych elementów sprzyjających pokonywanie średniej trudności terenu.

Kabina Citroen C3 mieściła w swoim wnętrzu pięć osób. Na dłuższą trasę polecamy zabrać na pokład jedynie 4 osoby – wtedy podróż przebiegnie komfortowo. Bagażnik C3 posiada 305 litrów pojemność, zaś po złożeniu tylnych siedzeń uzyskamy kufer o pojemności 1150 litrów.

Głównymi konkurentami Citroena C3 są: Renault Clio, Ford Fiesta i Opel Corsa .

Citroen C3 – silniki, dane techniczne

Citroen C3, ważący 1,1 tony, napędzany był silnikami benzynowymi, mającymi pojemność od 1.1 do 1.6 litra i wykazującymi się mocą 60 – 103 KM. Oczywiście w C3 dostępne były również diesle o pojemności w granicach 1.4 – 1.6 litra i mocy 68 – 110 KM. Motory Citroena C3 napędzały przednią oś, zaś napęd przenoszony był na oś poprzez pięciobiegową manualną skrzynię biegów lub półautomatyczną przekładnią SensoDrive, a także poprzez czterostopniowy automat. Rok 2005 przyniósł C3 odświeżenie generacji. Co prawda w wyglądzie auta niewiele się zmieniło, ale za to dynamika wybranych silników znacznie się poprawiła.

Citroen C3 został niezwykle doceniony na rynku motoryzacyjnym, dlatego nie zwlekając, konstruktorzy PSA w 2009 roku wprowadzili do obiegu drugą generację Citroena C3. To co wyróżniało C3 II, to z pewnością panoramiczna szyba Visiodrive sięgająca aż do połowy dachu. Poza tym, nadwozie C3 nieznacznie wydłużyło się, a sam samochód występował tylko w pięciodrzwiowej wersji hatchback. Co prawda pojemność bagażnika nie była duża, bo wynosiła 300 litrów, ale wynagrodzono ten mankament, umieszczając w kabinie liczne schowki.

Citroen C3 II proponował cztery benzyniaki z pojemnością wynoszącą 1.1 – 1.6 litra i mocą maksymalną w granicach 60 – 120 KM. Spośród diesli możemy wybierać między silnikiem 1.4 i 1.6 HDI o mocy sięgającej 70 lub 90 KM.

2013 rok przyniósł kolejny skromny facelifting Citroena C3. Wraz z kosmetycznymi zmianami wprowadzono nowe silniki benzynowe: 1.0 Vti o mocy 68 KM i 1.2 Vti / PureTech o mocy 82 i 110 KM, a także nowy diesel – 1.6 BlueHDI o mocy 100 KM.

Citroen C3 spalał od 3,5 do 6,5 litra paliwa na sto kilometrów. Wymiary Citroena C3 prezentują się następująco: długość – od 3,8 do 4,1 metra, szerokość – od 1,67 do 1,8 metra, wysokość – od 1,5 do 1,6 metra.