W Norwegii nie zginęło w tym roku ani jedno dziecko na drogach
Norweska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Trygg Trafikk – opublikowała informację, że na tamtejszych drogach nie zginęło ani jedno dziecko w wypadku samochodowym. Jako że wyniki zostały opublikowane 1 grudnia, rok 2015 może być pierwszym w historii, w którym udało się to osiągnąć.
11.12.2015 | aktual.: 02.10.2022 08:59
By uściślić, chodzi o dzieci najmniejsze, czyli w wieku do lat 10, a więc takie, które wymagają przewożenia w fotelikach samochodowych. Trygg Trafikk upatruje takiego sukcesu w kilku czynnikach. Pierwszym jest oczywiście korzystanie z fotelików, a Skandynawowie przywiązują do nich bardzo dużo uwagi. W Norwegii częściej niż w innych krajach używa się fotelików umożliwiających wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do czwartego roku życia. Ponadto rośnie świadomość rodziców będących kierowcami samochodów, jeżdżą oni ostrożniej i bezpieczniej. Nie bez znaczenia ma coraz lepsza infrastruktura drogowa oraz bezpieczniejsze samochody. Jednocześnie Rada zwraca uwagę, że choć brakuje ofiar śmiertelnych, to wśród największych dzieci wciąż jest sporo obrażeń wynikających z nieprawidłowego zapinania pasów u dzieci.
Jednak dzieci, które niegdyś ginęły w wypadkach drogowych (w latach 70. setka rocznie) to nie tylko te, jadące samochodem. To również piesi i w tym roku nie było takich ofiar śmiertelnych wśród najmłodszych. Jest to efekt niższej prędkości w obszarach zabudowanych i lepszej infrastruktury, m. in. chodniki i ścieżki rowerowe. Ponadto, mocno wzrosła świadomość społeczna i jest coraz więcej kierowców zdejmujących nogę z gazu w pobliżu szkół i przedszkoli oraz osiedli, gdzie bawią się dzieci. Oto pięć rad Trygg Trafikk, które pozwolą Wam zwiększyć znacząco bezpieczeństwo Waszych dzieci:
- Do wieku 10-12 lat zawsze bądź ze swoim dzieckiem gdy spaceruje lub jeździ rowerem
- Zawsze zakładaj swojemu dziecku kask ochronny gdy jeździ rowerem
- Przewoź dziecko w samochodzie tyłem do kierunku jazdy do osiągnięcia 4 lat
- Dbaj o prawidłowe zapięcie pasa starszych dzieci, szczególnie zadbaj o właściwe poprowadzenie i naciągnięcie pasa biodrowego
- Pamiętaj o odblaskach dla dziecka
Niestety trudno jest porównać sukces Norwegów z Polskimi statystykami, ale z pewnością wynika on z… wielokrotnie mniejszej liczby ludności. Wiadomo natomiast, że w roku 2014 zginęło w Polsce 30 dzieci w wieku do lat 6 oraz 50 w wieku od 7 do 14 lat. Nie mniej jednak jest jeszcze sporo do zrobienia, zwłaszcza w temacie drogowej infrastruktury. Brakuje bezpiecznych dróg dla rowerów, zwłaszcza w dużych miastach i wyższej świadomości rodziców o zagrożeniach. Jeśli chodzi o przewożenie dzieci to niestety i tu jesteśmy jeszcze daleko za Norwegami. Pomijając już nawet fakt, że przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy nie jest u nas popularne. Nawet przewożenie dzieci w fotelikach wcale nie jest normą. Często są przewożone na kolanach rodzica lub w fotelikach bez zapiętych pasów. Rodzice kupują foteliki kiepskiej jakości, których nawet nie da się prawidłowo zapiąć w samochodzie. Ze względu na średni wiek samochodu jest jeszcze na drogach sporo aut bez zaczepów ISOFIX, co sprawia, że w samochodzie nierzadko dochodzi do sytuacji, że choć dziecko jest przypięte do fotelika, to sam fotelik już niekoniecznie jest przypięty do auta. Oto pięć naszych rad dotyczących przewożenia dzieci w aucie:
- Zawsze kupuj dobrej klasy foteliki – poszukaj używanego markowego jeżeli nie stać Cię na nowy
- Starannie zapinaj fotelik w samochodzie – sprawdź przed zakupem czy potrafisz to zrobić. Jeżeli nie, nie kupuj takiego fotelika
- Starannie zapinaj dziecko w foteliku – zaciśnij mocno pasy fotelika lub poprowadź właściwie i naciągnij pas samochodu na ciele dziecka (pas biodrowy poniżej żołądka, pas ramieniowy poniżej szyi)
- Zwróć podczas jazdy od czasu do czasu uwagę, czy dziecko jest nadal zapięte – dzieci lubią się uwalniać z pasów
- Nie przewoź dziecka w foteliku z przodu samochodu jeżeli nie możesz wyłączyć poduszki powietrznej