TestyToyotaToyota RAV4 2,0 Multidrive S Sol - SUV z doświadczeniem [test autokult.pl]

Toyota RAV4 2,0 Multidrive S Sol - SUV z doświadczeniem [test autokult.pl]

Obecna generacja Toyoty RAV4 gości w salonach już od 6 lat. W motoryzacyjnym światku, przy stale zwiększającym się poziomie technologii, to szmat czasu. Czy wobec tego ten japoński SUV ma jeszcze wystarczająco dużo argumentów, aby dzielnie stawiać czoła młodszej konkurencji?

Toyota RAV4
Toyota RAV4
Paweł Kaczor

12.09.2012 | aktual.: 18.04.2023 11:20

Nie tylko w motoryzacji, ale także w wielu innych dziedzinach bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Widząc auto po raz pierwszy z bliska, niemal od razu wiem, czy jego design ma w sobie coś intrygującego, coś, co przyciąga uwagę, czy jest dokładnie przeciwnie.

Konserwatywnie

Gdy trzymałem w ręce kluczyki do RAV4 i przyglądałem się jej z profilu, tak naprawdę nie do końca byłem przekonany, czy ten samochód na pierwszy rzut oka może u kogokolwiek wywołać szybsze bicie serca.

Toyota RAV4 2,0 Multidrive S Sol - test

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Konserwatywne i pozbawione jakiejkolwiek ekstrawagancji nadwozia (pomijając niektóre sportowe modele) stały się już niemal znakiem rozpoznawczym aut tej japońskiej marki. Toyota RAV4 nie jest wyjątkiem od tej reguły. Chyba jedyną rzeczą, która zatrzymała mój wzrok na dłużej niż kilka sekund, jest koło zapasowe umieszczone na tylnej klapie bagażnika. Przywodzi to na myśl auta terenowe.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Tylna klapa tej Toyoty nie unosi się ku górze, tylko otwiera na bok w prawą stronę. Przyznam szczerze, że nie znalazłem jakiegoś praktycznego uzasadnienia, dlaczego właśnie w taki, a nie inny sposób można uzyskać dostęp do bagażnika. Dodatkowo gdy auto zaparkowałem prostopadle do krawężnika przy prawej stronie jezdni, szeroka tylna klapa otwierana na bok z pewnością nie ułatwiała opróżnienia zawartości przestrzeni bagażowej.

Wzór

Pora przyjrzeć się bliżej wnętrzu RAV4. Na pewno słyszeliście już opinie o kulejącej ergonomii wnętrz aut francuskich lub włoskich oraz o stawianej niemal jako wzór intuicyjności obsłudze aut niemieckich. W moich oczach jeśli chodzi o logikę rozmieszczenia przycisków na konsoli środkowej oraz szeroko pojętą przejrzystość, to właśnie samochody marki Toyota wysuwają się na prowadzenie.

Design wnętrza, podobnie jak wygląd zewnętrzny, trudno nazwać krzykliwym i pełnym stylistycznych smaczków. Jednak obsługa wszystkich systemów pokładowych umilających podróż jest dziecinnie prosta, a opcjonalny system multimedialny Toyota Touch był już przeze mnie chwalony przy okazji testu Toyoty Yaris oraz Avensis.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Swoją drogą, nie wiedzieć czemu w testowanym przeze mnie egzemplarzu system ten nie obsługiwał języka polskiego. Nie wiem, z czego to wynikało, zwłaszcza że zarówno w Yarisie, jak i Avensisie polskojęzyczne menu było dostępne.

Złe dobrego początki

Bardzo często jakość materiałów zastosowanych do wykończenia wnętrza jest oceniana na podstawie ich miękkości. Miękki plastik na desce rozdzielczej prawie zawsze jest chwalony, a twarda odmiana tego tworzywa nie sprawia dobrego wrażenia.

W Toyocie RAV4 wszystkie materiały wykorzystane we wnętrzu, z wyjątkiem materiałowych wstawek na boczkach drzwi, są twarde niczym skała. Czy wobec tego jakość wykonania wnętrza nie zasługuje na przychylne słowa? Nic bardziej mylnego. Ciekawa faktura oraz naprawdę bardzo dobra jakość spasowania dają wrażenie solidności i trwałości.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Również pod kątem przestronności wnętrze opisywanej RAV4 nie ma się czego wstydzić. Zarówno z przodu, jak i z tyłu miejsca jest pod dostatkiem, a dzięki składanej, przesuwanej tylnej kanapie można odpowiednio gospodarować przestrzenią bagażową.

Zaskoczony

Na początku tego tekstu wspomniałem o pierwszym wrażeniu. Jakie zatem było moje pierwsze wrażenie po zajęciu miejsca za kierownicą? Nieco zaskakujące.

Po odpowiednim do mojej postury ustawieniu fotela kierowcy oraz wyregulowaniu położenia kierownicy stwierdzam, że Toyota RAV4 z pozycji kierowcy stwarza wrażenie auta o wiele mniejszego, niż jest w rzeczywistości. Widoczność w każdą stronę jest bardzo dobra. Wyczucie rozmiarów zewnętrznych auta nie wymaga dłuższego przyzwyczajenia, a każdy manewr parkowania, czy to prostopadłego, czy równoległego, nie jest grą w "uda się czy się nie uda".

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Nieco wyczucia wymaga jedynie parkowanie tyłem ze względu na wspomnianą już dużą osłonę koła zapasowego umieszczonego na tylnej klapie. Z pewnością z pomocą przyszłyby czujniki cofania lub kamera pokazująca obraz z tyłu auta, jednak w opisywanym egzemplarzu takich gadżetów zabrakło.

Na uwagę zasługuje jeszcze sama kierownica. Jej średnica, poręczność oraz materiał, z jakiego została wykonana, mogą zawstydzić stery niejednego auta sportowego.

Bezstopniowo, czyli bez rewelacji

Za napęd testowanej Toyoty odpowiadał dwulitrowy silnik benzynowy generujący moc 158 KM oraz moment obrotowy równy 198 Nm. Jest to jedyna jednostka zasilana benzyną, jaka może pracować pod maską modelu RAV4. W testowanym egzemplarzu jednak nie sam silnik był najciekawszym elementem układu napędowego.

W tej kategorii na pierwszy plan wysuwała się bezstopniowa przekładnia Multidrive S. Niewątpliwymi zaletami tej skrzyni są bardzo wysoka płynność działania oraz brak jakichkolwiek zawahań czy szarpnięć. Niestety, na tym atuty tego automatu się kończą. O ile nieco gorsze osiągi czy większy apetyt na paliwo w stosunku do manualnego odpowiednika nie są niczym nadzwyczajnym w przypadku konwencjonalnych przekładni automatycznych, o tyle sposób dogadywania się Multidrive S z silnikiem nie jest przyjemny dla uszu.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

W momencie przyspieszania odgłos silnika przypomina jazdę na ślizgającym się sprzęgle. Reakcja na gwałtowne wciśnięcie pedału gazu jest szybka, ale oprócz ochoczo skaczącej ku górze wskazówki obrotomierza i zdecydowanie natarczywego poziomu hałasu dobiegającego spod maski nie dzieje się zbyt wiele. Osiągi, przynajmniej te na papierze, może nie wyglądają najgorzej (11 s od 0 do 100 km/h), ale manewry wyprzedzania z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych momentów.

Przeciętną dynamikę auta stara się ratować przycisk Sport znajdujący się po lewej stronie kierownicy. Po jego aktywacji RAV4 jest bardziej czuła na ruchy prawego pedału. Niestety, wiąże się z tym również utrzymywanie silnika w wyższych wartościach obrotowych, co przekłada się na podniesienie poziomu hałasu docierającego do wnętrza.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Również średnie spalanie nie rzuca na kolana. Wynik 10,5 l w cyklu mieszanym to rezultat aż o 3 l większy od deklarowanego przez producenta.

Miejskie 4x4

A jak zachowuje się Toyta RAV4 podczas jazdy miejskiej? Pomijając już charakterystyczną współpracę silnika oraz bezstopniowej przekładni, jedynym określeniem zachowania się na drodze tej Toyoty, jakie przychodzi mi do głowy, jest słowo "neutralnie".

Przednie zawieszenie oparte na kolumnach MacPhersona oraz tylne zawieszenie wielowahaczowe poprawnie sprawdzają się w polskich warunkach drogowych. Auto resoruje stosunkowo miękko, pozytywnie wpływając na komfort podróżowania. Tory tramwajowe czy różnego rodzaju ubytki w jezdni nie powodują nadmiernej nerwowości w pracy zawieszenia.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Podczas jazdy po nawierzchni wykazującej się dobrą przyczepnością 100% siły napędowej testowanego egzemplarza trafia na koła przedniej osi. W momencie gdy przyczepności zaczyna brakować, z pomocą przychodzi elektronika, dołączając napęd tylnej osi. Jest możliwość stałego zablokowania napędu w stosunku 52:48 (przód/tył), jednak nie ma się co oszukiwać, że i tak w przypadku tego auta napęd 4x4 sprawdzi się bardziej podczas pokonywania nieodśnieżonych parkingów lub podczas jazdy po szutrowych drogach niż w prawdziwym terenie.

Opcjonalny problem

Cena testowanego egzemplarza przekracza 130 tys. zł. W stosunku do koreańskiej konkurencji w postaci Hyundaia ix35 czy Kii Sportage kwota ta nie jest atrakcyjna, ale jeśli porównamy podobne do Toyoty RAV4 auta europejskich konkurentów, walka na cyferki będzie wyrównana.

Nie potrafię tylko zrozumieć jednej rzeczy, która jest praktykowana już od dość dawna w przypadku japońskich marek samochodowych. Brak możliwości indywidualizacji aut za pomocą pojedynczych opcji wyposażenia opcjonalnego. Oczywiście w przypadku RAV4 wyposażenie opcjonalne istnieje, ale jest ono poukładane w pakiety.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Chcesz mieć podgrzewane fotele? Musisz wykupić pakiet, w którego skład wchodzą inteligentny kluczyk oraz system Toyota Touch. Chciałbyś dokupić czujniki parkowania? Nie ma takiej pozycji w cenniku. Co prawda wspomniany wyżej system multimedialny Toyota Touch zawiera kamerę cofania, ale jest ona dostępna tylko w wersji SOL z automatyczną skrzynią biegów lub w najbogatszej wersji wyposażenia. Kamera cofania w wersji ze skrzynią Multidrive S jest niedostępna nawet jako opcja! Dziwne połączenia...

Trzyma fason

Po blisko tysiącu kilometrów przejechanych za kierownicą RAV4 doszedłem do wniosku, że pomimo upływu lat to auto trzyma fason. Nadal wygląda dość świeżo, ma pewne właściwości jezdne i jest przyzwoicie wykonane. Jednocześnie nie jest to samochód mający w swoim arsenale zalet coś nadzwyczajnego, co mogłoby deklasować liczną konkurencję.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

Jedynie bezstopniowa skrzynia biegów ewidentnie nie przypadła mi do gustu. Polecam rozważyć wybór manualnej lub hydrokinetycznego automatu. Chyba że ręczna zmiana biegów jest dla Ciebie nie lada wyzwaniem, a natarczywy dźwięk silnika pracującego na wysokich obrotach spływa po Tobie jak po Kaczorze.

  • Doskonała widoczność
  • Intuicyjność obsługi
  • Pozycja za kierownicą
  • System Toyota Touch
  • Skrzynia biegów nie do końca pasująca do charakteru auta
  • Brak możliwości większej indywidualizacji auta

Przejdź do danych technicznych[url=http://autokult.pl/10094,opel-astra-gtc-14-turbo-140-km-enjoy-wiecej-mocytest-autokult-pl]

Toyota RAV4 2,0 Multidrive S Sol - dane techniczne

Testowany egzemplarz: Toyota Rav4 2,0 Multidrive S SOL
Silnik i napęd
Układ i doładowanie:R4, wtrysk wielopunktowy
Rodzaj paliwa:Benzyna
Ustawienie:Poprzeczne
Rozrząd:DOHC 16V
Objętość skokowa:1987 cm3
Stopień sprężania:b.d.
Moc maksymalna:158 KM (przy 6200 rpm)
Moment maksymalny:198 Nm (przy 4000 rpm)
Objętościowy wskaźnik mocy:79 KM/l
Skrzynia biegów:Automatyczna, bezstopniowa
Typ napędu:4x4
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowane
Hamulce tylne:Tarczowe
Zawieszenie przednie:Kolumny MacPhersona
Zawieszenie tylne:Wielowahaczowe
Układ kierowniczy:Wspomagany
Średnica zawracania:11 m
Koła, ogumienie przednie:225/65 R17
Koła, ogumienie tylne:225/65 R17
Masy i wymiary
Typ nadwozia:SUV
Liczba drzwi:5
Współczynnik oporu Cd (Cx):b.d.
Masa własna:1505 kg
Stosunek masy do mocy:9,5 kg/KM
Długość:4445 mm
Szerokość:1815 mm
Wysokość:1720 mm
Rozstaw osi:2560 mm
Rozstaw kół przód/tył:1560/1560 mm
Pojemność zbiornika paliwa:60 l
Przyspieszenie 0-100 km/h:11 s
Prędkość maksymalna:185 km/h
Zużycie paliwa (miasto):9,5 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa):6,4 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):7,5 l/100 km
Emisja CO2:177 g/km
Test zderzeniowy Euro NCAP:4 gwiazdki
Cena
Testowany egzemplarz:133 500 zł
Model od:83 900 zł
Wersja silnikowa od:83 900 zł

Toyota RAV4 2,0 Multidrive S Sol - galeria zdjęć

Toyota RAV4
Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
  • Toyota RAV4
[1/26] Toyota RAV4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)