Samochody używaneŠkodaUżywana Skoda Octavia I - typowe awarie i problemy

Używana Skoda Octavia I - typowe awarie i problemy

Skoda Octavia
Skoda Octavia
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Skoda
Artur Kuśmierzak

04.02.2012 22:00, aktual.: 30.03.2023 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poprawna stylizacja, silnik Diesla pod maską i szeroka dostępność tanich części zamiennych. To musi być Skoda, czyli auto dla osób z praktycznym podejściem do życia. Jeśli boisz się ryzyka wystąpienia awarii i nie w smak Ci przekombinowany design, a w Twoim słowniku pierwsze miejsce zajmują takie słowa, jak ergonomia, przestronność, to Octavia I będzie dla Ciebie idealną propozycją.

Historia modelu

Nasza czeska bohaterka na rynku zadebiutowała w 1997 roku jako 5-drzwiowy liftback oparty w dużej mierze na podzespołach Volkswagena Golfa. Rok później do salonów zawitała nieco przestronniejsza wersja kombi. W 2000 roku auto przeszło drobną modernizację. Zmiany nie są co prawda widoczne na pierwszy rzut oka, ale po dłuższych oględzinach można zauważyć subtelnie zmodyfikowany przedni zderzak oraz nieco inne tylne lampy.

Teoretycznie produkcja Skody Octavii powinna zakończyć się w 2004 roku, kiedy to Czesi zaprezentowali jej drugą generację. Tak się jednak nie stało i jedynka oferowana była aż do jesieni 2010 roku jako budżetowa wersja Tour.

Silniki

  • R4 1,4 8V (60 KM)
  • R4 1,4 16V (75 KM)
  • R4 1,6 8V (75, 101 – 102 KM)
  • R4 1,8 20V (125 KM)
  • R4 1,8T 20V (150 KM)
  • R4 1,8T 20V (180 KM) wersja RS
  • R4 2,0 8V (115KM)

Diesle:

  • R4 1,9 SDI (68 KM)
  • R4 1,9 TDI (90 – 110 KM)
  • R4 1,9 TDI PD (101 – 130 KM)

Jeśli Skoda Octavia, to tylko 1,9 TDI! Mogłoby się wydawać, że to najlepszy silnik do tego auta. Na pewno? Jeśli szukamy diesla, ta jednostka niezależnie od wariantu mocy będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wysokiej bezawaryjności ten silnik tak naprawdę sprawia najwięcej problemów z całej stawki.

To właśnie w nim pojawią się problemy z: zacierającą się turbosprężarką, przekaźnikiem modułu sterującego, przepustnicą oraz przekaźnikiem świec żarowych. Znacznie trwalszy jest silnik SDI, ale on z kolei ma kiepskie osiągi. Za to wysoką kulturą pracy nie grzeszy żadna z jednostek wysokoprężnych.

Dane techniczne

W Skodzie Octavii I występuje zarówno napęd na przód, jak i elektronicznie dołączany napęd 4x4. Do wyboru są trzy skrzynie: 5- i 6-biegowy manual oraz 4-stopniowa przekładnia automatyczna. W przednim zawieszeniu Octavii zastosowano trójkątne wahacze poprzeczne i kolumny resorujące, a z tyłu znajdują się wzdłużne wahacze oraz belka skrętna. W testach zderzeniowych instytutu Euro NCAP Skoda Octavia I uzyskała rezultat 4 gwiazdek.

Awaryjność

Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem Octavii? Przede wszystkim na to, czy ze skrzyni biegów nie zaczyna wyciekać olej. Warto też sprawdzić stan miski olejowej, która ze względu na zbyt niskie położenie często się uszkadza. Maglownica to kolejny wrażliwy element w tym modelu.

Dochodzi do uszkodzenia gum uszczelniających, przez co do mechanizmu dostaje się woda i powoduje korozję. Jeśli nie zostanie to w porę wykryte, przekładnia będzie nadawać się już tylko do wyrzucenia. W niektórych egzemplarzach z powodu zaniedbań producenta zdarzają się też przypadki uszkodzeń mechanizmu różnicowego wraz ze skrzynią biegów.

Skoda Octavia
Skoda Octavia© mat. prasowe / Skoda

Z jakimi jeszcze niemiłymi niespodziankami musi się liczyć właściciel Octavii? Awarie podnośników elektrycznie otwieranych szyb i centralnego zamka to usterki znane niemal wszystkim użytkownikom tego modelu. Powodem takich niedomagań najczęściej są gnijące wiązki elektryczne.

Posiadacze Skody Octavii I skarżą się na samoistnie pękającą przednią szybę. Zawieszenie jest trwałe, ale od czasu do czasu trzeba wymienić w nim łączniki stabilizatora i gumowo-metalowe tuleje. Spotykane są również przypadki odpryskiwania lakieru na tylnej klapie bagażnika, czego następstwem jest pojawienie się rdzy.

Skoda Octavia I to propozycja dla statecznych osób szukających stosunkowo niezawodnego auta, które zapewnia niedrogą eksploatację i bezproblemową odsprzedaż w przyszłości. Poważne usterki występują tu sporadycznie, a jeśli już się pojawią, nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego serwisu – Skodę naprawiają niemal wszyscy mechanicy.

Kolejne plusy tego samochodu to przestronność, praktyczność i dobra ergonomia. Na to auto nigdy nie brakuje chętnych. Niestety, interesują się nim również złodzieje. Ceny Octavii I wahają się od 7000 do ok. 30 000 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (26)