Przepisy w tunelu. Wielu kierowców ich nie zna, a kara wynosi do 500 zł.

Tunel w przebiegu zakopianki
Tunel w przebiegu zakopianki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA, Krzysztof Nalewajko
Tomasz Budzik

22.08.2023 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeżeli sądzisz, że w tunelu unikniesz konsekwencji za łamanie przepisów drogowych, ponieważ nie ma tam zarośli, które byłyby idealnym miejscem dla patrolu policji, to jesteś w błędzie. Czy wiesz, co jest dozwolone w tunelu, a co jest zabronione? A przede wszystkim – jakie są kary za łamanie przepisów w tych miejscach?

Tunel pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała na trasie do Zakopanego o długości nieco ponad 2 km oraz otwarty w wakacje tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu o długości 1,8 km to najważniejsze spośród niedawno uruchomionych w Polsce inwestycji tego typu. W każdym z nich obowiązują różne ograniczenia.

Korzystających z tunelu na zakopiance obowiązuje dopuszczalna prędkość wynosząca 100 km/h oraz zakaz wyprzedzanie dla pojazdów ciężarowych. Zasady w Świnoujściu są znacznie bardziej rygorystyczne. Tam limit prędkości wynosi 50 km/h, a zakaz wyprzedzania obowiązuje wszystkich – także kierowców osobówek.

To jednak tylko najważniejsze aspekty uregulowane oznakowaniem. Tymczasem w przepisach określono również ogólne zasady dla podróżujących tunelami. Nie warto liczyć na bezkarność. Każdy nowy obiekt tego typu jest naszpikowany kamerami i wyposażany w zestaw do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Mandaty za niezgodne z przepisami zachowanie z pewnością trafią do właściwej skrzynki pocztowej. Co więc mówią przepisy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, bez względu na porę dnia, w tunelu należy używać świateł. Zaniedbanie w tej materii może kosztować 200 zł.

W tunelach o długości przekraczającej 500 m, poza obszarem zabudowanym, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem. Policja może sprawdzać odległość pomiędzy pojazdami za pomocą ręcznych, laserowych mierników prędkości. Mandat za nieprzestrzeganie wspomnianego wyżej przepisu wynosi od 300 do 500 zł.

W tunelu zabronione jest zatrzymywanie się, jeśli nie zmusza nas do tego sytuacja drogowa. Nie wolno w nim także zawracać czy cofać. Za każde z tych wykroczeń taryfikator mandatów przewiduje 200 zł.

Tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam
Tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam© Materiały prasowe | GDDKiA

Wielu kierowców nie wie, że w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, istnieje obowiązek zachowania wynoszącego przynajmniej 5 m odstępu od poprzedzającego pojazdu. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 zł.

O tym, jak skutecznie działa system monitoringu w tunelach, przekonali się kierowcy, którzy w styczniu 2022 r. w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy postanowili zrobić sobie sesję zdjęciową. Takich przypadków było niestety wiele, a w tej najsłynniejszej udział wzięły trzy volkswageny golfy. Kierowcy – mimo braku policji na miejscu – szybko dostali mandaty.

Polska to nie Chorwacja. Wiedzą to nie tylko wypoczywający nad morzem letnicy, ale i kierowcy. Ci za granicą często muszą poruszać się tunelami. W Polsce to wciąż rzadkość i wielu zmotoryzowanych nie zna panujących tam zasad. Na bezkarność nie ma jednak co liczyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)