Przepisy, które wejdą w życie w 2019 r. W planach ważne zmiany

Wiele wskazuje na to, że rok 2019 będzie stał pod znakiem dużych zmian w przepisach obowiązujących kierowców. Niektóre z nich przybliżą nas do Niemiec czy Francji, inne ułatwią życie kierowcom. Pojawią się też nowe mandaty za nowe przewinienia.

Dziś odstęp pomiędzy pojazdami pozostawiono zdrowemu rozsądkowi kierowców. Często to za mało
Dziś odstęp pomiędzy pojazdami pozostawiono zdrowemu rozsądkowi kierowców. Często to za mało
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Tomasz Budzik

31.12.2018 | aktual.: 28.03.2023 12:16

Odstęp pod kontrolą

Jednym z ważniejszych przepisów, które mają wejść w życie w 2019 r., może okazać się regulacja dotycząca odstępu pomiędzy pojazdami na autostradach. Resort Infrastruktury pracuje już nad nowelizacją prawa, która określi minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu, do zachowania którego zobowiązani będą kierowcy. Prawo ma działać tylko na drogach o najwyższych parametrach, a sam odstęp prawdopodobnie zostanie określony w metrach.

W Niemczech i we Francji na drogach szybkiego ruchu należy zachować odstęp wynoszący tyle metrów, ile wynosi połowa prędkości. Dla przykładu, jadąc 120 km/h, należy utrzymywać przynajmniej 60 m odstępu. We Francji kara za nieprzestrzeganie przepisu to 75 euro, u naszych zachodnich sąsiadów aż 200 euro. U nas też będą kary, ale na razie nie wiadomo, w jakiej kwocie.

Jeśli zastanawiacie się, jak policja będzie sprawdzać odstęp, to już możemy odpowiedzieć na to pytanie. Taką opcję posiadają mierniki laserowe LTI 20/20 TrueCam. W 2019 r. policja będzie dysponowała 400 szt. tych urządzeń.

Korytarz życia

W 2019 r. w kodeksie drogowym ma pojawić się również przepis nakazujący kierowcom tworzenie korytarza życia w razie zastoju na drodze. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie kategorie dróg miałby obejmować nowy nakaz ani jakie kary będą przewidziane za niedostosowanie się do niego. W europejskich krajach za takie wykroczenie można zapłacić nawet 300 euro. Sprawę można nazwać palącą, bo w ostatnich miesiącach zdarzały się przypadki nie tylko blokowania przez pojedynczych kierowców korytarza życia utworzonego przez innych użytkowników dróg, ale i wykorzystywania go do zawracania.

Przeglądy do zmiany

Politycy PiS-u nie zdołali w 2018 r. osiągnąć konsensusu w sprawie nowelizacji przepisów o obowiązkowych przeglądach. Regulacja, która ma dostosować polskie prawo do wytycznych Unii Europejskiej, powinna była wejść w życie przed końcem maja 2018 r. Mimo to wciąż obowiązuje stare prawo. Co zmienią nowe przepisy?

Zniesiony zostanie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki potwierdzające zaliczenie przeglądu. O 50 proc. wzrosną opłaty za badanie techniczne przeprowadzone po 45 dniach od terminu wyznaczonego przez diagnostę podczas ostatniej kontroli. Jednocześnie jednak w przypadku przeprowadzenia okresowego badania technicznego nie wcześniej niż 30 dni przed wyznaczoną datą tego badania, termin następnego okresowego badania technicznego zostanie wyznaczony licząc od pierwotnej daty tego badania. Kierowcy, którzy zdecydują się wcześniej odwiedzić stację kontroli pojazdów nie stracą więc ani jednego dnia.

Apteczka obowiązkowa

Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. zmieni się również lista obowiązkowego wyposażenia samochodów. Dziś jest na niej gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. W 2019 r. obowiązkowa ma być również apteczka, a Ministerstwo Infrastruktury pracuje już nad wymaganiami co do jej zawartości. Oczywiście skoro ma powstać obowiązek, zapewne zostaną również wyznaczone kary za jego niedopełnienie. Na razie nie wiadomo jeszcze jakie.

Wpisanie apteczki na listę obowiązkowego wyposażenia samochodu nie będzie ekstrawagancją. Element ten wymagany jest w samochodach zarejestrowanych w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, w Czechach, Grecji, na Litwie i Łotwie, w Niemczech i w Słowenii.

"Korekta" liczników

Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest również nowelizacja przepisów, zakładająca karanie za zmianę wskazań licznika kilometrów przejechanych przez pojazd. Ma to zapobiec powszechnemu dziś zjawisku. Procedowane prawo przewiduje od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby, która dokonuje nieuprawnionej zmiany wskazania licznika i taką samą karę dla tego, to taką usługę zleca. W projekcie nowelizacji jako termin wejścia w życie przepisu penalizującego "kręcenie" liczników wskazano 1 stycznia 2019 r. Prace nad projektem się jednak przedłużają, więc należy spodziewać się nowego terminu – zapewne w roku 2019.

Kaski dla rowerzystów

Ciekawą lekturą jest program realizacyjny Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2018-2019. Na rok 2019 KRBR przewidziała analizę wprowadzenia obowiązku stosowania kasków rowerowych przez dzieci do zakończenia szkoły podstawowej.

W planie zaznaczono również inne działania mające poprawić bezpieczeństwo, jak intensyfikacja nadzoru policji nad poczynaniami kierowców czy uspokojenie ruchu na drogach krajowych poprzez zastosowanie nowych elementów infrastruktury.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)