Poradniki i mechanikaObowiązkowo w każdym aucie. Sprawdź przed podróżą, czy masz co potrzeba

Obowiązkowo w każdym aucie. Sprawdź przed podróżą, czy masz co potrzeba

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica to obowiązkowe minimum w każdym aucie
Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica to obowiązkowe minimum w każdym aucie
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
01.10.2018 13:58, aktualizacja: 30.03.2023 10:59

Każdy samochód osobowy musi mieć na pokładzie obowiązkowo trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Teoretycznie nie trzeba wozić niczego więcej, jednak praktyka pokazuje, że przyda się kamizelka odblaskowa.

Gaśnica to obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu, który ma się poruszać po drogach publicznych. Wymagania odnośnie gaśnicy są takie, że musi się znajdować w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Kolejnym obowiązkowym akcesorium jest trójkąt ostrzegawczy.

Brak gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego jest karany mandatem. W obu przypadkach może wynieść on od 20 do nawet 500 zł. Gorzej, jeśli brak zostanie zauważony przez diagnostę. Jest to bowiem też podstawą do tego, by samochód nie przeszedł obowiązkowego badania technicznego.

Nie jest wymagana kamizelka czy inny element odblaskowy, ale z przepisów o ruchu pieszych wynika, że jest to niezbędne w razie niektórych sytuacji awaryjnych.

Poza terenem zabudowanym pieszy po zmroku może poruszać się wyłącznie z elementem odblaskowym (ustawodawca nie definiuje tego elementu). Zatem w przypadku awarii kierowcy i pasażerom nie wolno opuścić pojazdu bez elementu odblaskowego po zmroku.

Reasumując - nie jest to wyposażenie obowiązkowe samochodu, ale w niektórych sytuacjach może się takim okazać, co wynika z innych przepisów. Za brak elementu odblaskowego grozi do 500 zł mandatu.

Apteczka to kolejna rzecz, która zdaniem niektórych powinna się znaleźć w aucie. Naszym też, ale nie jest to element obowiązkowy, chyba że pojazd służy do zarobkowego przewozu osób (pojazdy, jak na przykład taksówka czy autobus, a także pojazd przeznaczony do nauki jazdy lub ciężarówka przewożąca osoby).

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)