Nowy wzór dowodu rejestracyjnego wszedł w życie. Zobacz, co się zmieniło

Lepsze zabezpieczenie przed podrobieniem to jedyna zauważalna zmiana w nowych dowodach rejestracyjnych. Urzędy mogą je wydawać od 16 maja 2022 r. Zmotoryzowani nie muszą jednak obawiać się zbędnych wizyt w starostwie.

Zmiana ma utrudnić życie przestępcom
Zmiana ma utrudnić życie przestępcom
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

16.05.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:10

16 maja 2022 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, która określiła nowy wzór dowodu rejestracyjnego. Urzędy mogą już je wydawać, ale jeszcze nie muszą. Przepisy mówią, że do 12 lipca 2022 r. można wydawać dokumenty według dotychczasowego wzoru. Chodzi o to, by urzędy pozbyły się zapasu starych blankietów.

Co nie mniej istotne, wszystkie dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. "Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych zachowują ważność. Pozwolenia czasowe oraz ich wtórniki zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane" - mówią przepisy. Nie będzie trzeba więc wymieniać posiadanych dokumentów.

Obraz
© Dziennik Ustaw

Co zmieniło się w nowym wzorze? Układ tabel i zawartość są takie same jak do tej pory. Nie zwiększyła się też liczba miejsc na pieczątki potwierdzające zaliczenie obowiązkowego przeglądu. Jedyne różnice polegają na wdrożeniu nowych zabezpieczeń przed podrobieniem dokumentu. W nowym wzorze są one zgodnie ze zmienionymi przepisami w tym zakresie.

Dokument wydrukowany jest na papierze półsyntetycznym, zabezpieczonym chemicznie. Zabezpieczenia stanowią m.in. dwutonowe znaki wodne, włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i takie, które widoczne są w świetle ultrafioletowym, mikrodruki pozytywowe i negatywowe, nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym czy numeracja wykonana w technice typografii.

Obraz
© Dziennik Ustaw

Po co to wszystko? Policyjne dane o kradzieżach samochodów pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat szczególną popularnością u złodziei zaczęły cieszyć się młode, liczące sobie najwyżej kilka lat auta. Jak przyznają mundurowi, część z nich jest wywożona za granicę w całości, a przestępcy wykorzystują czasem w tym celu podrobione dokumenty. Po zmianie wzoru zajmujące się tym procederem grupy będą miały utrudnione zadanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)