Poradniki i mechanikaNowa kontrolka w autach. Oszczędzisz u mechanika, bo silnik pracuje inaczej

Nowa kontrolka w autach. Oszczędzisz u mechanika, bo silnik pracuje inaczej

Pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem
Pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem
Źródło zdjęć: © Autokult

08.12.2023 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W najnowszych modelach samochodów zainstalowano nową kontrolkę, która z pewnością zwraca na siebie uwagę kierowców. Jest to pomarańczowy zegar z wykrzyknikiem. Ta kontrolka to sygnalizacja rozwiązania, które ma na celu ochronę silnika przed negatywnymi skutkami niskich temperatur.

Kiedy na desce rozdzielczej pojawia się pomarańczowa kontrolka z zegarem, to jest to sygnał, że komputer pokładowy samochodu podjął decyzję o tymczasowym ograniczeniu maksymalnej prędkości obrotowej silnika. Dlaczego tak się dzieje? Celem jest ochrona silnika przed potencjalnie szkodliwymi konsekwencjami pracy na zimno.

Praca silnika w niskich temperaturach może prowadzić do wielu problemów, w tym przyspieszonego zużycia silnika, zwiększonego zużycia paliwa, a nawet uszkodzenia poszczególnych podzespołów. Ograniczenie prędkości obrotowej silnika pozwala na stopniowe rozgrzewanie oleju silnikowego, co jest kluczowe dla utrzymania optymalnych warunków pracy silnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mechanicy doskonale wiedzą, jakie są skutki pracy silnika na zimno. W niskich temperaturach olej silnikowy staje się gęstszy, co negatywnie wpływa na jego płynność i skuteczność smarowania. Film olejowy nie tworzy się tak łatwo, jak w przypadku rozgrzanego smaru. To zjawisko ma wpływ na pracę silnika, a także zwiększa ryzyko przyspieszonego zużycia i awarii podzespołów.

Nowy system z pomarańczowym zegarem i wykrzyknikiem został stworzony właśnie w celu minimalizacji tych negatywnych skutków. Poprzez ograniczenie maksymalnej prędkości obrotowej silnika na początku jazdy w warunkach niskiej temperatury, samochód umożliwia stopniowe dostosowywanie się do wymogów eksploatacji.

Zastosowanie tej innowacji ma szczególne znaczenie zimą, gdy samochody są narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne. Ochrona silnika przed nadmiernym obciążeniem w pierwszych minutach jazdy przekłada się na zwiększoną niezawodność i trwałość pojazdu.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest efektywniejsze zużycie paliwa, ponieważ silnik pracuje w optymalnych warunkach od samego początku. To z kolei ma pozytywny wpływ na koszty eksploatacji pojazdu, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.

Nowa kontrolka z zegarem i wykrzyknikiem nie tylko informuje kierowcę o chwilowym ograniczeniu prędkości obrotowej silnika, ale także przypomina o konieczności dbałości o stan samochodu w trudnych warunkach. Ta kontrolka przynosi długofalowe oszczędności, które zauważymy może nie tyle na stacji benzynowej, ile u mechanika.

poradnikikontrolkimechanika