Mandat za wyprzedzanie na pasach. Kierowcy nawet nie wiedzą, że tak robią

Jaka kara grozi za wyprzedzanie na pasach?
Jaka kara grozi za wyprzedzanie na pasach?
Źródło zdjęć: © Pixabay

24.07.2023 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, kierowcy powinni być niezwykle ostrożni. Nie tylko muszą zwracać uwagę na pieszych, ale także na działania innych kierowców. Błąd na "zebrze" może kosztować aż 1500 zł. Policja coraz częściej korzysta z dronów, więc nie ma sensu polegać na szczęściu.

Przed ostatnią podwyżką mandatów, kara za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim wynosiła jedynie 200 zł. Kierowca, który omijał pojazd, którego kierujący zatrzymał się, aby ustąpić pieszym, musiał zapłacić 500 zł. Od 1 stycznia 2022 r., kara za każde z tych wykroczeń wynosi 1500 zł. W przypadku recydywy 3000 zł.

Niestety, wielu kierowców w Polsce nadal często popełnia takie wykroczenia. Co gorsza, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że ich działania są niezgodne z prawem i stanowią poważne zagrożenie dla pieszych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jadąc drogą z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku i wyznaczonymi przejściami dla pieszych, szybko możemy się przekonać, że kierowcy często wyprzedzają przed "zebrą" lub na niej. Jak wynika z relacji policjantów pracujących na miejscu, wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że jazda z większą prędkością niż pojazd na sąsiednim pasie jest wyprzedzaniem. Nie musimy jechać za pojazdem, który wyprzedzamy. Wyprzedzamy również wtedy, gdy cały czas jedziemy na pasie obok, ale szybciej.

Dlatego, podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, musimy zwracać uwagę nie tylko na otoczenie "zebry", ale również na działania kierowcy obok. Jeśli on zwalnia, my również musimy to zrobić. Podobnie, jeśli od dłuższego czasu zbliżamy się do jadącego wolniej pojazdu na prawym pasie. Jeśli doganiamy go w okolicy przejścia, nie możemy go wyprzedzić przed pokonaniem pasów. Jeżeli kierowca na pasie obok zdecyduje się przepuścić pieszych i zacznie mocniej hamować, my również musimy być przygotowani do wykonania takiego manewru.

Przepisy nakładają na kierowców zbliżających się do przejść obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i zwolnienia, jeśli jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Niestety, wielu kierowców nie przestrzega tych zasad.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)