Koniec z popularnymi metodami unikania akcyzy. Projekt Ministerstwa już w drodze

Rząd pracuje nad metodami ukrócenia najpopularniejszych sposobów unikania akcyzy od samochodów. Według opublikowanego projektu już od 2020 roku akcyzie będą podlegać także przeróbki aut na osobowe.

(fot. Marcin Łobodziński)
(fot. Marcin Łobodziński)
Mateusz Żuchowski

18.09.2019 | aktual.: 22.03.2023 18:03

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", celem projektu jest zakończenie znanego od lat procederu unikania daniny. Polega on na sprowadzaniu z zagranicy samochodów jako ciężarowe lub specjalne i przerabianiu ich na auta osobowe zaraz po zarejestrowaniu.

Podczas rejestracji samochodu ciężarowego lub specjalnego urzędy nie wymagają potwierdzenia opłaty akcyzy, co jest zgodne z Prawem o ruchu drogowym. Kiedy zaś samochód otrzymuje polskie „blachy”, jest przerejestrowywany na pojazd osobowy. Wówczas urzędnik znów nie może wymagać zaświadczenia opłacenia akcyzy, ponieważ nie płaci się jej od zarejestrowanych wcześniej w kraju pojazdów.

Projekt ma rozprawić się także ze sfałszowanymi umowami zakupu auta zagranicą, czyli tak zwanej metodzie "na Niemca". Według ekspertów monitorujących rynek, dzięki tej metodzie różnych opłat przy przekraczaniu granicy unika nawet kilkaset tysięcy sprowadzanych samochodów. Proceder ten polega na tym, że handlarze (najczęściej nie prowadzący oficjalnej działalności) kupują samochód za naszą zachodnią granicą na podstawie faktury lub umowy zakupu na własne nazwisko.

Następnie, by uniknąć płacenia podatków, nie rejestrują auta w kraju. Po znalezieniu nabywcy sprzedają mu auto na podstawie umowy in blanco, z której wynika, jakoby ich klient odkupował auto bezpośrednio właśnie od Niemca, Holendra czy Francuza. W ten sposób handlarze oszczędzają kilkaset złotych na opłacie akcyzowej i nie płacą podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opublikowany wczoraj projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakłada ukrócenie tego procederu. Przy rejestracji sprowadzonych samochodów ciężarowych trzeba będzie z kolei dostarczyć dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty daniny. Samochód i tak będzie podlegał opłacie akcyzowej w momencie zmiany kwalifikacji na model osobowy.

Źródło artykułu:WP Autokult
samochody używanesztuczki handlarzy samochodówimport
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)