Jazda po alkoholu. Przepisy nie zabraniają w jednej sytuacji
Czy można przestawić samochód na terenie prywatnym (na podwórku), będąc pod wpływem alkoholu? Wyrok sądu jest jednoznaczny w tej kwestii.
01.08.2023 | aktual.: 01.08.2023 16:27
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jazda pod wpływem alkoholu jest surowo zabroniona w ruchu lądowym. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku precyzyjnie określa, co rozumie się pod pojęciem "ruchu lądowego", a co za tym idzie, czy ta zasada ma zastosowanie na prywatnym podwórku.
Cała sytuacja rozpatrywana przez wspomniany sąd dotyczyła osoby, która będąc pod wpływem alkoholu, wsiadła do samochodu i podjechała nim do bramy wyjazdowej. Następnie pojazd opuścił teren posesji z innym kierowcą za kierownicą. W toku procesu sądowego poruszono problem, czy sąd powinien ukarać taką osobę za jazdę pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l w wydychanym powietrzu). Ostatecznie, kierowca został uniewinniony. Kluczowe dla wyroku okazało się pojęcie ruchu lądowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawa nie jest jednak tak prosta i przejrzysta, jak mogłoby się wydawać. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 r.: "Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób".
W postanowieniu Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 r. czytamy wprost, że miejscem, gdzie odbywa się ruch lądowy, nie jest podwórko prywatnego domu mieszkalnego.
Kluczowym aspektem jest więc dostępność terenu dla osób postronnych. Spójrzmy na stanowisko Sądu Najwyższego z 2 marca 2012 r.: "Wszystkie wskazane w ustawie (Prawo o ruchu drogowym – przyp. red.) obszary, w których może odbywać się ruch lądowy, mają charakterystyczne cechy wspólne, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów […]".
Podsumowując, teren prywatny czy obiekt zamknięty dla osób postronnych wyłącza pojęcie ruchu lądowego.
Niemniej warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Według sądu przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym mogą być stosowane poza drogami publicznymi, ale tylko tam, gdzie odbywa się ruch i pod warunkiem że jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. Przykładem może być impreza, na którą przyjeżdżają goście, a na terenie posesji będzie odbywał się ruch pieszych (np. obsługi).
W związku z tym lepiej nigdy nie wsiadać za kierownicę, jeśli jesteśmy pod wpływem alkoholu. Nawet jeśli chodziłoby tylko o przestawienie auta kilka metrów dalej na swoim podwórku.