Honda CR-V 1,6 i-DTEC Lifestyle - test

TestyHondaHonda CR-V 1,6 i-DTEC Lifestyle - test05.06.2014 11:54
Honda CR-V 1,6 i-DTEC Lifestyle - test
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki
Rafał Warecki

Duży crossover z małym silnikiem – teoretycznie od strony jakiejkolwiek przyjemności z jazdy takie połączenie powinno być skazane na porażkę. Honda udowadnia jednak, że skonfigurowanie nawet największego auta z oferty z najnowszą jednostką 1,6 i-DTEC ma sens.

Honda CR-V 1,6 i-DTEC - test

Współczesny crossover musi sprostać coraz bardziej zróżnicowanym oczekiwaniom wymagającej klienteli. Duża część odbiorców tego segmentu gotowa jest porzucić lepsze osiągi i napęd na wszystkie koła na rzecz niższego kosztu zakupu i tańszej eksploatacji. To właśnie dla nich japoński producent przygotował wersję z małym silnikiem Diesla i napędem na przednią oś. Wersję, która w ogólnym rozrachunku wypada lepiej, niż można by się tego spodziewać.

430783870598923244
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki

Większość klientów, sięgając po auto tego typu, wcale nie oczekuje od niego ponadprzeciętnego przyspieszenia. Wystarczy, żeby było w stanie sprawnie wyprzedzić wolniejsze pojazdy. Jeśli nie ma potrzeby poruszania się po drogach bardziej wymagających niż trasa czy miasto i jego obrzeża, również napęd na obie osie może okazać się zbędny. Po co więc crossover? Większy prestiż, a także gabaryty oraz idąca za nimi przestronność i poczucie bezpieczeństwa. Badania rynku to potwierdzają, a crossovery, chcąc nie chcąc, stają się ogromną konkurencją dla tradycyjnie postrzeganych rodzinnych kombi.

Honda CR-V niezależnie od wersji oferuje niezłą jakość wykończenia i wysoki komfort podróżowania. Zgodna z oczekiwaniami jest też wysoka pozycja za kierownicą, bardzo dobra widoczność dookoła i wystarczająca dla statystycznej rodziny ilość miejsca zarówno na przednich fotelach, jak i tylnej kanapie. Wrażenie robi też sam bagażnik o pojemności 589 l i bardzo niski jak na SUV-a próg jego załadunku. Widać, że funkcjonalność i zdrowy rozsądek grają w tym aucie pierwsze skrzypce.

Połączenie wspomnianych cech wraz z zadowalającą dynamiką jazdy i zaskakująco niskim apetytem na paliwo to przepis, z którego skorzystała Honda. Zachowawczy w stylizacji model CR-V pojawił się w ofercie z jedną z najlepszych obecnie wysokoprężnych jednostek napędowych - 1,6 i-DTEC.

430783870599185388
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki

Wydawać by się mogło, że przeszczepiony z dużo mniejszego Civica silnik nie da sobie rady z większym i cięższym autem. Choć jednostka ta generuje skromne 120 KM mocy, to dość nisko dostępny, imponujący moment obrotowy rzędu 300 Nm sprawia, że samochód zaczyna żyć już nieco poniżej 2000 obr./min i praktycznie do końca zakresu obrotomierza nie łapie zadyszki, w każdej chwili chętnie współpracując z kierowcą. Nie widać tego na papierze w deklarowanych wartościach przyspieszeń, ale czuć podczas jazdy.

Ze względu na ekonomię i generowany przy wyższych prędkościach obrotowych hałas nie warto jednak ciągnąć jednostki napędowej zbyt wysoko, tym bardziej że naprawdę świetnie radzi sobie ona na niższych i średnich obrotach. Wtedy też zużywa zadziwiająco mało paliwa. Niezależnie od warunków podróżowania – czy to w mieście, czy w trasie – jednostka 1,6 i-DTEC zamontowana w niemałym CR-V zadowala się mniej niż 6 l oleju napędowego na 100 km. Średni wynik z całego testu to zaledwie 5,5 l/100 km i dużo ponad 1000 km na jednym baku.

430783870599381996
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki

Siłą napędowa wędrująca na koła przez ręczną skrzynię biegów dzięki odpowiedniej rozpiętości dość długich przełożeń pozwala ograniczyć również sięganie do precyzyjnie prowadzonego lewarka. Jeśli nie wpuścimy silnika poniżej 1500 obr./min, szybsze nabranie wyższej prędkości nie wymaga nawet redukcji, co jest wygodne podczas spokojniejszego wyprzedzania.

430783870599513068
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki

Niskolitrażowa jednostka napędowa w połączeniu z przednim napędem pozwoliła obniżyć masę własną względem wersji 2,2 i-DTEC o 116 kg. Utratę kilogramów nad przednią osią wyraźnie czuć. Samochód mimo braku napędu AWD jeździ bardzo pewnie i łatwo ustawia się na kierunek jazdy. Nawet przy ostrzejszych zakrętach pokonywanych z dużą prędkością przednia oś dzielnie wchodzi w łuk, a tył wędruje za nią (a trzeba również uwzględnić fakt, że auto mimo pogody zostało podstawione jeszcze na zimowych oponach).

430783870599644140
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki

Honda CR-V z silnikiem 1,6 i-DTEC i napędem 2WD kosztuje 20 700 zł mniej niż mocniejszy odpowiednik 2,2 i-DTEC z 4WD w analogicznej wersji wyposażeniowej. To duża różnica, stanowiąca ponad 20% ceny podstawy, którą warto przemyśleć. Owszem, mocniejsza o 30 KM jednostka napędowa oraz system Real Time AWD rozszerzają zakres możliwości CR-V, jednak należy pamiętać, że nadal zostaje on tylko miejskim SUV-em.

Plusy:

Dobre jak na 2WD prowadzenie

Komfort jazdy

Funkcjonalność i przestrzeń

Rewelacyjnie niskie zużycie paliwa

Sporo niższa cena, która...

Minusy:

...nadal jest wysoka

Ogólna ocena samochodu: 8,5/10

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/12]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)