Poradniki i mechanikaCo to jest intercooler?

Co to jest intercooler?

Intercooler w Subaru WRX STI
Intercooler w Subaru WRX STI
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Subaru
Marcin Łobodziński

05.08.2016 11:33, aktual.: 30.03.2023 11:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intercooler to chłodnica powietrza, które ze sprężarki ma trafić do cylindra. Celem jego stosowania jest zwiększenie wydajności silnika.

Intercoolery dziś są już stosowane powszechnie w silnikach doładowanych, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z doładowaniem mechanicznym czy turbodoładowaniem. Ich rola to chłodzenie powietrza, które wydostaje się ze sprężarki, zanim trafi do cylindrów.

Realizowane jest to na identycznej zasadzie jak w przypadku płynu chłodniczego. U wylotu sprężarki zainstalowana jest gruba rura, którą powietrze trafia do chłodnicy. Ta z kolei jest chłodzona powietrzem z atmosfery, dlatego zawsze montuje się go w przednim zderzaku.

Warto zauważyć, że intercoolery w odróżnieniu od chłodnic cieczy, nie są wyposażone w wentylatory, dlatego w samochodach z doładowaniem są bardziej "wyeksponowane". Gdy powietrze ze sprężarki przeleci przez intercooler, trafia przewodami do cylindrów.

Schemat działania intercoolera w silniku ze sprężarką mechaniczną
Schemat działania intercoolera w silniku ze sprężarką mechaniczną© fot. mat. prasowe/BMW

Po co chłodzić powietrze?

Im chłodniejsze powietrze, tym większa jego gęstość, a tym samym objętościowa masa. Chłodniejsze powietrze poprawia proces spalania w silniku, a tym samym wpływa na jego wydajność. Teoretycznie, chłodniejsze o 10 stopni Celsjusza powietrze, jest gęstsze o ok. 3–5 proc., co odpowiada podobnemu przyrostowi mocy. Średnio intercoolery schładzają powietrze o około 40 proc., dlatego dziś są stosowane powszechnie.

Natrysk wody na intercooler

W samochodach sportowych i wyczynowych, stosuje się niekiedy natrysk wody na intercooler. Jest to system podobny do spryskiwaczy szyb czy reflektorów. Niewielka dysza wypuszcza pod ciśnieniem mgiełkę cieczy, bezpośrednio na chłodnicę powietrza doładowującego, w celu poprawy chłodzenia. Poniżej prosty system natrysku wody wykonany amatorsko.

Toyota Chaser JZX100 - Intercooler water cooling

Co to jest intercooler wodny?

Obecnie coraz częściej stosuje się nieco odmienny typ intercoolera, zwany wodnym. Sama chłodnica jest mniejsza, co doskonale wpisuje się w dzisiejsze standardy projektowania samochodów, a jednocześnie bardziej wydajna. Cały system intercoolera wodnego jest jednak większy, cięższy i bardziej skomplikowany, choć jego poszczególne elementy można umieścić w różnych miejscach samochodu.

Intercooler wodny w silniku Diesla Opla
Intercooler wodny w silniku Diesla Opla© fot. mat. prasowe/GM

Wymiennikiem ciepła jest wydajniejsza ciecz, a nie opływające powietrze. Ogromną zaletą jest natomiast to, że wydajność intercoolera nie jest zależna bezpośrednio od prędkości jazdy, czyli prędkości powietrza wpadającego na chłodnicę.

W systemach z intercoolerem wodnym, potrzebny jest zbiornik na ciecz, a ten można umieścić w niemal dowolnym miejscu, co pomaga przy projektowaniu samochodu. Konieczna jest również pompa odpowiadająca za ruch cieczy w zamkniętym układzie. System ogólnie przypomina układ chodzenia silnika, bo nawet woda schładzająca intercooler ma dodatkowo obniżaną temperaturę w niewielkiej chłodnicy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także