Włókno węglowe nie zostanie zakazane w UE. Jest decyzja
W ostatnich kilku dniach światowe media obiegła informacja dotycząca potencjalnego wpisania włókna węglowego na listę substancji niebezpiecznych. Zgodnie z przewidywaniami, władze UE podjęły decyzję w tej sprawie.
Włókno węglowe to materiał o szerokim zastosowaniu, także w przemyśle motoryzacyjnym. Wpisanie go na listę substancji zakazanych mogłoby przynieść nieoczekiwane skutki dla tej branży. Wszystko wskazuje jednak, że tak się nie stanie.
Jak informuje serwis "Motor1 Italia" powołujący się na jednego z przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, ustawodawca planuje usunąć włókno węglowe z projektu nowych regulacji. Cytując: "Włókno węglowe zostanie usunięte z listy szkodliwych materiałów, a samochody sprzedawane w Europie będą mogły nadal go używać nawet po 2029 r."
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za Kulisami Plebiscytu: Auta Biznesowe w Obiektywie
To dobra wiadomość dla przemysłu motoryzacyjnego, który zużywa 20 proc. światowej produkcji włókna węglowego. Firmy takie jak McLaren, Lamborghini, Ferrari czy Koenigsegg wykorzystują je w konstrukcjach swoich pojazdów. Zakaz szczególnie uderzyłby w producentów samochodów elektrycznych, gdzie materiał ten jest kluczowy dla redukcji masy i zwiększenia zasięgu.
Włókno węglowe po raz pierwszy zastosowano w bolidzie Formuły 1 McLaren MP4/1 w 1981 roku. Od tego czasu stało się integralną częścią konstrukcji wielu samochodów, od nadwozia po koła.