Poradniki i mechanikaZasada prawej strony. Konsekwencje mogą być ogromne

Zasada prawej strony. Konsekwencje mogą być ogromne

Wyjeżdżając z takiej drogi warto pamiętać o zasadzie prawej strony
Wyjeżdżając z takiej drogi warto pamiętać o zasadzie prawej strony
Źródło zdjęć: © autokult.pl | Marcin Łobodziński

01.07.2024 09:12, aktual.: 01.07.2024 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeżeli oznakowanie drogowe nie wskazuje inaczej, na skrzyżowaniach zawsze pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Nie wszyscy jednak stosują się do innej ważnej reguły, która ma zastosowanie nie tylko na skrzyżowaniach, ale nawet na wyjazdach na drogę.

Skrzyżowanie to miejsce, gdzie przecinają się dwie drogi na tym samym poziomie, z wyłączeniem dróg gruntowych i wewnętrznych. Przy włączaniu się do ruchu z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, kierowca zgodnie z przepisami włącza się do ruchu. Z technicznego punktu widzenia przypomina to skrzyżowanie z drogą posiadającą pierwszeństwo.

Problem leży w tym, że wjeżdżając z takiej drogi w prawo, kierowcy zwykle koncentrują się wyłącznie na lewej stronie, czekając na możliwość włączenia się do ruchu. Kiedy nie ma pojazdów z lewej strony, wjeżdżają na swój pas ruchu.

Ponieważ takie miejsca nie są skrzyżowaniami w myśl przepisów, nie obowiązuje tam zakaz wyprzedzania. Z tego powodu powinniśmy - przed wyjazdem na drogę - sprawdzić zarówno lewą, jak i prawą stronę, aby uniknąć kolizji z wyprzedzającym pojazdem nadjeżdżającym z prawej strony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A gdyby to było skrzyżowanie?

Zasada ta obowiązuje również na skrzyżowaniach, nawet jeśli obowiązuje zakaz wyprzedzania. Przed skrętem w prawo trzeba sprawdzić zarówno lewą, jak i prawą stronę, skąd może nadjeżdżać samochód wbrew zakazowi wyprzedzający inny pojazd. W przypadku kolizji, to my będziemy uznani za sprawców zdarzenia.

Powinniśmy pamiętać, że naruszenie przepisów przez innego kierowcę nie zwalnia nas z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, jak to jest przewidziane w art. 25.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ponadto musimy unikać działań mogących prowadzić do zagrożenia w ruchu drogowym, nawet jeśli formalnie nie naruszamy przepisów.

W przypadku kolizji z pojazdem wyprzedzającym na skrzyżowaniu, konsekwencje będą takie: on otrzyma mandat za niezgodne z przepisami wyprzedzanie, lecz to my będziemy uznani za sprawców kolizji. Dlaczego? Ponieważ nasze działania doprowadziły do kolizji, a nie jego zachowanie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)