W weekend 1,5 tys. osób zawróciło z południowej granicy. Zapomnieli o teście na koronawirusa

Za złamanie prawa grozi grzywna. Ta w polskich przepisach może wynieść od 20 zł do 5000 zł.
Za złamanie prawa grozi grzywna. Ta w polskich przepisach może wynieść od 20 zł do 5000 zł.
Źródło zdjęć: © PAP/Grzegorz Momot
Tomasz Budzik

02.03.2021 13:57, aktual.: 16.03.2023 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Funkcjonariusze policji i straży granicznej w weekend sprawdzili 5,7 tys. osób przekraczającym południową granicę kraju. Aż 1,5 tys. osób nie dysponowało wymaganym negatywnym wynikiem testu na koronawirusa i zrezygnowało z wjazdu do Polski.

Na naszej południowej granicy w weekend pracowało 710 funkcjonariuszy rozlokowanych na 58 posterunkach stałych i 140 doraźnych. W ciągu soboty i niedzieli służby skontrolowały 5774 osoby wjeżdżające do Polski. Ważnego testu, pozwalającego uniknąć kwarantanny, nie mogło okazać 1481 osób. Oznacza to, że aż 26 proc. skontrolowanych nie wiedziało o nowych przepisach lub postanowiło ich nie przestrzegać, licząc na szczęście. Osoby te zrezygnowały z przekroczenia granicy i zawróciły. Wystawiono 520 pouczeń.

  • Od 27 lutego przepisy nakazują, by osoby przekraczające granicę z Czechami lub Słowacją, w celu innym niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce, posiadały negatywny wynik testu na SARS-Cov-2. Test musi być wykonany nie później niż 48 godziny przed wjazdem do Polski – mówi Autokult.pl ppor. SG Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej. – Straż Graniczna od soboty prowadzi na granicy z Czechami i Słowacją działania sanitarne. Kontrolujemy, czy osoby, które wjeżdżają do Polski, a nie mieszkają w Polsce, posiadają negatywny wynik testu na SARS-Cov-2. Osoby, które nie mają takiego wyniku i nie są zwolnione z obowiązku jego posiadania, zwykle same decydują się na zawrócenie do swojego kraju. W przypadku gdy osoba nie posiada takiego wyniku testu lub nie chce go okazać funkcjonariuszom SG, a także gdy ten test jest nieaktualny, może zostać ukarana karą grzywny w postaci mandatu karnego z art. 116 kodeksu wykroczeń – informuje.
  • Należy pamiętać, że osoby, które mieszkają w Polsce i wracają do kraju przez granicę z Czechami lub Słowacją, unikają kwarantanny, jeśli mają negatywny wynik testu. W przeciwnym razie mają obowiązek zgłosić się do sanepidu i odbyć kwarantannę. Funkcjonariusze Straży Granicznej informują ich o tym obowiązku – dodaje ppor. SG Anna Michalska.

Z obowiązku odbycia kwarantanny i posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa zwolnieni są ci, którzy zostali zaszczepieni i posiadają zaświadczenie o wykonaniu szczepienia preparatem dopuszczonym do obrotu w UE. Obowiązek nie występuje również w przypadku: pracowników transgranicznych, dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym wraz z opiekunami (przekraczający granicę w celu objęcia tym wychowaniem), obywateli Polski studiujących za granicą lub obywateli innych państw studiujących w Polsce czy kierowców realizujących przewóz drogowy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)